Скільки років життя "відібрала" війна у українців: демограф НАН представив тривожні статистичні дані.

Як війна вплинула на середню тривалість життя українців
"Наші прогнози показують, що зараз чоловіки живуть в середньому 60 років. Зниження тривалості їхнього життя - природний процес під час війни, бо на фронті в основному гинуть чоловіки", - каже науковець.
У 2019 році, до початку пандемії, середня тривалість життя чоловіків в Україні становила 67 років, що на 15-17 років менше, ніж у країнах Європейського Союзу. У той же час, жінки в Україні в середньому доживали до 77 років, що на 10 років поступалося показникам західноєвропейських країн. Важливо підкреслити, що пандемія COVID-19 скоротила середню тривалість життя українців приблизно на рік або півтора.
"Через війну тривалість життя українок могла скоротитись ще на 3-5 років", - пояснює Гладун.
Дослідник також підкреслив, що згідно з законодавством, яке було прийнято у 2022 році, Державна служба статистики не публікує дані про померлих. Крім того, інформація, яку надає Міністерство юстиції України щодо народжуваності та смертності, є недостатньою для точного розрахунку середньої тривалості життя. Внаслідок цього оцінки, які надають демографи, є орієнтовними.
Внаслідок війни в Україні населення країни значно скоротилося; за останніми даними, понад 4,2 мільйона українців емігрували до Європи.
"Ситуація є складною, але у часи війни не може бути інакше, адже спостерігається зниження народжуваності та зростання смертності. Крім того, демографічні зміни зумовлені значними міграційними потоками, як всередині держави, так і за її межами," - зазначає експерт у галузі демографії.
Він також підкреслив, що на початку 2022 року в межах України, згідно з кордонами 1991 року, проживало 42 мільйони людей. Проте до початку 2025 року ця цифра зменшилася приблизно до 34 мільйонів. Це число враховує Крим, ОРДЛО та інші території, які знаходяться під контролем.
"В даний момент ми почали процес нових розрахунків і найближчим часом оновимо наші оцінки," - зазначає Гладун.