США можуть призупинити доступ України до Starlink, якщо Київ відмовиться від угоди щодо видобутку корисних копалин, повідомляє Reuters.


Команда президента США Дональда Трампа продовжує чинити тиск на Київ, вимагаючи надати Сполученим Штатам доступ до стратегічно важливих мінеральних ресурсів України. Американські делегати при цьому використовують відверті методи шантажу.

На сьогоднішній день вони заявляють, що, якщо Україна відмовиться підписати угоду, Сполучені Штати можуть відібрати у української армії можливість користуватися супутниковою інтернет-системою Starlink. Ця система стала важливим чинником, що дозволила Україні досягти рівноваги з Росією у використанні безпілотних літальних апаратів на фронті. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на свої джерела.

"Американські переговорники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, підняли питання ймовірності припинення доступу країни до життєво важливої супутникової інтернет-системи Starlink Ілона Маска, повідомили Reuters три джерела, знайомі з цим питанням", - зазначено у повідомленні.

Співрозмовники Reuters повідомили, що американці висловили погрози щодо можливого обмеження доступу України до Starlink, сервісу компанії SpaceX, що належить соратнику Трампа Ілону Маску, під час переговорів між представниками США та України. Це сталося після того, як президент України Володимир Зеленський відхилив первісну пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента. Західні медіа, які висвітлювали запропоновані американцями умови, порівнювали їх з репараціями, накладеними на Німеччину після Першої світової війни переможцями, підкреслюючи, що, на відміну від Німеччини, Україна не зазнала поразки у війні, але, незважаючи на це, повинна була б сплатити більше, ніж сплачувала Німеччина.

Ще одне питання про можливе відключення Starlink у разі, якщо Україна відмовиться від вимог США, було обговорене в четвер, 20 лютого, під час зустрічі президента Володимира Зеленського зі спеціальним представником США в Україні Кейтом Келлогом.

Під час зустрічі Україні стало відомо про ймовірність неминучого припинення послуг, якщо вона не укладе угоду щодо ключових корисних копалин. Про це повідомило анонімне джерело, яке побажало зберегти конфіденційність через делікатність переговорів. "Українці активно використовують Starlink, вважаючи його своєю Полярною зіркою", - зазначило джерело. "Втрата Starlink... стала б суттєвим ударом", - підкреслюється в матеріалах видання.

У Reuters підкреслили, що доступ до Інтернету, який надає Starlink для постраждалої від війни України та її військових, є "критично важливим" для нашої країни.

На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні тисячі терміналів Starlink були передані країні Маском з метою відновлення зв'язку, знищеного агресором. Проте, як повідомляє Reuters, пізніше з'ясувалося, що цей американський мільярдер, якого українці прославляли за його добрий вчинок, принаймні одного разу обмежував доступ до Starlink. Це сталося восени 2022 року, коли Маск почав все більше критикувати стратегію Києва у війні.

Втрата можливості користуватися Starlink, як вважає старша наукова співробітниця Атлантичної ради Мелінда Гарінг, негативно вплине на ефективність використання безпілотників в Україні. Це, у свою чергу, стане серйозним ударом по основним аспектам військової стратегії нашої країни.

"Відсутність Starlink змінила ситуацію на полі бою," -- підкреслила Гарінг, додавши, що наразі Україна досягнула рівноваги з Росією у застосуванні безпілотних літальних апаратів та артилерійських боєприпасів.

"Україна володіє великим асортиментом різноманітних безпілотних технологій, які охоплюють все: від морських дронів та розвідувальних апаратів до БПЛА з великим радіусом дії", - зазначили автори статті.

На момент виходу статті журналісти ще не отримали відповідей на запити про можливе припинення доступу України до Starlink з боку Сполучених Штатів. Ці запити були надіслані до Посольства України в США, Білого дому, Міністерства оборони США та компанії SpaceX.

Нагадаємо, що раніше столиця України відмовилася від ініціативи Вашингтона щодо угоди про доступ до ресурсів українських надр. Пізніше президент Зеленський роз'яснив причини, чому не дав згоду на підписання угоди з США стосовно корисних копалин.

У ЗМІ тим часом розкрили умови угоди Трампа про рідкісноземельні метали.

20 лютого з'явилася інформація про те, що Сполучені Штати надали Україні оновлену угоду. Вже наступного дня радник президента США з національної безпеки Майк Волтц повідомив, що президент Зеленський незабаром підпише цей документ.

Related posts