США залишили Україну в ізоляції перед Росією, припинивши постачання зброї.
Міністр оборони США оголосив про тимчасове припинення постачання зброї Україні, пояснюючи це необхідністю оцінити, чи вистачає озброєнь для захисту самої Америки. Це виглядає абсурдно, особливо на фоні звітів президента Зеленського про успішну розмову з президентом Трампом, де, за словами українського лідера, було досягнуто домовленостей щодо закупівлі нових систем протиповітряної оборони. І раптом виявляється, що навіть ті ППО, які були узгоджені під час адміністрації Байдена, Україні не нададуть. Що ж відбувається насправді, і чи має Зеленський запасний план на випадок таких ситуацій?
Зараз всі українські ЗМІ пишуть про те, що США призупиняють поставки частини ракет ППО та інших високоточних боєприпасів для України і що це підтвердила речниця Білого дому Келлі виданню СBS. От це дуже неочікувано на тлі заяв нашого президента, які були озвучені тиждень тому.
25 червня в Гаазі відбулася зустріч Трампа із Зеленським. Після неї наш президент заявив, що "Говорили про те, як досягти припинення вогню та справжнього миру. Говорили про те, як захистити наших людей. Цінуємо увагу й готовність допомагати наближенню миру". Володимир Зеленський також тоді повідомив, що під час зустрічі з Дональдом Трампом обговорював закупівлю американських систем ППО.
Спочатку Трамп заперечив, сказавши "ні", на запитання про те, чи обговорював він з Зеленським умови припинення конфлікту, чим спростував заяви українського лідера. Однак тепер стало відомо, що Пентагон призупинив постачання ряду ракет і снарядів Україні, посилаючись на ризики критичного зниження запасів цих озброєнь у США. За інформацією ЗМІ, йдеться про десятки ракет для системи ППО Patriot, понад 100 ракет Hellfire, більше ніж 250 ракет GMLRS для РСЗВ HIMARS, ракети типу AIM "повітря-повітря", які використовуються в літаках F-16, а також тисячі 155-мм снарядів. Ці поставки були узгоджені з українською стороною ще за часів адміністрації Джо Байдена.
Тепер виникає безліч питань. Що стало причиною таких змін? Чи є це результатом тиску з боку США на Україну? Чому ми спостерігаємо явне протиріччя між заявами Зеленського та реальністю, коли замість того, щоб отримати додаткові системи ППО, ми навіть втрачаємо ті, які вже були обіцяні попередньою адміністрацією США? Чи варто зустрічатися з Трампом, якщо кожна така зустріч завершується подібними наслідками? Найголовніше питання — як нам діяти в цій складній ситуації, коли існує дефіцит ППО? Сподіваюся, що в Офісі президента є відповіді на ці виклики. Також сподіваюся, що у Зеленського є стратегія на випадок такого розвитку подій та команда, здатна провести ефективні переговори з Білим домом для виправлення ситуації. А от Єрмак, на жаль, навряд чи зможе з цим впоратися. Це питання важливе не лише для Зеленського, а для всіх нас.