Скільки людей може повернутися в Україну та в який період: думка спеціаліста.


На даний момент немає економічних причин для масового повернення людей. Заробітки в Україні значно відрізняються від тих, що отримують українці за кордоном.

Таку думку висловив Андрій Гайдуцький — макроекономіст, банкір, доктор економічних наук та спеціаліст у галузі міграційної політики, під час інтерв'ю для "РБК-Україна".

Згідно з думкою експерта, важливо проаналізувати характеристику українських біженців, що перебувають за межами країни. Дослідження, проведене Info Sapiens на замовлення Центру економічних стратегій, показує, що на початку 2025 року ситуація виглядає наступним чином: 56% складають працевлаштовані особи та підприємці, 16% — студенти, 18% — безробітні (включаючи тих, хто не прагне знайти роботу), та 10% — непрацездатні особи і пенсіонери.

"На мою думку, в разі встановлення миру повернуться приблизно 30% людей. Серед них переважатимуть пенсіонери, безробітні, а також незначна частина представників інших категорій," -- говорить фахівець.

Доктор економічних наук констатував, що економічних підстав для масового повернення людей немає. Доходи в Україні не наближаються до доходів в країнах перебування українців.

"Вважається, що мігрант готовий повернутись, якщо рівень оплати праці на батьківщині хоча б в два рази менший, ніж в країні його працевлаштування, адже йому не потрібно платити за оренду житла на батьківщині. Але зараз в Україні зарплати в чотири рази нижчі, ніж в Польщі (а не в два рази), і в 7-8 разів - порівняно з Німеччиною", -- каже він.

Отже, він зазначає, що для того, щоб повернути українців з Польщі, необхідно подвоїти їхню зарплату в Україні, а для повернення з Німеччини – збільшити її в чотири рази.

"Але який роботодавець в Україні буде зацікавлений у такому працівникові? Тому в Європі уряди майже не займаються розробкою програм для повернення своїх мігрантів, оскільки це є надто витратним", -- підсумував Гайдуцький.

В Чехії празький міський суд виніс вирок Володимиру Гергелю, засновнику благодійної організації Help Ukraine, призначивши йому 5 років і 6 місяців позбавлення волі за нецільове використання державних субсидій, які були виділені для підтримки українських біженців. Крім того, йому заборонено займати керівні позиції в благодійних організаціях на той же термін. Гергель не визнає свою провину та оскаржив судове рішення в апеляційній інстанції.

Related posts