Святкові дні наближаються. Чи можливо святкувати Різдво двічі?


Чи можливе для українців святкування Різдва двічі?

Згідно з думкою фахівця, Церква не заперечує можливість для тих, хто бажає, жити за традиційним календарем. Однак кожна парафія повинна самостійно ухвалити рішення щодо обрання церковного календаря, якого вона буде дотримуватись.

"Однак досвід переходу продемонстрував, що переважна частина парафій Православної Церкви України вирішила прийняти новий підхід. Навіть ті громади, які спочатку планували залишитися в традиційному стилі, насправді під впливом громадської думки змушені були адаптуватися," - зазначив Коваленко.

Він навів приклад ситуації, що виникла в Києво-Печерській лаврі, де спочатку прагнули "залишитися в традиціях минулого".

"І в певний момент я усвідомила, що парафіяни, які на даний момент є членами лаври ПЦУ, а також паломники, що приїжджали, не зовсім розуміли причини старого стилю. Братія лаври, здається, також здійснила перехід упродовж кількох місяців, з початком різдвяного посту минулого року, приблизно через два-три місяці після того, як вся Церква зробила цей крок," - поділився протоієрей.

За його словами, цей перехід показав, що церковна спільнота "живе не числами, не датами, не календарем в якому є дати та місяці".

"Вона дотримується річного чи службового... (святкового) циклу. Тому насправді немає жодної необхідності святкувати великі свята двічі," - зазначив ректор православного університету.

Він підкреслив, що подібна практика майже зовсім відсутня в сучасних парафіях ПЦУ.

"Цілком ймовірно, що в парафіях московського патріархату відбуваються подібні процеси, але це пов'язано з тим, що ще не прийнято рішення про перехід. Коли це рішення буде затверджене, ми зможемо спостерігати, як парафії швидко адаптуються до нового календаря", - зазначає Коваленко.

Він зазначив, що ця "двоякість" є свого роду "розколом".

"Це не є природним для людської природи. Ця ситуація - аномалія. Врешті-решт, або один, або інший варіант починає переважати. І в результаті, всі адаптуються до одного формату, тоді як інший поволі відходить у минуле," - зазначив протоієрей.

Водночас він наголосив, що "Церква не робить різких кроків".

"Не примушує нікого фактично до обов'язкового календаря. Тому, в принципі, це і не викликає якихось негараздів чи якихось розділень всередині ПЦУ", - підсумував експерт і додав, що якщо під святкуванням тієї чи іншої дати йдеться про подарунки, то "подарунки можна дарувати хоч кожен день".

Таким чином, з погляду Православної Церкви України, відзначати Різдво двічі не є обов'язковим. Кожна громада має можливість обрати свій власний "шлях" і дотримуватися тих святкових дат, які відповідають обраному церковному календарю.

Related posts