"Середній палець" від президента Путіна: чому діалог опинився в безвихідній ситуації.


Як у Сполучених Штатах розробляють нові обмеження щодо Росії та які ймовірності, що Трамп їх підтримає?

Однією з ключових подій тижня стали другі переговори між Україною та Росією, які відбулися в Стамбулі. Туреччина виконувала роль посередника в цих зустрічах. Однак цього разу США не взяли участі безпосередньо. Як повідомив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий, відсутність американської сторони була ініційована Росією.

Перед початком переговорів з Російською Федерацією українська делегація провела зустріч з представниками Німеччини, Італії та Великобританії. У ході цієї зустрічі учасники узгодили свої позиції та розглянули питання, що стосуються порядку денного: зустріч лідерів, повне припинення вогню та ініціативи зі зміцнення довіри в гуманітарній сфері.

Проте, Росія продовжує виявляти несхильність до справжнього завершення конфлікту. Загалом, переговори тривали лише трохи більше години, що є вельми недостатньо для такого роду зустрічей.

Росія вручила Україні свій проєкт меморандуму про припинення вогню. Він передбачає апріорі неприйнятні для України вимоги. Меморандум складається з трьох частин, містить 31 пункт, а також два можливі "сценарії" припинення бойових дій.

Перший запропонований агресорами варіант "мирного урегулювання" передбачає повне виведення Збройних сил України з території Росії, а також з Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей протягом 30 днів після початку перемир'я. Другий варіант включає в себе заборону на переміщення ЗСУ, зупинку мобілізації в Україні, проведення демобілізації та скасування військового стану. Крім того, пропонується припинити військову підтримку України з боку союзників і заборонити присутність іноземних військових на українській території.

Глава держави України Володимир Зеленський охарактеризував російський документ як "політичний спам" і "кривавий піар". Він також зазначив, що Путін відчуває безкарність, а з кожною новою затримкою в дипломатії Росія демонструє неповагу до всього світу.

Україна надала свій варіант меморандуму. У ньому українська позиція незмінна - передумовою переговорів має бути "повне та безумовне припинення вогню на суші, морі та в повітрі". Також в документі перелічені заходи зміцнення довіри: повернення депортованих українських дітей, обмін військовополоненими звільнення всіх цивільних заручників Росії. Очікується, що в Москві розглядатимуть документ тиждень, тобто мали б дати відповідь на початку наступного.

Крім того, Росія запропонувала Україні ідею про припинення вогню на два-три дні, але не на всьому фронті, "щоб могли підібрати командири трупи своїх солдатів". Президент України Володимир Зеленський розкритикував таку ідею. Він зазначив, що Україна не змінювала порядок денний - безумовне припинення вогню, обмін полоненими, повернення дітей, повернення цивільних, і далі - зустріч лідерів.

"Ну і в принципі як такого припинення вогню вони не бачать. Вони сказали, що готові на припинення вогню на 2-3 дні, щоб забирати вбитих з поля бою. Я вважаю, що ідіоти. Бо припинення вогню для того, щоб не було вбитих", -підкреслив Зеленський. За його словами, пропозиція РФ припинити вогонь на 2-3 дні - це просто гра риторики.

За словами голови української делегації, міністра оборони Рустема Умєрова, наразі ситуація виглядає так, що росіяни знову тягнуть час, намагаючись створити "картинку дипломатії" для США без реальних дій.

В Стамбулі українська делегація висунула ініціативу організувати зустріч між президентами Володимиром Зеленським та Володимиром Путіним в період з 20 по 30 червня. Як зазначив Умєров, вирішення всіх ключових питань між Україною та Росією можливе лише на рівні їхніх лідерів. Відповідно до української пропозиції, у цій зустрічі може взяти участь також президент США Дональд Трамп.

Також розглядається долучення до зустрічі президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Зазначимо, що Анкара загалом почала відігравати активнішу роль як посередник. Зокрема, напередодні переговорів міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан здійснив поїздки до Москви та Києва в рамках "човникової дипломатії".

Прес-секретарка Білого дому Керолайн Левітт повідомила, що Дональд Трамп готовий до потенційної зустрічі з Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним, "однак він висловлює бажання, щоб обидва лідери та всі зацікавлені сторони зібралися разом для переговорів".

