Сирійські повстанці захопили Дамаск, а місцезнаходження Асада залишається невідомим.


Сирійські повстанці рано вранці 8 грудня заявили, що взяли під свій контроль столицю Дамаск після блискавичного наступу, який відбувся в останні дні і швидко просунувся по всій країні.

Дамаск "тепер вільний від Асада", заявили повстанці у своїй заяві в соціальних мережах.

Місцезнаходження президента Башара Асада залишається загадкою. За інформацією Сирійської обсерваторії з прав людини, яка розташована у Великобританії, Асад залишив Дамаск вранці 8 грудня. Проте, точне місце його призначення поки що не розголошується.

Цю інформацію поки що не вдалося підтвердити, проте прем'єр-міністр Сирії Мохаммад Газі аль-Джалалі у своєму відеозверненні зазначив, що уряд "відкритий до співпраці з будь-яким лідером, якого обере народ".

"Ми переконані, що Сирія належить усім сирійцям, що це рідна земля для кожного її сина, і що країна має потенціал стати стабільною державою, яка встановлює позитивні зв'язки з сусідами та міжнародною спільнотою, не приєднуючись до жодних регіональних альянсів або блоків", - зазначив аль-Джалалі, підкресливши, що він залишається вдома в Дамаску і не покинув країну.

Абу Мохаммад аль-Голані, керівник повстанського формування "Хайят Тахрір аш-Шам" (HTS), ввечері 7 грудня оголосив про "останній етап звільнення" Хомса — міста, де проживає 775 тисяч осіб.

HTS класифікується як терористична організація такими країнами, як Сполучені Штати, Великобританія, Канада та Європейський Союз.

Фахівці вважають, що зникнення режиму Асада стане значною геополітичною поразкою для Москви, яка разом із Тегераном підтримувала сирійську владу протягом тривалого періоду громадянського конфлікту.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що "армія Асада зазнала серйозних невдач, а його союзники не виявляють готовності надавати підтримку Сирійській арабській армії шляхом термінового перекидання додаткових підрозділів".

Російська Федерація володіє численними військовими інсталяціями в Сирії, серед яких виділяються авіабаза Хмеймім та ключові військово-морські бази в Тартусі. Ці об'єкти також слугують для підтримки кремлівських стратегій в Африці.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відмовився коментувати долю російських баз, заявивши, що він "не займається здогадками".

ISW повідомила, що Москва поки що не ініціювала евакуацію своєї бази, проте залишається невідомим, чи планує Росія залишити свої судна в порту, оскільки сирійські повстанці активно просуваються через території, підконтрольні режиму.

Вечір 7 грудня відзначився повідомленням Державного департаменту США для Радіо Свобода про те, що Вашингтон ретельно спостерігає за подіями в Сирії. Представник відомства зазначив, що Сполучені Штати разом зі своїми партнерами і союзниками виступають за захист цивільного населення, включаючи представників меншин.

Перед тим, як повстанці оголосили про контроль над Дамаском, в столиці зафіксували ознаки паніки та нестачу життєво важливих товарів.

Несподіваний наступ був розпочатий минулого тижня коаліцією повстанських угруповань на чолі з ісламістською HTS.

Related posts