Санкційний розподіл: Європейський Союз і Сполучені Штати перестали координувати свої дії щодо Росії.

Згідно з внутрішнім документом Міністерства закордонних справ Німеччини, Європейський Союз і Сполучені Штати більше не демонструють єдності в питаннях економічного тиску на Росію. Раніше обидві сторони діяли як єдиний фронт, але наразі їхня співпраця фактично зійшла нанівець.
Цю інформацію наведено в матеріалі Süddeutsche Zeitung.
Угода з президентом США Дональдом Трампом, як з гумором зазначають навіть у німецькому Міністерстві закордонних справ, наразі знаходиться на стадії "піврозпаду".
Напередодні міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль запевнив, що "це буде боляче для Росії з фінансової точки зору". Йдеться про підготовку нового, вже 18-го пакету санкцій у відповідь на чергові російські атаки по українських містах.
"Буде чітка реакція Заходу, і, я думаю, також Сполучених Штатів Америки", -- додав німецький міністр, хоча, судячи з обставин, навіть у нього є сумніви щодо цього.
Як повідомляють Süddeutsche Zeitung, NDR і WDR, перемовини з американською стороною щодо спільних дій проти механізмів обходу санкцій зазнали краху. У звіті МЗС Німеччини, присвяченому засіданню Ради ЄС із закордонних справ 20 травня у Брюсселі, зазначено, що ЄС-координатор із санкцій Девід О'Салліван підтвердив розрив трансатлантичної співпраці у цьому напрямі.
"Жодної спільної зовнішньої комунікації більше не відбувається", -- зафіксовано в документі. Навіть у межах G7 координація "втратила динаміку".
В таких обставинах укладення угоди про новий пакет санкцій проти Росії виглядає все менш реалістично — особливо з огляду на те, що, на думку деяких аналітиків, Трамп не проти швидкого відновлення економічних зв'язків з Росією.
Депутат Європарламенту від партії "Зелених" Сергій Лагодінський попереджає про безпекові ризики, які виникають на тлі ослаблення співпраці між ЄС і США.
"Суть справи полягає в тому, що Сполучені Штати насправді виступали рушійною силою санкційної стратегії," -- підкреслив політик.
Він переконаний, що якщо Трамп вирішить налагодити контакти з Москвою, це стане сигналом для завершення міжнародного режиму санкцій.
Втім, деякі результати є: згідно зі словами О'Саллівана та очільника розвідувального координаційного центру ЄС Даніеля Маркіча, санкції вже серйозно вплинули на економіку Росії. Також Євросоюз зміг частково заблокувати потоки військово-промислового експорту через треті країни, такі як Вірменія, Сербія, Узбекистан та Індія. Але маршрути через Казахстан, ОАЕ та Туреччину залишаються проблемними.
За словами О'Саллівана, Китай і Гонконг залишаються головними "хабами" для обходу санкцій. "Близько 80% обходу санкцій" проходить саме через Китай, заявив він, вказавши, що Пекін це відкидає. Крім того, в документі йдеться про участь деяких європейських компаній у схемах з незаконної торгівлі з РФ, що послаблює переговорну позицію Єврокомісії.
Оцінку ролі Китаю поділяє й українська розвідка. Так, очільник Служби зовнішньої розвідки України Олег Іващенко повідомив, що Китай продовжує постачати Росії критично важливі товари.
"Відомо, що Китай забезпечує верстати, специфічні хімікати, порох та елементи для оборонної промисловості," -- зазначив він.
Українські розвідка має інформацію про щонайменше 20 подібних компаній, що функціонують у Росії.
У грудні 2024 року Брюссель запровадив санкції проти семи китайських компаній та окремих осіб, підозрюючи їх у підтримці російської військової економіки. Проте детальна інформація про обсяги та маршрути постачання досі залишається недоступною. На момент публікації китайська сторона не надала жодної відповіді на запит.
О'Салліван також повідомив про досягнення в боротьбі з російським "тіньовим флотом" — кораблями, які формально зареєстровані в інших державах, проте фактично знаходяться під контролем Москви. Кілька країн вже анулювали право цих суден на плавання під своїм прапором завдяки зусиллям Європейського Союзу. Проте представник ЄС у питаннях санкцій закликав до більш послідовної стратегії, закликаючи ввести "жорсткіші заходи проти всього тіньового флоту". Зокрема, було запропоновано провести перевірки в портах Туреччини, Індії та Малайзії, які часто приймають ці судна.
Наступним етапом, відповідно до звіту уряду Німеччини, стануть санкції, націлені на енергетичний та банківський сектори Росії. Однак і тут виникають суперечки: Угорщина знову перешкоджає реалізації цієї ініціативи, демонструючи "повну відсутність готовності до компромісу". Крім того, участь США в цих заходах викликає сумніви, враховуючи актуальні політичні сигнали з Вашингтона.
Нагадаємо, 20травня Євросоюз ухвалив черговий -- уже 17-й -- пакет санкцій проти Росії. Нові обмеження стосуються майже 200 кораблів тіньового флоту РФ, а також спрямовані проти гібридних загроз та на захист прав людини.
За інформацією The New York Times, США не приєднаються до нових санкцій ЄС проти Росії. Ба більше, президент США Дональд Трамп заговорив про торгівельні можливості з Москвою після завершення війни проти України.
26 травня з'явилася інформація про те, що Європейський Союз розробляє новий пакет санкцій щодо Росії у відповідь на її нещодавні масштабні обстріли українських територій.
Зазначимо, що напередодні Трамп висловив різку критику на адресу президента Росії Володимира Путіна через його агресивні дії в Україні та вбивства людей. Після цього видання The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела, повідомило, що президент США обмірковує варіант введення нових санкцій проти Росії вже найближчими днями.