Яка ситуація з реалізацією меморіального комплексу на військовому кладовищі в Кривому Розі?
Це оповідь про ініціативу створення Меморіального комплексу поряд з Кривим Рогом, яка виникла на основі даних, отриманих під час надання юридичної підтримки вдові загиблого солдата.
В Україні з кожним днем зростає кількість військових поховань. Національне меморіальне військове кладовище поблизу Києва — це лише один з численних значних проектів зі створення військових меморіалів.
21 серпня 2024 року Департамент інфраструктурного розвитку Криворізької міськради підписав угоду на виконання будівельних робіт Меморіального комплексу в зоні почесних поховань на ділянці, що відведена для розширення кладовища "Центральне", розташованого в Криворізькому районі Дніпропетровської області.
Прогнозовані витрати становлять 80,8 мільйона гривень.
4 жовтня 2024 року замовник проекту зведення військового меморіалу оголосив, що будівництво самого меморіалу не відбудеться. Натомість, планується реалізувати лише такі елементи, як огорожа, каплиця, ритуальний майданчик, центральні флагштоки та мощення площі.
Таке рішення буцімто ухвалено у зв'язку з одержанням письмової незгоди частини сімей загиблих зі встановленням плит на могилах їхніх родичів. На такий крок сім'ї пішли, щоб зупинити будівництво. За версією Департаменту розвитку інфраструктури "відмовників" було 27 осіб, хоча насправді їх було близько ста.
Без отримання їхньої згоди неможливо встановлювати надгробні плити чи інші елементи на могилах, що у свою чергу ускладнює завершення будівельного проєкту.
Пройшов вже місяць з моменту оголошення про часткову відмову від проєкту. Проте на платформі держзакупівель "Прозорро" не зафіксовано жодних змін у договорі на виконання будівельних робіт. Якщо довіряти інформації з сайту, Криворізька міська рада все ще має намір здійснити будівництво всього комплексу, включаючи ту частину, яка нібито була скасована.
Чому родини загиблих виступають проти будівництва, ініційованого Криворізькою міською радою?
Проект, що стосується будівництва, передбачає виготовлення кам'яних елементів, таких як могильні плити, лавки та інші, із граніту, видобутого з Токівського родовища. Раніше в статті "Наші гроші" зазначалося, що ціни на граніт, які були включені в контракт на закупівлю, можуть бути завищеними.
Значну роль у забезпеченні утримання місць поховання та наданні ритуальних послуг у Кривому Розі відіграє комунальне підприємство "Ритуал сервіс плюс", яке підпорядковане Криворізькій міській раді. Керівником даного підприємства є Андрій Альбертович Васільєв. Крім того, він володіє 6,5% акцій у статутному капіталі компанії, що займається видобутком граніту на Токівському родовищі.
У рамках реалізації проєкту будівництва планується встановлення пам’ятника загиблим воїнам на вході. Однак, цей задум викликав незадоволення у багатьох родичів загиблих, оскільки пам’ятник виготовлений з того ж граніту і має підозрілу схожість з меморіалом воїнам-афганцям, що вже розташований у Кривому Розі. При цьому, публічні обговорення даного проєкту не проводились.
Творчого конкурсу на створення пам'ятника не проводили.
Представники родин загиблих подали кілька заяв зі скаргами, в яких висловлюють вимогу провести творчий конкурс для розробки нового проекту пам'ятника. У відповідь на активні заперечення, виконком повідомив, що буде організовано конкурс для створення нового проекту пам'ятника. Примітно, що цю інформацію вперше озвучив Олександр Вілкул, який не займає жодних офіційних посад, але часто висловлюється від імені місцевої влади. Пізніше цю ж інформацію підтвердили місцеві чиновники під час зустрічей із родинами загиблих.
Ми вирішили з'ясувати деталі конкурсу: які його умови, хто має право подавати заявки та хто здійснюватиме оцінювання учасників. Однак, отримавши відповідь від виконкому Криворізької міської ради, дізналися, що вони не організовують конкурс і не мають на це повноважень, оскільки йдеться про "пам'ятник державного значення", і в таких випадках відповідальність покладається на Дніпропетровську обласну військову адміністрацію.
У відповідь на запит Дніпропетровська обласна військова адміністрація зазначила, що наразі не організовує та не має наміру організовувати конкурс на встановлення пам'ятника в рамках Меморіального комплексу.
Тим часом фундамент під пам'ятник уже закладений, всупереч обіцянкам місцевої влади.
Проєктом будівництва (на який теж ніхто творчий конкурс не проводив) передбачено встановлення на могилах загиблих воїнів православних хрестів (за версією замовника, це "козацькі хрести", хоча за формою виглядають саме як православні хрести (прямокутні, а не квадратні). Хоча не всі, поховані на кладовищі, є християнами.
Досліджуйте також: Чому варто захистити символ ЗСУ на могилах військових?
Проєктом не передбачено умов для відвідування Меморіального комплексу людьми з інвалідністю та обмеженою рухливістю.
Це неприпустимо, враховуючи, що ідеться про місце, яке будуть відвідувати друзі та родичі загиблих.
У документації конкурсних торгів, опублікованій для проєкту будівництва, не береться до уваги обставина, що існуючі могили на кладовищі розташовані без належного порядку — на різних відстанях одна від одної та в хаотичних рядах.
Ексгумація тіл і перепоховання проєктом не передбачені. Проте передбачені красиві симетричні ряди могил.
У такій ситуації, під час зведення Меморіалу, розташування деяких надгробних хрестів не відповідатиме фактичному положенню могил.
З моменту перших спроб втілити проєкт пройшло вже два роки. За цей період місцева адміністрація не вжила жодних заходів щодо вказаних проблем, сподіваючись, що їх вдасться ігнорувати.
У ролі неофіційного "куратора" проєкту створення Меморіалу виступає Олександр Вілкул, син виконувача обов'язків мера Кривого Рогу Юрія Вілкула.
Рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради, ухвалене 2 травня 2022 року під номером 263, стосується виділення території для сектора почесних військових поховань на ділянці, що призначена для розширення кладовища "Центральне" ІІ черги. Це рішення було прийняте на основі запиту Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, згідно з протоколом №61 від 30 квітня 2022 року, який був підготовлений під час наради під головуванням Олександра Вілкула, який на той час називав себе Головою ради оборони міста Кривого Рогу, хоча офіційно така посада не була затверджена, і йому не були надані відповідні повноваження.
Ми сподіваємося, що реалізація такого значущого для родин загиблих проєкту стане більш відкритою і справді сприятиме збереженню історичної пам’яті та вшануванню пам’яті тих, хто пішов з життя.