Субсидії, пенсії та соціальна допомога: чи очікуються зміни у розмірі виплат у серпні?


Кому виплатять понад 3000 грн у серпні

Згідно з традицією, на День незалежності України уряд проводить фінансові виплати для визначених груп громадян. Розмір цих виплат затверджений відповідною постановою.

Зображення: особи з інвалідністю, які постраждали внаслідок війни, отримають фінансову допомогу до Дня незалежності (GettyImages)

Особи, які отримують пенсію за віком або у зв'язку з інвалідністю, будуть автоматично забезпечені виплатою на свій пенсійний рахунок.

Військовослужбовці, які мають статус учасника бойових дій і продовжують виконувати свої обов'язки, отримуватимуть фінансову підтримку за місцем служби. Військові частини повинні подати запит на таких військових.

Особи, які мають право на виплату, але не є пенсіонерами та не служать, мають особисто або онлайн подати заяву до Пенсійного фонду до 1 серпня (крайній термін - до 1 жовтня 2025).

Пенсіонерам не слід очікувати збільшення виплат у найближчому майбутньому, оскільки всі етапи індексації та перерахунків, які були заплановані урядом на 2025 рік, вже реалізовані.

Водночас сума пенсії у серпні зросте для тих осіб, хто досягне певного віку. ПФУ передбачені наступні надбавки:

Ця надбавка обчислюється з дати, коли особа святкує свій день народження, що означає, що вона не розраховується за весь місяць, а пропорційно до кількості днів, що залишилися до його закінчення.

Пенсіонери можуть отримувати надбавку, якщо їхня загальна сума пенсій не перевищує 10 340,35 грн.

Зображення: Виплата вікових надбавок пенсіонерам починається з 70 років (freepik.com)

Варто зазначити, що в Україні пенсії підлягають щорічній індексації, яка проводиться 1 березня. Цей процес враховує як рівень інфляції, так і зростання заробітних плат за попередні три роки. Індексація є основним засобом для підвищення пенсійних виплат.

Цього року індексація пройшла з коефіцієнтом 1,115, що призвело до підвищення виплат майже на 10%.

У серпні 2025 року розміри житлових субсидій залишаються незмінними, відповідно до встановлених показників для неопалювального періоду.

Наступний перерахунок субсидій традиційно планується 1 жовтня (початок опалювального періоду), тож наступного місяця виплати не зміняться.

Більшість нинішніх отримувачів субсидій буде автоматично перепризначено.

Ті, хто звертається вперше або змінили склад сім'ї, мають заново подати заяви та декларацію про доходи. В такому разі субсидію можуть нарахувати з місяця звернення.

Цю процедуру можна виконати через онлайн-портал "Дія", на вебсайті або в мобільному додатку Пенсійного фонду України. Крім того, ви можете звернутися особисто до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до відділів Пенсійного фонду. Також документи можуть приймати місцеві органи влади.

Слід зазначити, що в липні уряд полегшив процес отримання субсидій для певної групи населення - прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Тепер деякі фактори, такі як застаріла заборгованість за комунальні послуги чи наявність заощаджень, що належать дитині, не будуть заважати призначенню субсидії.

В Україні існують спеціальні пільги та допомога для внутрішньо переміщених осіб та їхніх приймаючих родин.

Компенсація за прихисток ВПО

Нещодавно уряд ухвалив нову процедуру компенсації витрат на комунальні послуги та енергію для юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, котрі безкоштовно надають житло внутрішньо переміщеним особам.

Виплата компенсації за тимчасове проживання здійснюється у випадках, коли переселенці залишили свої домівки в окупованих або прифронтових зонах, або ж зазнали втрати житла.

Передбачається відшкодування витрат на ЖКГ у межах норм. Компенсація не буде надаватися, якщо ВПО вже отримує іншу допомогу, до прикладу, субсидію, або не проживає за адресою понад 30 днів. Подання заяв стартує з 31 липня 2025 через портал ПФУ.

Нагадуємо, що за програмою "Прихисток" компенсацію можуть отримувати фізичні особи, які є власниками житла – будинків або квартир, і безкоштовно надали притулок внутрішньо переміщеним особам. Сума компенсації складає 450 гривень за кожного розміщеного мешканця.

Субсидія на оренду житла

З початку квітня 2025 року в Україні запроваджено нову субсидію для внутрішньо переміщених осіб, яка покриває витрати на оренду житла. Ця програма має на меті часткове відшкодування витрат на найм житла.

Ця субсидія визначається персонально, враховуючи доходи родини внутрішньо переміщених осіб, чисельність членів домогосподарства та офіційну вартість оренди в певному регіоні.

Фото: ВПО можуть оформити субсидію на оренду житла (GettyImages)

Субсидія для покриття витрат на оренду житла відповідає соціальним стандартам і надається на термін пів року. У разі, якщо обставини залишаються незмінними, вона автоматично подовжується ще на 6 місяців без потреби повторної подачі документів.

Право на отримання мають внутрішньо переміщені особи (ВПО), котрі:

Щоб оформити цей вид субсидії необхідно подати заяву до місцевого органу соціального захисту, через "Дію" або ПФУ. Також потрібно надати договір оренди житла, декларацію про доходи та довідку ВПО.

Фінансова підтримка для внутрішньо переміщених осіб

Внутрішні переселенці в Україні можуть розраховувати на грошові виплати від держави. Головним орієнтиром для призначення таких виплат є дохід ВПО - для нарахування допомоги береться до уваги сукупний дохід сім'ї.

Одночасно, фінансову підтримку автоматично отримують найбільш уразливі групи переселенців, які не здатні працювати:

Інші сім'ї внутрішньо переміщених осіб також можуть отримати соціальну допомогу, якщо їхній дохід не перевищує 9444 грн на одну особу. Проте для цього їм слід подати заявку на отримання виплат через платформу "Дія", у ЦНАПах або в органах соціального захисту населення.

Щомісячний розмір допомоги становить 2000 грн для дорослих, 3000 грн - для дітей та осіб з інвалідністю.

Related posts