Що робити, якщо ваша дитина не хоче їсти? Нутриціолог розповідає про недоліки меню Клопотенка, рекомендовану норму солодощів на день та як має виглядати ідеальний ланч-бокс для школяра.


Батькам часто важко боротися зі змінами в харчових звичках дітей, адже навколо стільки спокус, як-от фастфуд, цукерки та солодкі напої. Крім того, багато школярів все частіше відмовляються від їжі в школі, обираючи замість цього швидкі перекуси, такі як бутерброди чи чипси.

Нутриціологиня та членкиня асоціації нутриціологів України Ірина Гізбрехт поділилась корисними порадами для батьків, які допоможуть налагодити харчування, пояснила, чому дітям важливо снідати та якими смаколиками можна пригостити маленьких друзів на день народження. Фахівчиня також проаналізувала меню Євгена Клопотенка, до якого виникає багато питань у батьків школярів, і назвала плюси та мінуси страв, які пропонують в їдальні. Про це та інше - далі в інтервʼю OBOZ.UA.

- Пані Ірино, пропоную розпочати розмову із запитання, яке хвилює багатьох батьків: чи обовʼязково снідати перед школою? Адже, як відомо, діти зранку часто відмовляються від їжі. Наскільки шкідливо не снідати?

Дітям важливо не пропускати сніданок, оскільки він надає необхідну енергію для навчання та підтримання уваги. Крім того, сніданок є одним з трьох основних прийомів їжі, які забезпечують дитину важливими мікро- та макронутрієнтами, необхідними для її зростання. Особливо актуально дотримуватись збалансованого харчування під час активного росту в підлітковий період.

Крім того, сніданок допоможе знизити рівень кортизолу, що є ключовим для підтримки стабільності нервової системи, а також запобігатиме застою жовчі. Часто у дітей під час росту спостерігаються деформації жовчовивідних шляхів, що може ускладнити відтік жовчі. Щоб уникнути або не погіршувати ситуацію із застійними процесами, важливо дотримуватися регулярності в харчуванні, оскільки жовч вивільняється лише під час прийому їжі.

Отже, для досягнення успіхів у навчанні, підвищення фізичної витривалості та забезпечення належного фізіологічного розвитку сніданок є надзвичайно важливим.

Що робити, якщо ваша дитина відмовляється від сніданку? Чи варто наполягати на тому, щоб вона з'їла хоч щось (наприклад, чашку чаю з бутербродом), чи краще підготувати їжу на пізніше, щоб дитина могла перекусити на перерві, коли забажає?

Якщо ваша дитина не бажає приділяти час сніданку, розгляньте можливість перетворення цього звичайного процесу на справжній ритуал. Наприклад, організуйте сніданок для всієї родини або запропонуйте дитині самостійно обирати страву дня. Можна також влаштувати "секретний сніданок", під час якого малюк дізнається, що його чекає лише вранці. Не забувайте, що ваш приклад має величезне значення — якщо ви самі снідаєте і знаходите на це час, малюки з великою ймовірністю підуть за вами.

Якщо вони не можуть з'їсти повноцінну тарілку сніданку, то спробуйте для початку запропонувати сендвічі, але зі збалансованим складом. Ковбаса та хліб - не кращий варіант. Невеликий, але збалансований сніданок дасть сили на перші уроки.

А якщо у дитини абсолютно немає апетиту зранку, то варто спробувати прокидатись раніше або перевірити органи черевної порожнини на УЗД, бо часто відсутність апетиту вказує на застій жовчі.

Яким чином має виглядати ідеальний сніданок для учня? Батьки зазвичай готують для своїх дітей каші, сухі сніданки з йогуртом, млинці, а також бутерброди, які подають з чаєм.

- Оптимальні сніданки для школярів:

Прості каші або сухі сніданки з молоком швидко засвоюються, що може призвести до того, що дитина відчує голод вже на другому уроці. Це, в свою чергу, підвищує ймовірність того, що вона буде перекушувати чимось шкідливим під час перерв. Крім того, такий тип сніданку зазвичай не містить достатньої кількості білків та жирів, що є важливими для організму дітей, оскільки вони потрібні для росту і розвитку когнітивних навичок.