Президент США особисто не коментував результати зустрічей, які відбулися в Стамбулі. Проте неназвані джерела з адміністрації США в інтерв'ю ABC News зазначили, що вимоги Росії, викладені в "меморандумі", не стали несподіванкою, хоча й викликали певне розчарування. Вони акцентували увагу на тому, що деякі пункти документа є неприйнятними як для України, так і для адміністрації Трампа. За їхніми словами, ці вимоги свідчать про спроби Москви затримати конструктивний процес переговорів.

4 червня Путін скасував заплановану зустріч. Він також стверджував, що Україна нібито зазнає серйозних втрат у боях, що, на його думку, спонукало "київську еліту" до організації терористичних актів. Президент Росії згадував про випадки з мостами на території Росії, але при цьому проігнорував українську операцію "Павутина", внаслідок якої 1 червня було знищено російські стратегічні бомбардувальники.

У той же день відбулася телефонна бесіда між Трампом і Путіним. Під час розмови російський лідер висловив своє занепокоєння щодо атак України на літаки. "Це була продуктивна розмова, але не така, що може призвести до швидкого встановлення миру. Путін чітко зазначив, що він змушений буде відповісти на нещодавні удари по аеродромах", - зазначив Трамп після спілкування.

Масований ракетний удар Росії по Україні в ніч з 5 на 6 червня ще раз підтвердив агресивні наміри Кремля. У рамках цієї атаки російські війська випустили 452 безпілотники та ракети. Українська система ППО змогла перехопити 406 з них, що стало рекордним показником з початку повномасштабної війни. Міністерство оборони Росії охарактеризувало цю операцію як "реакцію на терористичні акти".

Паралельно розвивається ситуація навколо нових санкцій, які США планують ввести проти Росії. Важливо зазначити, що поки Дональд Трамп ухиляється від їх запровадження, сенатори Ліндсі Грем і Річард Блюменталь спільно підготували законопроект у Сенаті, який передбачає введення мита у розмірі 500% на імпорт енергоресурсів з Росії. Цього тижня вони відвідали Європу, щоб обговорити деталі законодавчої ініціативи, і висловили бажання ухвалити його до саміту "Великої сімки" (G7), що відбудеться в Канаді з 15 по 17 червня.

Законодавча ініціатива, започаткована Гремом і Блюменталем, набула підтримки понад 80 сенаторів. Важливо відзначити, що спікер Палати представників Конгресу Майк Джонсон також висловився за посилення санкцій. "Багато конгресменів прагнуть до введення максимально жорстких санкцій проти Росії, і я повністю підтримую цей підхід", - підкреслив Джонсон.

Через особливості регламенту, він має можливість одноосібно блокувати законопроекти, просто не ставлячи їх на голосування. Разом з тим, раніше Джонсон орієнтувався на позицію Трампа щодо України. Тож його заява може свідчити про певні зрушення щодо санкцій. Проте, остаточне рішення за Трампом, а ознак, що він змінив позицію, немає.

Крім того, у Вашингтоні побувала українська делегація на чолі з першою віцепрем'єр-міністеркою - першою віце-прем'єркою Юлією Свириденко та головою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Українські посадовці провели низку зустрічей з американськими візаві щодо безпекових питань, а також обговорили реалізацію угоди про надра. Планується, що спеціальний інвестиційний фонд запустять до кінця року.

Як і під час попереднього етапу переговорів у Стамбулі, головним досягненням стали угоди щодо нових обмінів. Україна та Росія уклали угоду про обмін "всіх на всіх" тяжко поранених та хворих військовополонених, а також усіх військовослужбовців у віці від 18 до 25 років. Передбачено обмін у форматі "1000 на 1000", а також додатковий обмін "200 на 200". Окрім цього, планується обмін тілами загиблих — по 6 тисяч з кожної з сторін.

"У контексті звільнення військовополонених ми вирішили акцентувати увагу на певних категоріях, а не на кількісних показниках," - підкреслив керівник української делегації, міністр оборони Рустем Умєров.

Разом з тим, вимога України повернути викрадених Росією дітей залишилась проігнорована. Представник делегації РФ Володимир Мединський заявив, що Росія нібито не змогла документально підтвердити заяви України про викрадення дітей. Ба більше, за його словами, Москва не викрадала, а "рятувала дітей в Україні".

Related posts