США можуть "вийти з України": New York Times досліджує можливі кроки Європи.

При цьому в Європі дуже сподіваються, що США все ж закриватимуть базові потреби України.
Європейські союзники США намагаються переконати президента США Дональда Трампа в перевагах спільного підходу до завершення війни в Україні, щоб посилити тиск як на Москву, так і на Київ, а також зберегти безпеку в Європі.
Однак у США заявили, що їхні пропозиції для Європи та України тепер мають характер ультиматуму - до того ж, вони і зовсім готові відступити від участі в переговорах, пише The New York Times.
Повідомляється, що європейські чиновники, визнавши ці пропозиції надто сприятливими для Росії і кремлівського диктатора Володимира Путіна, опинилися перед дилемою. Адже, якщо Трамп розглядає війну в Україні як "чергову кризу", яку потрібно або вирішити, або забути про неї, якщо вона заважає нормалізувати дипломатичні та ділові відносини з Путіним, - то для Європи майбутнє України є принциповим питанням.
На думку європейських аналітиків і дипломатів, на кону стоїть фундаментальний принцип європейської безпеки останніх 50 років: міжнародні кордони, якими б вони не були після Другої світової війни, не повинні змінюватися силою. Тому в Європі заявляють, що готові продовжувати підтримувати Україну навіть у разі виходу США з процесу. Адже мало хто в Європі вірить, що Путін справді зупиниться.
"Я відчуваю, що Європа усвідомлює, що на кону стоїть багато, і буде продовжувати підтримувати українську владу. Польща безумовно залишиться на цьому шляху, і ми не єдині в цьому" - підкреслив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Отже, ключові європейські країни сприймають безпеку України як невід'ємну складову своєї власної стабільності. Навіть якщо їм не вдасться суттєво допомогти Києву в звільненні тимчасово окупованих територій від російських військ, вони прагнуть, щоб Україна зберегла свої позиції та продовжувала виснажувати ресурси Москви. За останні шість місяців Росія змогла захопити лише кілька сіл, втративши при цьому десятки тисяч солдатів, повідомляють ЗМІ. Крім того, експерти оцінюють, що війна вже коштувала Росії не менше ніж $200 мільярдів і призвела до загибелі або поранення майже мільйона російських військовослужбовців.
Протягом усіх трьох років конфлікту США надавали Україні життєво важливі ресурси, включаючи розвідувальні дані та системи протиповітряної оборони. Європейські країни сподіваються, що Трамп продовжить цю підтримку, навіть якщо фінансова допомога зменшиться. У свою чергу, американський президент вважає, що реалії вимагають не стільки допомоги, скільки територіальних поступок з боку України.
Переважна частина європейських керівників усвідомлює важливість досягнення територіального компромісу. Проте вони виступають проти рішень, які нав'язуються ззовні як їм, так і українському народу.
Мета - дозволити Києву самому домовитися про закінчення війни на прийнятних умовах, водночас отримуючи достатню допомогу і гарантії для стримування Росії в майбутньому - бажано за допомогою США, а й без неї, якщо буде потрібно, зазначають журналісти. Тоді як США у своєму мирному плані вимагають, щоб Україна визнала Крим російським.
"Це не може бути прийнято навіть союзником Росії - Китаєм, який також не визнав анексію", - зазначається у статті. При цьому підкреслюється, що для європейських країн шокуючим є сам факт, що Сполучені Штати можуть відступити, оскільки вони тривалий час виконували роль гаранта європейських кордонів і безпеки.
Згідно з думкою Фабіана Цулега, керівника Європейського політичного центру, запропонований американцями план фактично надає Росії перемогу, яку вона не змогла б здобути на фронті. Він підкреслює, що визнання Криму як частини Росії стане "відмовою від основоположних принципів європейського миру та підірве всю структуру європейської безпеки, що сформувалася після Другої світової війни".
Європейці, своєю чергою, все одно готові вкладати пропорційно більше ресурсів для допомоги Україні в боротьбі проти Росії. Тим паче, що кошти, необхідні Україні, порівняно невеликі за мірками європейської економіки - приблизно від 50 до 60 мільярдів євро на рік на фінансову та військову допомогу.
Несмотря на те, що існує ряд викликів, пов'язаних із підтримкою України, Європа демонструє розділеність у питаннях практичної допомоги. Італія, хоча і заявляє про свою солідарність з Києвом, не вносить суттєвих фінансових внесків. Франція та Велика Британія готові піти на більші ризики, навіть обговорюючи можливість відправлення європейських військових для забезпечення гарантій безпеки, однак їхні фінансові ресурси можуть бути обмежені у порівнянні з Польщею чи Німеччиною. Угорщина і Словаччина, навпаки, виявляють симпатії до Москви і фактично займають її позицію.
Проте Цулег висловлює помірний оптимізм щодо майбутнього: "Великі європейські держави усвідомлюють, що їхня власна безпека знаходиться під загрозою". Він зазначає, що саме Трамп спонукав Європу до встановлення нових зв'язків з Британією, а також з Норвегією і Туреччиною.
Раніше агентство УНІАН інформувало, що у Сполучених Штатах оголосили про нові переговори, спрямовані на мирне вирішення конфлікту в Україні. Держсекретар США Марко Рубіо зазначив, що партнерам було поставлено запитання щодо необхідних кроків для завершення війни Росії проти України.
Експерт Тарас Загородній зазначає, що російська сторона найбільше боїться можливого виходу США з переговорного процесу. "Путін усвідомлює, що це призведе до повного припинення комунікації та ізоляції", - підкреслює він. За словами Загороднього, нинішні дії Росії, зокрема з ініціативами щодо "великодніх перемир'їв", свідчать про їхні побоювання втратити підтримку США у переговорах, адже в такому випадку вони ризикують усе втратити.