- Скільки разів корисно харчуватися школярам? Якщо взяти до уваги розклад їхнього харчування, то зазвичай це сніданок, обід у школі (проте не всі діти мають повноцінний прийом їжі), перекус, також у школі. Прийом їжі вдома та вечеря.

Оптимальна кількість харчування для дитини складає 3 основних прийоми їжі та 1-2 перекуси.

- Багато дітей відмовляються від харчування у школі, тож їхній раціон складається зі сніданку та перекусу, який зазвичай може включати бутерброд або булки (найчастіше солодкі - з корицею, маком, сиром) з їдальні. У такому разі краще, щоб дитина зʼїла б хоч щось?

Замість того щоб дитина залишалася голодною, краще, щоб вона спробувала щось з'їсти. Якщо є шанс вплинути на вибір перекусу, ось декілька цікавих ідей:

Чи доцільно давати школярам фрукти для перекусу? Можливо, це можуть бути яблука, груші, виноград, сезонні фрукти як нектарини чи персики, або ж різноманітні ягоди...

Я б не рекомендувала вживати лише фрукти окремо. Вони можуть не забезпечити відчуття насичення, а навпаки, викликати швидкий підйом рівня глюкози в крові, за яким слідує такий же швидкий спад. Після різкого зниження глюкози, як правило, виникає ще більший голод, ніж раніше. Тому я б порадила комбінувати фрукти з арахісовою пастою, різноманітними сирами, горіхами, чорним шоколадом або густим йогуртом.

Яким чином має виглядати ідеальний шкільний перекус для дитини?

- Корисні перекуси можна скласти з чотирьох обовʼязкових компонентів:

Протеїн: яйце, відварене на круто, домашня шинка, курячі слайси, твердий сир.

Вуглеводи: хумус, ц/з або 6/г хлібці.

Жири: авокадо, паста з мигдалю, горіхи, крекери з льону, оливки.

Клітковина: овочеві палички, томати чері, листя салату, ягоди, фрукти.

В Україні розпочалася реформа шкільного харчування, основана на меню, розробленому Клопотенком. Ці зміни передбачають ряд нововведень. Однак чимало учнів та їхніх батьків висловлюють незадоволення, підкреслюючи, що їжа не смачна, і діти просто відмовляються її вживати. Як ви оцінюєте корисність цього меню для школярів? Які корективи ви б запропонували?

У меню Клопотенка представлено більше 800 сторінок з рецептами. Я переглянула всі ці позиції та зробила кілька висновків.

Переваги:

Отже, меню створено в сучасному стилі, відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Проте існують і недоліки:

Якщо звернути увагу на меню для дітей у ресторанах, то можна помітити, що там завжди присутні знайомі страви, такі як пюре та котлети, і це зовсім не випадково. Таким чином, заклад робить правильний вибір: поки ви насолоджуєтеся кухнею різних країн, ваша дитина може замовити щось, що їй знайоме і що легко сприймається її шлунком.

Отже, я б підготувала тижневе меню, включаючи страви, які діти знають як візуально, так і за смаковими якостями. Наприклад, це можуть бути традиційні варіанти борщу чи супу, паста, різноманітні каші, м'ясні страви, котлети та звичні салати з овочів. Зі 800 сторінок є багато цікавих варіантів на вибір.

А ще важливо, щоб у дітей був вибір салату та м'ясного. Тобто один салат з капусти, а інший з огірків, або щоб був вибір між рибою і м'ясом. Вуглеводи дитина набере з борщу чи супу, з каш чи макаронів. І ті, і ті подаються. А от м'ясо та клітковина може стати вирішальним у виборі школяра.

Згідно з Санітарним регламентом, учням заборонено приносити до навчального закладу певні продукти, серед яких знаходиться й ковбаса. Часто саме бутерброди з ковбасою можна зустріти у рюкзаках дітей. Які ж корисні та смачні альтернативи можна запропонувати для перекусу?

Я б не рекомендувала дітям вживати ковбасу регулярно. Замість цього, краще додати до сендвіча запечену курку або індичку, а овочі краще подати окремо, щоб вони не зволожили м'ясо. Також варто включити фрукти або горіхи. Оберіть щось із наведених варіантів!

