Такого не спостерігалося протягом трьох десятиліть: науковці б'ють на сполох через кліматичні зміни.

Науковці поділилися прогнозами щодо того, як кліматичні зміни вплинуть на наше повсякденне життя.
Рекордні посухи, обміління річок та нестача води. Цим відзначився 2023 рік. Кліматологи ООН стверджують, що він став найпосушливішим за три десятиліття.
Які наслідки це мало - дивіться в матеріалі ТСН.ua.
Протягом останніх п'ятдесяти років льодовики втратили значну частину своєї маси. Це явище може серйозно підважити водну стабільність для мільйонів людей, як зазначає звіт метеорологічного агентства.
Генеральний секретар ООН повідомила, що підвищення температури частково спричинило перетворення гідрологічного циклу на "більш хаотичний та непередбачуваний", що може призводити до надмірного або недостатнього забезпечення водою - як у випадках посух, так і під час повеней.
"Приблизно 3,6 млрд людей стикаються з недостатнім доступом до води протягом принаймні одного місяця на рік -- і очікується, що до 2050 року ця цифра зросте до 5 мільярдів. WMO каже, що 70% усієї води, що люди черпають із гідрологічних систем, йдуть на сільське господарство", - зазначила вона.
Минулого року світ зіткнувся з найспекотнішим роком за всю історію спостережень. І літо цього року також було найспекотнішим за всю історію.
В документі ООН зазначається, що південна частина США, а також Центральна і низка країн Південної Америки, зокрема Аргентина, Бразилія, Перу та Уругвай, переживають значну посуху. Це призвело до "рекордно низьких рівнів води, які ще ніколи не фіксувалися в ріці Амазонці та на озері Тітікака, що розташоване на межі Перу та Болівії".
Даних за 2024 рік ще немає, але в агентстві заявили, що надзвичайно спекотне літо, дуже ймовірно, призведе до низького стоку річок цього року, і в багатьох частинах світу ми очікуємо більшого дефіциту води.
Глобальне потепління суттєво вплинуло на екосистеми у багатьох куточках планети, зокрема в Антарктиді. Тут фіксується швидке збільшення рослинності. Ці дані були представлені в дослідженнях, опублікованих у науковому журналі Nature Geoscience.
Зростання рослинності свідчить про глобальну тенденцію озеленення в холодних регіонах, що стало наслідком нещодавнього підвищення температури. Ці зміни можуть вказувати на можливі значні трансформації в наземних екосистемах Антарктичного півострова, що, в свою чергу, матиме вплив на їхню довгострокову стабільність. Дослідження демонструють, що наслідки кліматичних змін можуть виявитися більш масштабними, ніж передбачалося раніше, і потребують додаткового аналізу.
Вчені використовували супутникові дані, щоб оцінити швидкість озеленення Антарктичного півострова у відповідь на зміну клімату. Якщо 1986 року рослинний покрив займав площу в один квадратний кілометр, то 2021-го -- вже майже 12 квадратних кілометрів.
У попередній науковій роботі самі автори вивчили зразки з екосистем, переважно мохових, на Антарктичному півострові. З'ясувалося, що швидкість росту рослин різко зросла останні десятиліття. Наразі ці висновки підтвердили за супутниковими даними.
"Мохи на Антарктичному півострові процвітають в надзвичайно жорстких умовах. Тут переважають сніг, лід та каміння, покрите тонким шаром рослинності, що значно розширилася. Це свідчить про те, як масштабна ізольована дика природа піддається впливу антропогенних змін клімату", - зазначають дослідники.
За словами одного з авторів дослідження, з розвитком цих екосистем та підвищенням температури клімату, територія озеленення збільшується.
"Ґрунтів в Антарктиці немає або вони дуже бідні. Будь-яке зростання рослинного життя додає органіки та полегшує утворення ґрунту, тим самим потенційно прокладаючи шлях зростання інших рослин", - додав він.
Нещодавно дослідники виявили нову загрозу. Глобальне потепління може призвести до зникнення гірськолижних курортів. Про це повідомляє видання Independent.
Минулого сезону 26 гонок Кубка світу було скасовано через погані погодні умови, йдеться в матеріалі. Тепер Міжнародна федерація лижного спорту співпрацює зі Всесвітньою метеорологічною організацією у спробі знайти рішення.
Водночас гірськолижні курорти дедалі більше борються з нестабільними снігопадами і теплішими зимами, і багато хто покладається на штучний сніг, щоб підтримувати свої схили відкритими. Підвищення температури призводить до підвищення рівня снігу, зменшуючи лижні сезони і змушуючи деякі курорти боротися за підтримку своїх схилів.
Довгострокові наслідки для гірських екосистем і економіки будуть серйозними.
У Міжнародній федерації лижного спорту висловили занепокоєння щодо майбутнього зимових видів спорту та гірськолижного туризму, яке виглядає невтішно через зміни клімату. Зокрема, Швейцарія стикається з істотними наслідками глобального потепління, адже альпійські льодовики втратили приблизно 60% свого обсягу з 1850 року.
За останні 50 років рівень нульової температури, при якому можливе утворення снігового покриву, зріс приблизно на 250 метрів. Якщо не будуть вжиті активні заходи для боротьби зі змінами клімату, цей рівень може піднятися ще на 400-650 метрів до 2060 року.
Між тим, національна метеорологічна служба Швейцарії інформує, що з 1970 року кількість снігопадів на висотах нижче 800 метрів скоротилася вдвічі. Як свідчить дослідження, проведене французькими та австрійськими вченими у 2023 році, більше ніж половина гірськолижних курортів Європи опиняється під серйозним ризиком нестачі снігового покриву у випадку, якщо глобальні температури зростуть на 2°C.