Сенсаційні події. Нові відкриття. Глибокі дослідження. Тижневий огляд (з 6 до 13 червня 2025 року)

Каховське водосховище варто частково відновити: 66% його площі мають бути знову заповнені водою. Вчені розробили батарею, яка працюватиме без підзарядки століттями і може використовуватися для живлення медичних імплантів та космічних зондів
Кожного дня вчені в усьому світі роблять вагомі відкриття, розробляють нові технології. Їх стільки, що людям буває легко таку новину пропустити. А не хочеться...
Пропонуємо ознайомитися з колекцією інновацій, які в найближчому майбутньому можуть стати важливою складовою нашого повсякденного існування.
УЧЕНІ: КАХОВСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ НЕОБХІДНО ЧАСТКОВО ВІДНОВИТИ
Вчені Херсонського державного аграрно-економічного університету Віталій Пічура і Лариса Потравка 6 червня представили результати масштабного дослідження наслідків руйнування Каховської ГЕС. Їхній головний висновок - повноцінно замінити водосховище неможливо, тож його треба відновлювати. Текст дослідження опубліковано на сайті SuperAgronom.com.
Це дослідження стало першим масштабним науково-соціальним проєктом, що базується на польових дослідженнях, калібруванні та аналізі супутникових знімків з платформ Sentinel 2, Sentinel 3, Landsat 8 і Landsat 9. На відміну від попередніх робіт, які зазвичай мали локальний характер та спиралися на припущення, даний проєкт має на меті надати об'єктивну оцінку наслідків катастрофи.
Дослідження, проведене серед 189 жителів Херсонської області, виявило значну підтримку концепції відновлення водосховища. 81,5% опитаних вважають, що його заповнення сучасними технологіями є необхідним, а 85,7% впевнені, що добробут регіону напряму пов'язаний із роботою водосховища.
Тому вчені рекомендують зосередитися на компромісному варіанті - відновити менше за розміром водосховище, а у його верхній частині створити лучно-болотне та лісове середовище. Для цього пропонується відокремити дамбою верхню мілководну третину водосховища для збереження рослинності, яка встигла там сформуватися. Решта 66% площі знову має бути заповнена водою.
У ніч з 5 на 6 червня 2023 року російські війська знищили греблю Каховської ГЕС, що призвело до наймасштабнішої екологічної та гуманітарної катастрофи в Європі з часів Другої світової війни. Внаслідок вибуху було підтоплено 600 квадратних кілометрів території, Україна втратила 14 кубічних кілометрів води, а понад 1,5 мільйона людей залишилися без водопостачання в 164 населених пунктах Херсонської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей.
Підрив Каховської ГЕС спричинив критичне обміління Каховського водосховища. Його осушення, у поєднанні зі змінами клімату, призвело до дефіциту зволоження, втрати рослинного покриву, оголення ґрунтів, підвищення температури ґрунту та вторинного засолення на значних площах.
АМЕРИКАНЦІ ЗНАЙШЛИ ДЕШЕВИЙ СПОСІБ УЛОВЛЮВАТИ CO₂ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗВИЧАЙНОЇ ГЛИНИ
Група американських учених зробила несподіваний прорив у боротьбі зі зміною клімату, використовуючи один із найпоширеніших природних матеріалів - глину. Фахівці з'ясували, що мінерал сапоніт здатний ефективно вловлювати вуглекислий газ (CO₂) прямо з повітря.
За словами професора Кліффа Джонстона, одну столову ложку глини можна розвернути в поверхню площею з футбольне поле - це сума внутрішньої площі "схованої" у порах мінералу. Саме пори дають змогу вловлювати молекули CO₂, особливо в умовах низької вологості. Дослідження показало, що певні типи глини можуть притягувати вуглекислий газ.
На відміну від дорогих сучасних технологій прямого уловлювання вуглецю, цей підхід пропонує просте і доступне рішення без застосування високих температур або тиску.
Сапоніт є одним із найпоширеніших природних ресурсів на землі, що робить його відмінним вибором для екологічних технологій.
ВЧЕНІ РОЗРОБИЛИ БАТАРЕЮ, ЯКА ПРАЦЮВАТИМЕ БЕЗ ПІДЗАРЯДКИ СТОЛІТТЯМИ
Дослідники з Бристольського університету разом з UKAEA (Управління з атомної енергії Великобританії) створили інноваційний акумулятор на основі вуглецю-14, здатний функціонувати без підзарядки протягом тисячоліть. Завдяки використанню радіоактивного ізотопу з періодом напіврозпаду близько 5700 років, інженери інтегрують його в структуру штучного алмазу, що дозволяє отримувати стабільний мікрострум на протязі сотень поколінь.
Алмазні батареї пропонують безпечний та сталий спосіб забезпечення безперервного рівня потужності. Завдяки тому, що розпад вуглецю-14 відбувається постійно і без зовнішнього втручання, такий енергетичний елемент здатний живити крихітні імплантати - слухові апарати чи кардіостимулятори - а також прилади в умовах, де заміна батарей практично неможлива.
У сфері космічних досліджень ці акумулятори здатні забезпечувати енергією зонди та маяки, що знаходяться в глибинах космосу, коли сонячні панелі стають малоефективними. Надійне джерело енергії також є відмінним рішенням для радіочастотних (РЧ) міток, які можуть функціонувати протягом багатьох років.