- Обід у школі передбачає суп, мʼясо або рибу з кашею або макаронами, салат та компот або чай. Наскільки такий набір корисний для прийому їжі в один раз?

- Я б залишила гарнір з м'ясом/рибою, салат і напій. Пояснюю чому. Дітки почнуть прийом їжі з супу, швидко наситяться картоплею і не перейдуть до каші або з'їдять тільки трохи. Саме каша дасть більше енергії та її надовго вистачить, адже це складні вуглеводи.

Досить давно було доведено, що рідини не є обов'язковими в щоденному харчуванні. Тому складні вуглеводи з круп, білки та жири з м'яса чи риби, а також клітковина з овочевих салатів нададуть школярам всі необхідні макро- і мікронутрієнти.

Які компоненти обов'язково повинні бути в щоденному харчуванні учня?

У кожному прийомі їжі для дитини обов'язково повинні бути присутніми білки, такі як яйця, м'ясо, риба, морепродукти та субпродукти. Ці продукти є незамінними для росту дитини, оскільки білок виконує критично важливу функцію у виробництві гормонів.

Ключовим аспектом отримання енергії є вживання складних вуглеводів, таких як злакові, паста з твердих сортів пшениці, запечена картопля, батат, а також бобові. До цього списку також варто додати хліб, виготовлений з цільнозернового борошна.

Овочі та фрукти є важливими джерелами вітамінів і мікроелементів. Рекомендується обирати сезонні продукти, які доступні у вашій місцевості. Наприклад, взимку варто звертати увагу на буряк, моркву, капусту, цитрусові, яблука та банани. Влітку ж корисно споживати ягоди, персики, абрикоси та інші сезонні плоди.

Ви можете використовувати заморожені овочі та фрукти, такі як броколі, цвітна капуста та ягоди. Це дозволить вам підтримувати харчування школяра необхідними мікроелементами навіть у міжсезонні періоди.

Якщо діти не виявляють прихильності до певних продуктів, це може мати безліч причин. Однією з ключових факторів, що сприяють формуванню таких смакових уподобань, є однобічність раціону в ранньому віці. У процесі введення прикорму надзвичайно важливо поступово включати різноманітні овочі, каші, фрукти та інші продукти.

Спробуйте урізноманітнити тарілку дитини, класти всього і потроху. Кладіть усе різнокольорове або введіть дні за кольорами - це додасть інтересу.

Якщо це не принесе результату, спробуйте включити овочі в запіканки під шаром сиру. Але не тисніть, краще обговоріть це. Варто шукати підхід через цікавість і різноманіття.

Чи слід переживати, якщо дитина-школяр не виявляє бажання вживати певні продукти, такі як зелень, овочі, м’ясо або рибу? У навчальних закладах також проводять "молочні" та "рибні" дні, коли на меню можуть бути запіканки, ліниві вареники, молочна каша або рибні нагетси й котлети. Наскільки важливі ці харчові продукти для дитячого організму?

- Харчові вподобання є у всіх. І я думаю, що вам не сподобається, якщо на стіл поставлять щось, що ви не любите. Діти теж мають свої неулюблені продукти.

Але дуже важливо не пропускати прийом їжі. Тому якщо є графік меню і ви знаєте, що завтра буде щось несмачне для дитини, попіклуйтесь про перекус. Складіть сендвічі з м'ясом, додайте улюблених овочів та фруктів, сир.

- Як зміцнити імунну систему у дітей з настанням холодів? Чи існують якісь корисні продукти, які можуть у цьому сприяти?

- Щоб забезпечити здоровий імунітет у дитини, необхідно:

Існують продукти, що відзначаються високим вмістом вітамінів та біофлавоноїдів, які зазвичай називають суперфудами. Вони здатні підтримувати імунітет дитини й запобігати розвитку різних захворювань. Я б хотіла порадити квашену капусту: у ній міститься велика кількість пробіотиків і вітаміну С. Також до списку корисних продуктів можна додати куркуму, імбир, жирну рибу, шпинат, грецькі горіхи та оливкову олію.

Які рекомендації ви могли б запропонувати батькам учнів стосовно харчування їхніх дітей?

- Цукор додають всюди: у салати з капусти/буряків, підсолоджують чай, компоти, булочки тощо. Зрозуміло, що і поза школою діти це їдять. Де межа? Скільки цукру можна їсти без шкоди для здоровʼя?

