Що робити, якщо педагог не дозволяє учневі піти до туалету: юридичні рекомендації.


В Україні вчителі мають зобов’язання дозволяти учням виходити в туалет під час занять за їхнім запитом. Це закріплено в Конституції та наказах Міністерства освіти і науки. У разі, якщо дитина повідомила про те, що вчитель не дозволив їй піти до туалету, батькам слід звернутися до директора школи.

Роз'яснення щодо цього дав юрист громадського об'єднання "Батьки SOS" Роман Бондаренко. За словами фахівця, якщо вчитель не відпускає учня до туалету під час уроку - це розцінюється як жорстоке поводження і може призвести до догани чи навіть звільнення.

Він зазначив, що стаття 28 Конституції України стверджує: "Ніхто не може зазнати катувань, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує його гідність, ставлення чи покарання". Крім того, у наказі Міністерства освіти і науки №844 від 25 грудня 2006 року "Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми" вказується, що до жорстокого поводження також відноситься "ігнорування фізичних потреб дитини".

Батькам рекомендується подати письмову скаргу на ім'я директора навчального закладу у випадку, якщо дитина повідомила, що вчитель не дозволив їй піти до туалету.

Якщо дитина, скажімо, не змогла стриматися і виконала свої природні потреби безпосередньо в класі, ставши жертвою насмішок, батькам рекомендується негайно написати дві скарги: одну директору школи, а іншу – до поліції, щоб зафіксувати випадок булінгу.

"Отже, вчитель безсумнівно несе відповідальність, і ви маєте повне право вирішити, чи простити його, чи покарати. Я особисто схиляюся до другого варіанту, щоб у майбутньому він чи вона усвідомили можливі наслідки," - підкреслив Бондаренко.

Юрист навів цікавий приклад: у 2013 році Рогатинський районний суд в Івано-Франківській області підтвердив правомірність рішення директора місцевої школи про звільнення вчителя. Однією з причин цього рішення стало те, що він не дозволив учениці піти до туалету.

"Тоді вчитель подав апеляцію і касацію, які програв. Суд потрактував відмову відпустити дитину до вбиральні як жорстоке поводження, відтак визнав, що директор вчинив правомірно, видавши наказ про звільнення педагога", - пояснив він.

Адвокатка з Києва, Любов Костюк, зазначила, що вчитель безумовно несе відповідальність, якщо не дозволив дитині піти до туалету. "Вибір прощення чи покарання залишається за вами, але я особисто схиляюся до покарання, щоб у майбутньому ця особа усвідомила наслідки своїх дій," – висловилася вона.

Як повідомляв OBOZ.UA, раніше адвокат пояснив, чи можуть учні та їхні батьки вимагати зміну вчителя або класного керівника.

Related posts