Сімейні цінності: як сім'я з Чехії отримує прибуток від виробництва елементів для російських ракет.


У європейському місті, де щорічно відбуваються виставки досягнень НАТО, активно функціонує бізнес, що займається постачанням компонентів для російських ракет. Місцева родинна компанія за час війни відправила до "Русполимету" критичних матеріалів на суму 22 мільйони доларів.

Острава — третє за розмірами місто Чехії, яке знаходиться всього в 15 км від кордону з Польщею та в 55 км від Словаччини. До того, як у 1993 році Чехословаччина поділилася, це місто було відомим як "сталеве серце" країни, оскільки саме тут зосереджувалася металургійна промисловість держави.

З плином часу ситуація змінилася. Починаючи з 2001 року, тут регулярно проходять Дні НАТО та Дні Повітряних сил Чехії. Це найзначніша виставка безпеки в країні, на якій союзники демонструють громадськості як нові, так і старі військові розробки.

У місті розташовуються торговці важливими для авіаційної галузі матеріалами. Серед чеських підприємців активно діють російські бізнесмени. Вони продовжують вести бізнес з Росією, сприяючи обходу європейських санкцій та зміцненню її військових можливостей.

Leseft International s.r.o. - це чеська компанія, розташована в Остраві, яка позиціонує себе як значущий гравець у сфері торгівлі та експорту, що спеціалізується на міжнародних постачаннях в металургійній галузі. Її веб-сайт доступний на англійській, чеській та російській мовах. Генеральний директор, Лєв Ованєсовіч Сеферян, є громадянином Росії, а також керує аналогічною юридичною особою в Росії.

Крім того, в управлінні компанії задіяна вся родина Льва. Засновником російського ТОВ "Лесефт" вказується, ймовірно, його мати Емма Сеферян. У складі керівництва чеського Leseft присутні, імовірно, чоловік Емми та батько Льва Ованес Северян, а також, ймовірно, ще один їхній син - Ашот.

Чеська компанія Leseft International s.r.o. виступає в ролі посередника між російським акціонерним товариством "Русполимет" та підприємствами Європейського Союзу, забезпечуючи постачання необхідних товарів до Росії.

Компанія "Русполимет" забезпечує елементами виробництва ракет "Калібр" і "Іскандер", які практично щоденно завдають ударів по українським містам. Внаслідок цього Україна включила російську фірму та кілька її дочірніх підрозділів до санкційних списків.

Раніше Trap Aggressor розслідував обходи санкцій цим підприємством. Так, деякі працівники Leseft International раніше працювали в "Русполиметі". Чеська компанія також пройшла аудит АТ "Атомстройэкспорт", що дозволило їй стати прямим постачальником для компаній "Росатома".

Окрім компанії Leseft International s.r.o., Лєв здійснює контроль над ще кількома підприємствами в Чехії. Зокрема, він є власником компанії Mantacheff as. Також існує схожа за назвою компанія Mantacheff a.s. Astana Limited, яка зареєстрована в Казахстані. 6 лютого 2024 року вона отримала нову назву — Marco Holding Limited.

СЕО та директором останньої з березня 2025 року став Альмагамбетов Ернуар Маратули. Він зареєструвався підприємцем лише в червні 2022 року. Згідно з казахстанським реєстром, цей чоловік торгує овочами та фруктами. Вочевидь, це підставна особа для казахстанської філії чеської компанії. У буклеті Leseft, зокрема, вказано, що чеська компанія має рахунки в одному з банків Казахстану.

Ще одна компанія, яку очолює Лев, - це Kronatech Impex s.r.o., заснована в 2013 році. Директорами підприємства є українці Олег і Оксана Ярові. На офіційному сайті зазначено, що "Kronatech Impex s.r.o. є частиною Leseft International s.r.o.". Ярові також керують в Україні ТОВ "Аратта інвест", що спеціалізується на виробництві поковок. Виглядає на те, що ці компанії є партнерами.

Відповідно до неофіційних митних відомостей, які потрапили до Trap Aggressor, під час великої війни всі поставки від цієї української компанії були адресовані чеським компаніям Leseft International s.r.o. та Kronatech Impex s.r.o.

Trap Aggressor надіслав запит до "Аратта інвест" з питанням, чи відома компанії інформація про постачання продукції Leseft International до Росії, зокрема для компанії "Русполимет", яка має зв'язки з російським військово-промисловим комплексом. На запит відповів особисто Олег Яровий, який не заперечив співпрацю з чеською компанією та додав наступне.