У мене є одна порада стосовно цукру: зменшити його вживання — це найкращий варіант. Всесвітня організація охорони здоров'я радить не перевищувати споживання доданого цукру на рівні 25 грамів (6 чайних ложок) на день.

Приклади солодких продуктів та вміст цукру в кожному з них:

Приклад поєднання на один день:

Як експертка, ви могли б прокоментувати питання споживання води під час їжі? Чи є це шкідливим? У СРСР існувала думка, що це може зашкодити, оскільки розчиняється шлунковий сік, що необхідний для травлення. Чи можна підтвердити або спростувати цю думку? Яка добова норма споживання рідини для дітей? Чи слід ураховувати в цю норму компоти, чай та інші напої? Чи доцільно примушувати дитину вживати рекомендовану кількість води щодня?

Їжу можна запивати водою. Міф про те, що шлунковий сік розводиться, не відповідає дійсності, оскільки для розведення такої потужної кислоти потрібно значно більше води.

У нашому шлунку є дві кривизни: по одній іде рідина, а по іншій - їжа, тому вода не вплине на процес, а інколи навіть допоможе.

Дитина в шкільному віці має споживати приблизно 2 літри:

До цього переліку входить вся рідина, споживана протягом дня: очищена вода, бульйони, фруктові напої, чай.

Як підтримати дитину у досягненні необхідної норми споживання води:

- Які смаколики ви б порадили роздавати дітям у класі/садку? Зараз модно сік, "Барні", вафлі в шоколаді. І зазвичай це діти їдять як перекус. Що було б корисніше і смачно в такому випадку?

- Якщо ми говоримо про смаколики, то я б обрала фрукти, ягоди, пастилу, чорний шоколад або молочний з мінімальною кількістю цукру. Можна ще мафін чи вафлі з цільнозернового борошна. До солодких смаків додавайте горіхи та твердий сир, щоб нівелювати стрибок глюкози та інсуліну.

- Що, на вашу думку, впливає на харчові звички дитини та чи можна їх змінити?

На звички у харчуванні впливають різноманітні чинники:

Розвиток дитини залежить від багатьох чинників, таких як її вік, рівень активності, наявність хронічних хвороб, алергічні реакції та особливості травної системи. Наприклад, якщо дитина має труднощі з перетравленням м'яса, вона може віддавати перевагу рибі чи яйцям. Крім того, рівень активності вплине на те, скільки вуглеводів, таких як каші чи хліб, буде хотіти школяр.

Сімейні чи локальні традиції. Якщо у вашій родині є усталені звички щодо вибору продуктів, саме вони стануть основою для формування харчових звичок. Не забувайте, що діти часто копіюють харчову поведінку своїх батьків.

Друзі, вчителі та соціальні мережі здатні впливати на ставлення до різних товарів як позитивно, так і негативно. Рекламні кампанії та інфлюєнсери можуть спонукати дітей обирати популярні продукти або, навпаки, відмовлятися від них.

Стрес або позитивні емоції можуть суттєво впливати на наш апетит і вибір їжі. Крім того, система винагородження або покарання, пов'язана з їжею, також має значний вплив на наші харчові звички, що призводить до спотворення сприйняття певних продуктів.

Вплив на харчові звички хлопчиків і дівчаток може бути ефективним, проте це вимагає часу та терпіння. Важливо показувати власний приклад, щоб донести до дитини те, що ви вважаєте правильним. Регулярно обговорюйте переваги та недоліки різних продуктів, щоб формувати уявлення про здорове харчування. Запропонуйте дітям різні варіанти та альтернативи, щоб вони мали можливість робити вибір і відчували, що прийняли рішення самостійно, а не під примусом. Залучайте їх до процесу приготування їжі, створюйте нові традиції та ритуали, які збільшать ймовірність того, що діти будуть готові спробувати нові страви та інгредієнти.

Досліджуйте на OBOZ.UA наш рейтинг п’яти оригінальних десертів, які були особливо популярні серед дітей у Радянському Союзі.

Раніше OBOZ.UA розповідав, який вигляд має меню школярів у різних країнах світу і де смачніше.

Related posts