Тарифи, субсидії та пенсії з 1 лютого: хто зможе отримати знижку на електроенергію та які нові виплати запроваджуються для внутрішньо переміщених осіб.


Ціни на електроенергію зменшать: хто отримає вигоду?

З 1 лютого в Україні запроваджують новий тариф на електроенергію. Ним зможуть користуватися побутові споживачі, які використовують для опалення електроприлади.

У цій категорії діятиме знижена ціна протягом трьох місяців, до 30 квітня 2025 року, що збігається з завершенням опалювального сезону. Вартість 1 кВт електроенергії складе 2,64 грн, якщо місячне споживання не перевищує 2000 кВт. Тариф за кіловати, що перевищують цю межу, становитиме 4,32 грн за кВт-год.

Отже, якщо за місяць ваш електролічильник зафіксував споживання 3000 кВт, то сума до сплати буде такою:

The calculation 2000 multiplied by 2.64 plus 1000 multiplied by 4.32 equals a total of 9600 UAH.

Цей тариф почне діяти з лютого, отже, платіжки за січень будуть сформовані відповідно до "старих" умов.

Слід зауважити, що раніше власники систем опалення сплачували за електроенергію за ставкою 2,64 грн за кіловат-годину, але тільки в тому випадку, якщо їхнє споживання не перевищувало 2000 кВт. Якщо ж це обмеження було порушене, вся спожита електрика обчислювалася за підвищеним тарифом у 4,32 грн за кіловат-годину.

Для вирішення цієї проблеми уряд затвердив нову постанову, що передбачає диференціацію пільгового тарифу шляхом впровадження механізму покладання спеціальних зобов'язань (ПСО) щодо постачання електроенергії для населення.

Фото: тариф на світло знизять для власників електроопалення (Віталій Носач, РБК-Україна)

Для інших споживачів ціна на електрику залишиться стабільною з червня 2024 року на рівні 4,32 грн за кіловат-годину.

Якщо у квартирі чи будинку встановлено двозонний лічильник "день-ніч", можна зекономити на сплаті до 50%:

У рамках урядової програми "Зимової підтримки", крім ціни на світло, щонайменше до 30 квітня 2025 фіксованою залишиться ціна на газ для побутових споживачів.

Більшість населення є клієнтами компанії НАК "Нафтогаз", тариф якої "Фіксований" тримається на рівні 7,96 грн/куб*м.

Також на період дії воєнного положення та ще на 6 місяців після його скасування впроваджено "тарифний мораторій". Під забороною підвищення тарифи на гарячу воду, централізоване водопостачання, розподіл газу.

Слід зазначити, що тариф на холодну воду не підпадає під мораторій, проте в значних містах він залишається на рівні, що був до війни. Декілька ініціатив НКРЕКП щодо підвищення цін зазнали критики з боку державних органів.

Однак у маленьких містах тарифи встановлюються місцевими органами влади, що призводить до їх підвищення. Наприклад, у Бучі, що на Київщині, з січня 2025 року було збільшено тариф на холодну воду.

З 29 січня 2025 для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) діятиме новий вид субсидії - на оренду житла.

Допомогу можна буде отримати:

Розмір субсидії визначається індивідуально, виходячи з доходів сім'ї, кількості її членів та максимальної вартості оренди житла в конкретному регіоні.

Щоб отримати допомогу, потрібно мати укладений договір оренди житла. Заяву можна подати в офісах Пенсійного фонду України (ПФУ), через вебпортал або мобільний додаток ПФУ, а також у Центрах надання адміністративних послуг.

Зображення: Внутрішньо переміщені особи матимуть можливість отримати субсидії на оренду житла (Getty Images)

Орендодавці, які надають житло для внутрішньо переміщених осіб, також отримають переваги, оскільки держава компенсує податкові витрати з доходів від оренди: для фізичних осіб це буде податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір, а для фізичних осіб-підприємців - ставка єдиного податку.

Як і раніше, переселенці матимуть змогу оформити субсидію на оплату комунальних послуг в орендованій квартирі.

У наступному місяці не планується збільшення пенсій для літніх людей, проте вже зовсім скоро відбудеться індексація.

З 1 березня 2025 уряд анонсував щорічний перерахунок виплат, внаслідок якого пенсії зростуть в середньому на 10-17%. Індексація буде проведена автоматично, звертатися за перерахунком до ПФУ непотрібно.

У лютому пенсіонери, які святкуватимуть свій 70-, 75- або 80-річний ювілей, отримають щомісячні доплати.

Нагадуємо, що з 1 січня 2025 року в Україні оновлено вимоги щодо страхового стажу для отримання пенсії за віком для чоловіків і жінок. Для того щоб вийти на пенсію у 60 років, необхідно мати щонайменше 32 роки стажу.

Related posts