За даними SIPRI, військові витрати в Європі у минулому році зросли найбільше з часів завершення холодної війни.


Військові витрати в Європі (включно з Росією) зросли на 17% до 693 млрд доларів і стали основним чинником глобального зростання таких витрат у 2024 році.

Ця інформація походить з дослідження Стокгольмського інституту з проблем миру SIPRI, як зазначає "Європейська правда".

З початком третього року конфлікту в Україні витрати на військові потреби в Європі залишалися на підвищеному рівні, перевищуючи показники, зафіксовані в часи завершення холодної війни.

У 2024 році всі європейські держави, за винятком Мальти, підвищили обсяги своїх витрат на оборону.

За оцінками, у 2024 році військові витрати Росії досягнуть 149 мільярдів доларів, що на 38% більше в порівнянні з 2023 роком і вдвічі перевищує показники 2015 року. Ці витрати складуть 7,1% від валового внутрішнього продукту Росії та 19% від загального обсягу державних витрат. У той же час, загальні військові витрати України зросли на 2,9%, досягнувши 64,7 мільярдів доларів, що становить 43% від витрат Росії. У 2024 році Україна мала найбільше військове навантаження серед усіх країн, з часткою 34% ВВП.

"Росія знову суттєво підвищила свої витрати на армію, що ще більше поглибило різницю у військових витратах між нею та Україною," - зазначив Дієго Лопес да Сілва, старший науковий співробітник Програми з військових витрат та виробництва озброєнь SIPRI.

"На сьогоднішній день Україна спрямовує всі свої податкові доходи на потреби армії. В умовах таких суворих фінансових реалій країні буде важко далі підвищувати витрати на оборону," - зазначив він.

У 2024 році кілька країн Центральної та Західної Європи зазнали небаченого зростання військових витрат у зв'язку з новими зобов'язаннями щодо видатків і масштабними планами закупівель. Витрати Німеччини на оборону зросли на 28 % і досягли 88,5 млрд доларів, що зробило її найбільшим витрачальником у цьому регіоні та четвертим у світі. Польща також збільшила свої військові витрати на 31 %, довівши їх до 38,0 млрд доларів у 2024 році, що становить 4,2 % ВВП країни.

"Вперше з часу возз'єднання Німеччина зайняла позицію найбільшого військового витрачальника в Західній Європі, що пов'язано зі створенням у 2022 році спеціального оборонного фонду на суму 100 мільярдів євро", - підкреслив Лоренцо Скараццато, дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.

"Недавні політичні кроки, здійснені в Німеччині та ряді інших європейських держав, вказують на те, що Європа увійшла в етап суттєвих і зростаючих витрат на оборону, який, ймовірно, продовжуватиметься найближчим часом," зазначив він.

Як відомо, президент США Дональд Трамп давно висловлює своє незадоволення щодо недостатніх витрат на оборону в Європі. Нещодавно він оголосив про намір вимагати від союзників підвищення військових витрат до 5% від їхнього ВВП. Цей рівень наразі не досягається навіть самими Сполученими Штатами.

Державний секретар США Марко Рубіо вказав, що моментальне збільшення оборонних витрат країн НАТО до 5% є неможливим, проте це є метою, до якої варто прагнути. Він також підкреслив, що Сполучені Штати мають намір підвищити свої військові витрати.

Related posts