"Сьогодні ми залишилися без води, а завтра можемо зіткнутися з нестачею їжі": до яких наслідків призвели дії російських загарбників в "столиці ДНР" і чому навіть їхні прихильники виявляють обурення.
Попри зусилля російської пропаганди, яка намагається показати позитивні зміни в житті українських населених пунктів після їхньої окупації, ситуація стає дедалі гіршою. Ідеться не лише про зруйновані внаслідок бойових дій будівлі, а й про критично важливі аспекти життя, такі як постачання води.
Детальнішу інформацію про ситуацію можна знайти в матеріалі OBOZ.UA.
На грані катастрофи.
Сьогодні в окупованій частині Донецької області спостерігається справжня водна криза. На поточний момент регіон отримує лише третину від необхідних 850 тисяч кубометрів води щоденно.
Найскладніша обстановка спостерігається в обласному центрі та Макіївці, яка є містом-супутником Донецька. У цих місцях було вирішено постачати воду в домівки лише один раз на три дні.
Рівень водних запасів у "республіці" досяг критичної межі, про що відкрито заявив гауляйтер Денис Пушилін. Однак, як завжди, він поклав провину на Збройні сили України та "ненормально спекотну погоду".
Територія великого розпилу
Багато галасу наробив пост у Telegram зрадника України Олега Царьова про ситуацію в Донецьку. Він також розповів про причетність до розпилу, внаслідок якого місцеві жителі страждають без води, міноборони РФ.
Ситуація полягає в тому, що для вирішення проблеми, яка загострилася після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, у 2023 році було здійснено будівництво водопроводу Дон-Донбас від річки Дон за рекордно короткий термін і за вражаючі кошти. Довжина цього водоводу становить майже 200 км і включає дві нитки трубопроводу діаметром 1,2 метра, вісім насосних станцій, а також численні переходи через автомобільні дороги і водні перешкоди, не забуваючи про накопичувальні резервуари.
"Первинна вартість будівництва оцінювалася в 70 млрд руб, проте пізніше вона значно зросла - за деякими даними, майже втричі порівняно зі спочатку заявленою сумою. Будівництво водоводу безпосередньо курувалося заступником міністра оборони (РФ) Тимуром Івановим. Іванов інспектував будівництво особисто, контролював основні етапи робіт, заслуховував доповіді, проводив наради на майданчику. Уже після звільнення й арешту Іванова його ім'я неодноразово спливало в розслідуваннях про розкрадання і корупцію під час реалізації "Великої води". На початку цього року повідомлялося, що міноборони зажадало стягнути 4 млрд рублів з Військово-будівельної компанії, яка будувала водовід", - повідомив Царьов.
Царьов зазначив, що водопровід нарешті досяг проектних показників, але жителі Донецька так і не отримали достатньо води: "Проектні 288-300 тисяч кубометрів на добу лише частково задовольняють потреби агломерації Донецька та прилеглих територій, які щодня становлять більше ніж половину (!!!) необхідного обсягу. До того ж, більшість споживачів централізованих систем водопостачання взагалі не отримують воду". У свою чергу, Пушилін навів зовсім інші цифри — заявив, що забезпечується лише третина потреби.
Тепер зрадник Царьов висловлює своє невдоволення, зазначаючи, що "ситуація дійсно безвихідна".
"Регіон опинився на межі серйозної водної кризи: промислові підприємства працюють на межі своїх можливостей, а Зуївська ТЕС ризикує зупинитися через недостатність води для охолодження обладнання. Це може призвести до масових відключень електроенергії та повного колапсу комунальних служб", - зазначив він.
Розповідь Царьова доповнила і співробітниця донецького пропагандистського видання "Блокнот" Юлія Скубаєва. "Донецьк сидить без води не тому, що на небі хмари забули пролитися дощем. А тому що проєктувальники, чиновники і підрядники забули увімкнути голову. Це не посуха. Це - результат системної відмови держави від стратегічного мислення. Це корупція, байдужість, дурість і відсутність політичної волі (...) Ніхто не хоче чесно сказати: води немає не тому, що її нізвідки взяти. А тому, що її або злили, або вкрали. І тепер не допоможуть ні молитви, ні жертвопринесення у вигляді кримінальних справ", - написала вона.
Які події нині відбуваються в Донецьку?
Скандал спричинив заборону для "членів уряду ДНР" та "керівників муніципалітетів" на виїзд у відпустку до окремого розпорядження. Окупаційні структури знову запевнили, що "ситуацію буде врегульовано". Проте місцеві жителі не вірять цим обіцянкам.
"Щороку ми стаємо свідками обіцянок, але це лише порожні слова. Згадайте, як було з водою? Нещодавно її подавали лише раз на день - всього на 3-4 години. Вона лилася тонкою струмочком, і ми змушені були ставити ємності, щоб повільно її заповнити. Але цю воду абсолютно не можна вживати: вона іржава і має неприємний запах, схожий на болотний! Більше того, з нею не можна навіть митися або прати речі, як-от білизну! Єдиним її використанням залишається змивання у туалеті," - поділилася мешканка Калінінського району окупованого Донецька в інтерв'ю OBOZ.UA.
Жінка мешкає в особистому будинку. Вона зазначає, що в місті вже давно існують місця, куди доставляють воду. Найближча така локація від її оселі розташована на відстані двох кілометрів.
"Тобто туди я ще дійду, а от назад донести вже точно не зможу. У кого є машини, під'їжджають на них, але це одиниці. Найважче, звісно, людям похилого віку", - каже донеччанка.
Вона також зазначила, що для того, щоб прийняти душ, доводиться купувати воду в магазинах, і це суттєво впливає на бюджет: "Ще трохи - і ми станемо неохайними, дикими безхатченками".
Ще одна проблема, з якою стикаються мешканці приватного сектору, - це відсутність системи поливу. "Мова йде не лише про квіти. Ми щороку висаджуємо овочі, сподіваючись на чудо. І цього року також надіялися, але дива не сталося. Огірки та помідори повністю засохли під палючим сонцем, адже немає можливості їх полити. Перець поки що тримається. Сьогодні у нас немає води, а завтра можемо залишитися без їжі. Це дуже тривожна перспектива," - зазначила жінка з Донецька.
Між тим, за інформацією наших джерел в окупованому місті, в лікарнях спостерігається різкий сплеск пацієнтів із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. "Поступають і важкі випадки, які потребують термінового лікування. Проте навіть у медичних закладах є катастрофічна нестача води. Її привозять, але вкрай мало. А забезпечити належний рівень чистоти тут практично неможливо, не кажучи вже про стерильність," – розповідає медсестра одного з відділень.
Після примусового "приєднання" захопленої частини Донецької області до Російської Федерації колаборанти сподівалися на "краще майбутнє". Проте тепер навіть вони втратили віру в це. Хоча є й такі, хто все ще намагається донести свої думки, пишучи листи... Путіну.
За інформацією, наданою гауляйтером окупованого регіону Пушиліним, Москва, слідуючи вказівкам Путіна, направила на підтримку Донецька... 75 автомобілів для доставки води з водіями, які "працюватимуть у двох змінах".
Досить оригінальний спосіб підходу до вирішення питання. Як кажуть, "русскій мір" у всій своїй величі.