СМИ: Стратегия сдерживания России, предложенная Байденом, потерпела неудачу.
США мали діяти більш рішуче, щоб запобігти вторгненню Росії. Однак, цього не сталося, і це була велика помилка президента США, пише The Guardian.
На старті масштабної агресії Росії проти України президент США Джо Байден обрав курс на стримування. Проте вже в кінці третього року конфлікту стало зрозуміло, що наслідки цієї війни поширюються далі, а на сході відбуваються "сейсмічні геополітичні зміни". Цю думку висловив оглядач Саймон Тісдалл у своїй колонці для видання The Guardian.
Він згадав, що, виступаючи в Польщі через місяць після початку повномасштабної війни, Байден запевнив у постачанні допомоги Україні та намаганні ослабити економіку Росії.
Оцінюючи результати більш ніж 30 місяців конфлікту, Тісдалл зазначає, що розширення війни на терени НАТО вдалося запобігти. Проте держави, які мають спільний кордон з Україною, все ще зазнають шкоди від агресивних дій Росії.
"Як незворотний рак, українська криза (війна Росії проти України, - ред.) поширює свої неконтрольовані метастази. Виходячи за межі бруду та морозу Донбасу, токсичні наслідки цієї війни стають дедалі більш руйнівними на глобальному рівні. Вона забруднює та знищує все, до чого дотикається," - зазначає аналітик.
Крім того, конфлікт сприяє розвитку політичного екстремізму як правого, так і лівого спрямування, оскільки підтримка оплачуваних популістських прихильників Путіна зростає. З 2022 року гібридна війна, що включає підривну діяльність, дезінформацію, впливові операції, кібератаки, шахрайство та інтернет-тролінг, отримує все більші обсяги на глобальному рівні. Це пов'язано з тим, що авторитарні режими починають наслідувати тактики Росії.
Невміння зупинити війну також сприяє "геополітичним зсувам", які можна порівняти з сейсмічною активністю, особливо в контексті зміцнення партнерських відносин між Китаєм і Росією. Проте, за словами Тісдалла, ситуація має набагато ширший масштаб. На нещодавньому саміті БРІКС, який Путін організував минулого тижня, до вже існуючого альянсу Росії, Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки приєдналися Іран, Північна Корея, Сирія, Венесуела, а також, що викликає занепокоєння, Туреччина – країна-член НАТО, серед багатьох інших.
"Путін вбачає глобальний антизахідний союз, нову геополітичну реальність XXI століття, що постала після Сполучених Штатів і перебуває під керівництвом Китаю. Це не просто фантазії," - зазначає автор.
Не лише економічні втрати від війни Росії проти України зростають, але й число загиблих людей вже обчислюється десятками тисяч. Тісдалл підкреслив, що Україна не зазнала поразки у цій війні, що саме по собі є певним успіхом, проте й шансів на перемогу у неї також немає. Тим часом підтримка з боку західних країн поступово починає знижуватися.
"Чи можна було уникнути всього цього? Деякі явища, як, наприклад, союз між Китаєм і Росією, а також підйом правого популізму, відбувалися б незалежно від обставин. Війна лише прискорила їхній розвиток. Проте, багато з подій, що відбулися на глобальному рівні, можна було повністю або частково запобігти", - вважає Тісдалл.
На думку автора, під час своєї промови в Польщі 2022-го, де Байден виступав із заявами про важливість боротьби України за демократію, він міг би сказати Путіну не вторгатися, інакше йому доведеться мати справу з силами НАТО.
"Це явище отримало назву стримування. І саме для цього було створено НАТО. Проте стримування завжди було недостатнім. Путін, можливо, міг би не звертати на це уваги. Але, будучи боягузом, яким він є, швидше за все, він все ж таки дослухався б і звільнив би всіх від страждань", - підсумував експерт.
Нагадаємо, кілька тижнів тому Байден заявив, що США готові до переговорів з "віссю зла".