Компанія "Аратт інвест" не має відомостей про господарські стосунки між Leseft та АТ "Русполимет". Щодо можливих змін підрядника, що має зв’язки з Росією, хочемо підкреслити, що "Аратт інвест" діє виключно в межах правового поля, не співпрацюючи з підприємствами країни-агресора та не маючи жодних ділових або фінансових взаємин з ними. Усі наші угоди проходять ретельну перевірку на відповідність чинному законодавству, а їх обрання ґрунтується на принципах прозорості та відповідальності. У разі отримання підтвердженої інформації про контрагентів із російськими зв'язками, "Аратт інвест" без вагань припинить будь-яку співпрацю з такими партнерами. На даний момент подібні ситуації не виникали.

Виявляється, протягом багатьох років українське подружжя не мало можливості дізнатися про компанію Сеферяна, його родину в Росії та постачання чеської фірми на підприємства ВПК РФ. Сподіваємося, що після публікації цієї інформації Яровий ухвалить рішення припинити співпрацю з компанією, яка має торгові зв'язки з російським військово-промисловим комплексом.

Згідно з митною інформацією, чеська компанія Leseft під час великої війни замовила товари для Росії, а саме для "Русполимета", на суму, що перевищує 22 мільйони доларів. Частина продукції постачалася на замовлення Leseft всупереч експортним обмеженням, встановленим Європейським Союзом. Хоча "Русполимет" отримував продукцію, фактичним замовником виступала саме Leseft, яка діяла як посередник.

Товари, що перебувають під євросоюзівськими обмеженнями, прямували в Росію від турецької компанії Hps Muhendislik Makina Sanayi Ve Ticaret As. 99% її постачань були здійснені для "Русполимету" через Leseft. Зокрема, серед HS-кодів постачань під обмеженнями були такі:

Отже, продукцію, що підпадає під санкції Євросоюзу, постачали до Росії з Туреччини, і цим процесом керувала компанія з країн ЄС.

Через Leseft до "Русполимету" постачали продукцію не лише турецькі, а і євросоюзівські та китайські бізнеси. Наприклад, ENCE GmbH - швейцарська металургійна та інжинірингова компанія, що має представництва в Кореї (BK AMSOL CO., LTD.), Іспанії, Франції, Туркменістані та ОАЕ (Triven L.L.C-FZ). Вона виробляє промислове обладнання для енергетики, хімічної і металургійної галузей.

Представництво ТОВ "ЭНЦЕ ГМБХ" зареєстроване на території Російської Федерації, зокрема в Москві, Татарстані та Свердловській області. Керівником компанії виступає Іванов Дмітрій Олєговіч, громадянин Кіпру, ймовірно, також і Швейцарії. Окрім того, компанія має офіс у Узбекистані, звідки постачає обладнання для місцевих підприємств хімічної галузі.

Ще одним постачальником, який співпрацює через Leseft, стала турецька фірма Alliance Trans, заснована в Стамбулі у 2010 році за сприяння московської компанії "Авиа-инвест". Наразі ця компанія спеціалізується на спрощених митних послугах між Туреччиною та Росією.

Німецька металургійна компанія SMS group GmbH, яка все ще має свої виробництва в Росії, експортує товари в РФ через платформу Leseft, незважаючи на заяви про вихід з цього ринку.

У відповіді на запит Trap Aggressor компанія зазначила, що останнє постачання відбулося перед початком великої війни, і хоча діяльність російської фірми була зменшена, вона не була повністю припинена.

Trap Aggressor надіслав запити до чеської компанії Leseft International s.r.o., а також до міської ради Острави та інших згаданих у статті організацій. На даний момент жодна з них не надала відповідь.

Sure! Please provide the text you'd like me to make unique.

Поки євросоюзівські і турецькі компанії возять санкційну продукцію "Русполимету", той забезпечує заводи, що виготовляють деталі для смертоносних ракет.

Чимало компаній з країн Європейського Союзу все ще мають свої представництва в Росії, продовжуючи постачати туди техніку, технології та різноманітні матеріали. Це не лише економічні відносини, а й їхній вклад у військові дії. Поки ці зв'язки існують, санкції залишатимуться переважно декларативними, не здатними справді стримати агресора.

Related posts