Сніданок з дитинства: чи є манна каша корисною для дітей і дорослих?
Немає жодної страви, яка б викликала такі яскраві спогади з дитинства, як манна каша. Наші матері та бабусі завжди вважали, що манна крупа є надзвичайно корисною для дітей. Чи це справді так?
З яких джерел походить манна крупа?
Багато людей не усвідомлюють, що манна крупа не є окремою сільськогосподарською культурою. Цей продукт отримують в процесі обробки пшениці. Манка виготовляється шляхом грубого помелу очищеного зерна, яке ділиться на серцевину та оболонку. Для створення манки використовують виключно серцевину. Крім того, існують певні вимоги: діаметр крупинок має бути не менше 0,25 мм і не більше 0,75 мм.
Що міститься в манці
Манна каша є досить енергетично насиченим продуктом: в 100 грамах манки міститься від 328 до 360 калорій, що залежить від виду пшениці, з якої вона виготовлена. Крупа, виготовлена з м'яких сортів пшениці, має нижчу калорійність, тоді як манка з твердих сортів характеризується підвищеним вмістом вуглеводів і білків. Крім того, на 100 грамів продукту припадає:
У цьому магазині представлений також різновид змішаних круп, що містять енергетичну цінність близько 100-120 ккал на 100 грамів.
Глікемічний показник
Глікемічний показник манної крупи з м'яких сортів пшениці дуже високий і становить 70 одиниць (100 -- максимально можливе значення). Якщо під час варіння крупи додати молоко, то ця цифра зростає до 80-85. Тобто манна каша -- це прості вуглеводи, які після потрапляння до організму швидко розщеплюються на глюкозу. Через це в крові різко стрибає рівень цукру, що погано для людей із діабетом. Якщо немає інтенсивного фізичного навантаження, надлишок вуглеводів буде осідати в організмі як жир. Саме тому манну кашу не варто споживати людям, схильним до зайвої ваги.
Однак ця страва також має свої переваги: вона швидко сприяє насиченню, надаючи енергію, легко засвоюється і сприяє оперативному відновленню запасів глікогену. Така властивість особливо корисна для спортсменів і тих, хто займається фізичною працею.
Що корисного в манці
У манній каші, на відміну від інших злаків, вміст клітковини значно нижчий, що може впливати на нормальну роботу шлунково-кишкового тракту. Проте, цей недолік іноді може стати перевагою. Наприклад, для осіб, які страждають від газоутворення, мають чутливе травлення або страждають на подразнення кишечника, манна каша є відмінним варіантом страви.
Манна каша також може бути корисною у щоденному харчуванні при гастриті, спазмах шлунка, виразках та інших проблемах. Цей продукт є ніжним, не подразнює стінки кишечника, добре засвоюється і не викликає відчуття важкості. У її складі є селен, який сприяє зміцненню імунної системи та має позитивний вплив на серцево-судинну діяльність.
Крім того, вона сприяє полегшенню симптомів похмілля. Це відбувається завдяки простим вуглеводам, які швидко засвоюються і перетворюються на цукор, що допомагає нейтралізувати токсини.
Чи корисна манна каша для дорослих
Якщо представники сильної статі займаються спортом або виконують фізично важку роботу, манну кашу варто додати до їхнього щоденного меню. Цей вид крупи забезпечує бадьорість та швидко втамовує голод. Завдяки високій інтенсивності навантажень, надлишкові вуглеводи не перетворяться на жирові відкладення, а ефективно згорять.
Жінкам радять вживати манну кашу для швидшого відновлення після пологів, серйозних захворювань або в період реабілітації після операцій. Ця страва є потужним джерелом енергії. Крім того, манна крупа багата на вітаміни групи В, які сприяють покращенню стану волосся та шкіри. Проте, аби уникнути набору зайвої ваги, варто споживати манну кашу обачно.
Манна каша та період вагітності
Вагітним жінкам краще не споживати манну кашу, особливо на пізніх термінах вагітності. Насамперед тому, що вона сприяє набиранню зайвої ваги, а це стає додатковим ризиком виникнення варикозу, набряків, болю в попереку. Краще обмежити вживання манки до 1-2 разів на тиждень.
Чи корисна манка дітям
Хоча раніше манна каша вважалася хорошим варіантом прикорму для немовлят, починаючи з 4-5 місяців, сучасні педіатри не радять вводити цю страву в раціон дітей до 3 років. Існує кілька причин для цього. По-перше, манна каша може сприяти швидкому набору зайвої ваги. По-друге, вона містить значну кількість глютену, що може негативно вплинути на слизову оболонку кишечника дитини, ускладнюючи засвоєння важливих поживних речовин у майбутньому. Крім того, у дітей, яких часто годують манною кашею, спостерігається підвищений ризик розвитку алергії на фітинову кислоту.
Дітям, які досягли трирічного віку, можна впроваджувати манну кашу в їхній щоденний раціон. Ця крупа багата на вітаміни групи В (В1 і В2), а також містить цинк, фосфор і магній, які сприяють зміцненню центральної нервової системи, поліпшенню пам'яті та функцій мозку, що, в свою чергу, позитивно позначається на навчанні та стресостійкості. Крім того, манна каша містить вітамін Е, який допомагає організму засвоювати залізо та сприяє виробленню колагену. Цей білок є ключовим елементом, що входить до складу м'язів, кісток, шкіри та зв'язок.
Читайте також: