Софійський собор під загрозою з боку армії РФ: Путін намагається зазіхнути на святиню, уламки "Шахедів" збирали відрами.


Російські агресори знову посягнули на святе. Софійський собор, тисячолітня архітектурна перлина, що витримала численні навали та війни, зазнала руйнувань від чергового обстрілу Києва. Це не лише будівля, а й втілення української історії, яка тепер носить нові рани.

Як розповіли у Національному заповіднику "Софія Київська", о четвертій ранку, під час повітряної атаки, вибухова хвиля пошкодила карниз та тиньк на східній частині собору.

"Стався обвал карнизу. Для нас це велика біда, бо Софійський собор -- це пам'ятка архітектури початку ХІ століття, якій вже тисяча років. Вона разом з архітектурним ансамблем ХІ та ХVІІІ століття внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під №1 від України. Через російську атаку вибухова хвиля пошкодила унікальну пам'ятку. Вже було оприлюднено декілька заяв від світової спільноти про неприпустимість таких дій з боку РФ, яка знищує пам'ятки світового значення у Києві", -- розповів ТСН.ua Вадим Кириленко, головний реставратор Національного заповідника "Софія Київська".

Він зазначив, що незабаром з'являться нові заяви від ключових спільнот і організацій, які стверджують, що Росія безжально й бездумно знищує культурні пам'ятки, що є спадщиною не лише України, а й всього людства.

За словами фахівців, Путін намагається знищити собор, що існував ще в ті часи, коли на території сучасної Москви було лише болото. Це той самий храм, який пограбував хан Батий, але не зміг знищити. Святиня, яка витримала спроби Гітлера та Сталіна.

Вадим Кириленко повідомив, що вже провели обстеження пошкодженої ділянки: тисячолітня стіна не постраждала, але на фасаді, карнизі та тиньку з'явилися помітні тріщини.

"В даний момент наші хіміки, технологи та конструктори активно працюють над проектом. Ми розробляємо технологічний процес для виконання всіх необхідних завдань, щоб вже з наступного понеділка почати роботи з відновлення. Нам вдалося знайти меценатів, які готові фінансувати ці заходи та забезпечити необхідними матеріалами і технікою. Зволікати не можна, адже хоча держава, безумовно, виділить кошти, але їх отримання може затягнутися. Завдяки підтримці меценатів ми зможемо швидко реалізувати всі необхідні роботи," – зазначає Вадим Кириленко.

Внаслідок ворожого обстрілу постраждали штукатурка та карнизи, розташовані на тисячолітніх стінах. Тому на даний момент неможливо визначити, скільки коштуватиме відновлення декору собору.

"Йдеться не просто про стіну, на якій потрібно покласти плитку чи просто заштукатурити -- це тисячолітній об'єкт, який потрібно детально обстежити, вивчити, а вже потім відновлювати", -- наголошує Вадим Кириленко.

Карниз святині виконаний у вигляді півсфери.

"Після вибуху більше двох метрів карнизу відкололося, а на трьох його чвертях утворилися помітні тріщини. Їх легко можна побачити. Незабаром наші спеціалісти проведуть додатковий огляд та простукування пошкодженої ділянки, щоб остаточно оцінити, чи можливе подальше руйнування. Після цього обстеження ми зможемо краще зрозуміти ситуацію", -- зазначає головний реставратор.

Софійський собор зазнав ушкоджень від вибухів вперше за більш ніж три роки конфлікту. Це підкреслює вразливість наших культурних надбань у умовах війни.

Цікаво, що в Києві знаходяться п'ять об'єктів, які входять до складу заповідника "Софія Київська". Серед них - Софійський собор, збудований у ХІ столітті, Кирилівська церква, що датується ХІІ століттям, Андріївська церква з ХVІІІ століття, Золоті ворота, які також належать до ХІ століття, та Гостинний двір, зведений у ХІХ столітті. На жаль, протягом різних етапів війни ці історичні пам'ятки зазнали шкоди від атак російських дронів і ракет.

"Наші об'єкти знаходяться в самому серці міста і займають досить велику площу. На території Гостинного двору наші співробітники збирали уламки дронів "Шахед" відрами, оскільки повітряні цілі були знищені прямо над будівлею, коли безпілотники атакували центр міста через Поділ. У 2024 році Андріївська церква зазнала ушкоджень від російського безпілотника, його уламки пошкодили купол храму", – поділився Вадим Кириленко.

Унікальні історичні пам'ятки століттями прикрашали Київ, а під час війни виявилися беззахисними перед діями ворога-варвара.

"На жаль, у світі не існує стовідсоткового захисту, який би врятував історичні будівлі від ракет та вибухових хвиль, а тим більше від прямих влучань балістики чи "Шахедів". Єдиний спосіб захистити фрески від вибухів -- це мішки з піском. Але цей спосіб теж не ідеальний. Ми на початку війни закривали мішками з піском відкриті кладки Софійського собору. Але їх довелося прибрати, бо між кладкою ХІ століття і мішками з піском накопичувалася волога. Через відсутність вентиляції та сонячних променів, волога ще більше шкодила старовинній цеглі. Тому, на жаль, захисту для історичних пам'яток в умовах сучасної війни просто не існує", -- пояснює Вадим Кириленко.

Згідно з інформацією експерта, дзвіниця Софійського собору залишилася неушкодженою після вибуху.

"Дзвіниця має значно більшу міцність. Побудована в XVIII столітті, вона була спроектована з урахуванням специфічних вібрацій, які виникають під час дзвоніння. Ця споруда здатна витримувати певні вібраційні навантаження і є більш захищеною в порівнянні з Софійським собором, проте й вона не зможе уникнути руйнівних наслідків від прямих ударів російських ракет", – зазначає Вадим Кириленко.

Related posts