Однак перш ніж такі батареї з'являться у побуті, потрібно завершити низку лабораторних випробувань, налагодити контроль над радіоактивними матеріалами та знизити витрати на синтез алмазів. Поки що вуглецеві батареї-14 залишаються вузькоспеціалізованою технологією для аерокосмічної, оборонної та медичної сфер.
АМЕРИКАНСЬКІ РОЗРОБНИКИ ПРЕДСТАВИЛИ СИСТЕМУ БЛОКУВАННЯ СУПУТНИКОВОГО ЗВ'ЯЗКУ MEADOWLANDS CCS ДЛЯ КОСМІЧНИХ СИЛ США
Компанія L3Harris успішно передала космічним військам США свою першу партію передової системи Meadowlands CCS, розробленої для глушіння супутникового зв'язку. Цей комплекс вже завершив етап виробничих випробувань, а найближчим часом його чекають державні тестування та експлуатаційні перевірки.
Meadowlands CCS створена як компактна та портативна платформа. Хоча детальні специфікації не підлягають розголошенню, ця система обіцяє значні можливості для глушіння супутникового зв'язку.
Новий комплекс Meadowlands CCS вважається значущим досягненням для американських космічних сил, оскільки можливість перешкоджати супутниковому зв'язку забезпечує стратегічну перевагу. Це особливо важливо в умовах сучасного світу, де супутниковий інтернет і мережі стають невід'ємною частиною комунікаційних систем.
Це вже не перша ініціатива США щодо вдосконалення аналогічного озброєння. Перші комплекси CCS були запроваджені у 2004 році, а модернізації CCS Block 10.1 та CCS Block 10.2 відбулися у 2014 та 2020 роках відповідно. Наразі у стратегічних розгортаннях перебувають 16 таких мобільних систем.
Космічний апарат Solar Orbiter вперше в історії зафіксував зображення південного полюса Сонця.
Космічний апарат Solar Orbiter Європейського космічного агентства надіслав на Землю перші в історії відео та зображення південного полюса Сонця. Вони дозволять вченим дізнатися, як Сонце забезпечує циклічність "штормів" активності і спокійних періодів. Це важливо, оскільки інтенсивна сонячна активність може впливати на супутниковий зв'язок і виводити з ладу електромережі на Землі.
Ці фотографії є найточнішими і найдетальнішими з усіх, коли-небудь зафіксованих зображень Сонця, і вони нададуть вченим можливість глибше зрозуміти будову зірки, яка живить життя на нашій планеті, зазначила керівниця наукових програм Європейського космічного агентства Керол Манделл.
Кінцевою метою є розробка комп'ютерних моделей Сонця, які дозволять прогнозувати так звану космічну погоду. Точні прогнози дозволять супутниковим операторам, енергорозподільчим компаніям краще планувати роботу та безпеку.
Вчені створили новий метод, який дозволяє перетворювати вуглекислий газ на монооксид вуглецю всього за 15 хвилин.
Японські дослідники створили новий спосіб перетворення вуглекислого газу на монооксид вуглецю (чадний газ), що є синтетичним елементом пального, за рекордні 15 хвилин, використовуючи доступний каталізатор. Цей метод виявляє високу ефективність і перевищує існуючі промислові норми, представляючи важливий крок у напрямку сталого майбутнього.
Дослідники з Університету Тохоку, Університету Хоккайдо та компанії AZUL Energy розробили новий метод, який значно зменшує час реакції для перетворення CO₂ на чадний газ (CO) — важливий компонент для виробництва синтетичних палив. Цей інноваційний підхід дозволяє скоротити час процесу з 24 годин до всього 15 хвилин, що є суттєвим покращенням у порівнянні з раніше існуючими технологіями.
В Ізраїлі створили штучну шкіру для терапії пацієнтів, які отримали опіки.
Ізраїльські дослідники створили в лабораторії штучну шкіру, яку мають намір застосовувати для терапії пацієнтів, які страждають від опіків.
В теперішній час аутологічна пересадка шкіри вважається "золотим" стандартом у лікуванні опікових уражень. Цей метод полягає в тому, що здорову шкіру беруть з іншої ділянки тіла пацієнта і переміщують на місце опіку. Проте цей підхід має істотні недоліки, оскільки для лікування ураженої області доводиться ушкоджувати здорову тканину. Якщо ж опіки охоплюють великий відсоток тіла, то взяти здорову шкіру для пересадки стає практично неможливо.
Вчені розробили новий метод під назвою "культивований епідермальний аутотрансплантат", який фактично "вирощується" в лабораторних умовах із клітин самого пацієнта. Головною перевагою цього підходу є те, що для отримання штучної шкіри потрібно всього кілька клітин донора. Цей трансплантат відзначається своєю міцністю, еластичністю та легкістю у застосуванні, що дозволяє прискорити процес загоєння опіків.
Водночас, цей метод має свої недоліки. Зокрема, площа фрагментів штучної шкіри є обмеженою, що означає необхідність значної кількості матеріалу. Для покриття великих ділянок шкіри потрібно багато таких трансплантатів. Наприклад, для покриття однієї руки або ноги може знадобитися до тридцяти трансплантатів.
Таким чином, у майбутньому дослідники мають намір здійснити додаткові експерименти для виявлення найоптимальнішого рішення.
Підготувала Мар'яна Рабченюк-Петриченко з Києва (на основі матеріалів ЗМІ).