Скандал в Одеській області: хто і з якою метою планував знищувати лебедів та бакланів?


В Україні виникли суперечки навколо намірів провести "діагностичний відстріл" мігруючих птахів. Цю акцію запланували в Одеській області на кінець квітня. Повідомлення про організацію відстрілу з'явилося на офіційній сторінці Саратської селищної ради, розташованої в Білгород-Дністровському районі.

Це повідомлення викликало занепокоєння серед екологів, оскільки наразі триває час, коли птахи повертаються на територію України, і починається їхній сезон гніздування, що потребує дотримання "тихого періоду".

ТСН.ua досліджував, які обставини призвели до таких намірів і чи справді це може негативно вплинути на мігруючих птахів.

Це повідомлення викликало сильне обурення серед природоохоронців, які вважають такі ініціативи, м'яко кажучи, безпідставними та навіть порушуючими закон. На думку науковців, є певні сили, які прагнуть полювання на птахів, що призвело до виникнення такого рішення. Птиці на Одещині вже переживають стрес через безперервну діяльність ППО, спрямовану на виявлення ворожих "Шахедів", а тепер їх хочуть ще й цілеспрямовано відстрілювати, нібито через загрозу пташиного грипу.

Дослідники стверджують, що існують більш етичні методи вивчення інфекційних хвороб у птахів. Наприклад, можна здійснювати аналіз, збираючи їх фекалії, замість того щоб вбивати птахів, що може порушити сформовані пари та залишити потомство без догляду.

За словами Ірина Вихристюк, виконувачки обов'язків директора Національного природного парку "Тузлівські лимани", під виглядом "діагностичних відстрілів" фактично організовується полювання в квітні на перелітних (мігруючих) птахів, більшість з яких зараз з малечею або висиджують яйця на кладках.

"4 квітня 2025 року головний ветеринарний лікар України Володимир Кустуров своїм розпорядженням №39 "Про організацію проведення моніторингу грипу птиці та хвороби Ньюкасла серед дикої перелітної птиці у 2025 році" зобов'язав керівників управлінь Держпродспоживслужби в областях створити робочі групи по відбору проб (відстрілу), "здійснити виїзди в зони концентрації диких перелітних птахів під час міграції територією України" та забезпечити оформлення дозволів в обласних управліннях лісового та мисливського господарства, а в об'єктах природно-заповідного фонду -- у департаментах екології обласних адміністрацій. Додатком до розпорядження є графік виїздів робочих груп в регіони України для відбору проб (відстрілу) для проведення досліджень. В цьому графіку першим пунктом зазначено Одеську область, зокрема і території об'єктів природно-заповідного фонду та окуповані території Херсонщини", -- пише на своїй сторінці у соціальній мережі Ірина Вихристюк.

Вона підкреслює, що в розробленому графіку вказано про намір провести діагностичний відстріл на території природно-заповідного фонду, включаючи Національний природний парк "Тузлівські лимани".

"Це є цілковито протизаконно, оскільки така необхідність відсутня. Хочу підкреслити, що адміністрація парку не надавала жодних повідомлень про заплановані дії. Парк не звертався за отриманням дозволу, немає жодних обмежень на відстріл тварин у цьому районі, і вони не можуть бути введені, як і не існує рішення науково-технічної ради установи щодо доцільності проведення діагностичного відстрілу," – зазначила Ірина Вихристюк.

У відділі організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області ТСН.ua запевнили, що ситуація з грипом птахів в регіоні контрольована та стабільна. Але є потреба для проведення відповідних заходів реагування. Вони виконуються з плановою метою аби достеменно знати епізодичну ситуацію в дикій фауні, оскільки ситуація у сусідніх країнах є не зовсім благополучною.

Ситуація з пташиним грипом у сусідніх країнах, що межують з Україною, зокрема в Румунії та Молдові, є досить складною. Цього року в Румунії вже було зафіксовано сім спалахів захворювання, тоді як у Молдові — чотири. Останній випадок пташиного грипу в Молдові стався в квітні і стосувався дикої птиці. Оскільки Україна має спільний кордон з цими державами і враховуючи, що міграційні шляхи диких птахів проходять через Одеську область, існує ризик занесення вірусу на цю територію. Це особливо актуально навесні, у березні та квітні, — зазначає Руслан Олійник, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, у розмові з ТСН.ua.

Посадовець додає, що з урахуванням вищезазначеного, головним ветеринарним інспектором Одеської області видане розпорядження щодо організації та проведення моніторингу грипу птиці.

"У квітні планується відібрати проби для дослідження на грип птиці. А саме -- 250 проб пташиного посліду та 35 голів від дикої птиці на території трьох районів на півдні Одеської області. Все це робиться з метою з'ясування епізоотичної ситуації саме серед дикої перелітної птиці", -- зазначає Руслан Олійник.

Представник державного органу повідомляє, що головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звернулося до відповідних структур з інформацією про необхідність проведення діагностичного відстрілу. Мова йде про 35 особин диких перелітних птахів, серед яких можуть бути: великий баклан, сіра гуска, лебеді кликуни та шипуни, сіра чапля, білий лелека, шпаки та інші види, які входять до списку.

"З врахуванням цього, відповідні організації приймають рішення, якщо для цього є правові підстави, стосовно оформлення відповідних дозволів. І в разі, якщо будуть добуті дикі птахи, фахівці державних установ ветеринарної медицини виїжджають на місце, відбирають на проби матеріали і відправляють до державної лабораторії, де проводяться відповіді дослідження на грип птиці. Йдеться про 35 голів, у рамках проведення моніторингових досліджень на території трьох районів Одещини. Про масовий відстріл птиці не йдеться", -- запевняє Руслан Олійник.

У науковців та у захисників природи дуже багато запитань до оприлюдненого графіку проведення відстрілів. Їх планують виконувати навіть у національних природних парках та заповідниках, серед яких зазначено Асканію-Нову та Чорноморський біосферний заповідник. При цьому варто зауважити, що ці території наразі перебувають під окупацією росіян.

Вражає масштаб запланованих заходів — відстріл перелітних диких птахів запланований у всіх регіонах України. На першій сторінці графіку передбачено знищення майже 200 птахів для дослідження пташиного грипу: в Одеській області — 35, у Херсонській — 25, у Миколаївській — 36, у Вінницькій — 35, у Хмельницькій — 30 та у Рівненській — 35. Крім того, відстріл заплановано навіть у мисливських угіддях Луганської області в березні-квітні, а в жовтні-листопаді — у Донецькій області.

Чому необхідно знищувати таку кількість птахів? Це питання ми задали головному ветеринарному лікарю України, надіславши офіційний запит до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Related posts