Середземне море може зникнути, і це не буде першим випадком в історії його існування, як попереджають науковці.


Які небезпеки чекають на Середземне море, а також коли вже відбувалося його зникнення, детально пояснює РБК-Україна (проєкт Styler), посилаючись на IFL Science.

За інформацією вчених, континенти Землі, хоча й повільно, але безперервно еволюціонують. Земна кора складається з тектонічних плит, які переміщуються над напіврідкою верхньою мантією. Це поступове переміщення призводить до зміни розташування континентів і формування різноманітних геологічних особливостей протягом тривалого часу.

Сучасний вигляд континентів на Землі — Африка, Євразія та Америка — є лише етапом у тривалій геологічній історії. Конфігурації материків зазнали суттєвих змін у минулому і будуть продовжувати еволюціонувати в майбутньому внаслідок активності тектонічних плит.

Основною небезпекою для Середземного моря є повільне зіткнення Африканської (Нубійської) та Євразійської плит. Приблизно 100 мільйонів років тому ці дві геологічні структури почали наближатися одна до одної, поступово закриваючи океанські простори, які їх розділяли. Гірський хребет Альпи в Європі є прямим наслідком цього геологічного процесу.

Геологічні процеси відбуваються надзвичайно повільно, і часто для того, щоб ці зміни стали очевидними, необхідно мільйони років. Сьогодні швидкість руху становить лише кілька міліметрів. Врешті-решт, Середземне море може опинитися в пастці між двома тектонічними плитами, що свідчитиме про формування нового суперконтиненту.

Як вказувалося у різноманітних дослідженнях, Європа прослизне під Африканську плиту і море перестане існувати.

Але це лише одна з можливих проєкцій того, як тектонічні плити Землі можуть зміщуватися. Передбачити конфігурацію майбутніх суперконтинентів складно через складну та динамічну природу тектоніки плит, а також через великі часові рамки.

Історія свідчить про те, що Середземне море опинилося в досить вразливому становищі. Близько 6 мільйонів років тому відбулася подія, відома як Мессінська криза солоності, яка призвела до перетворення Середземного моря на величезний басейн з високою концентрацією солі, що тривало приблизно півмільйона років.

Підвищення рівня моря ускладнило з'єднання Атлантичного океану з Середземним морем через Гібралтарську протоку, що призвело до ізоляції цього регіону від важливих джерел водопостачання.

Середземноморський регіон був особливо вразливим до цих змін, оскільки він знаходиться у відносно теплій і сухій частині планети, через що морська вода випаровується дуже швидко.

Хороша новина полягає в тому, що Середземне море навряд чи зникне через багато мільйонів років, тому не потрібно поспішати з бронюванням наступної відпустки.

Related posts