Тисяча від Зеленського стане доступною з 1 грудня. Як її отримати?


Як отримати кошти?Про ініціативу роздачі грошей президент Володимир Зеленський оголосив у одному зі своїх щоденних звернень. Він присвятив його підготовці до зими та опалювального сезону. І, мовляв, щоб підтримати українців, доручив уряду запровадити з 1 грудня нову програму: дати кожному по тисячі гривень.

"Програма "єПідтримка" спрямована на підтримку усіх громадян України – як дорослих, так і дітей, кожної родини. Кожна особа отримає тисячу гривень, що в сумі для сім'ї складатиме кілька тисяч гривень," – повідомив Зеленський.

Не отримають гроші лише ті українці, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях. Верифікація нібито має відбуватися за геолокацією користувача у "Дії".

Анонсована тисяча буде зарахована на картку "Національного кешбеку", тому немає необхідності відкривати нову картку для отримання цих коштів. Щоб подати заявку на отримання тисячі, можна скористатися додатком "Дія".

Також у Міністерстві економіки займаються питанням, щоб громадяни могли отримати фінансову допомогу без необхідності у смартфонах чи доступу до платформи "Дія". Відомо, що таку можливість можна буде реалізувати через відділення "Укрпошти".

Що стосується дітей, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив,

що один з батьків зможе замовити виплату для своєї дитини на власну картку.

На що і коли можна витрачати?Гроші можна витратити на:

Планується, що виплата відбудеться до завершення лютого. Українці матимуть можливість використати ці кошти протягом 2025 року.

Чому держава надає фінансову допомогу? У Кабінеті Міністрів вважають, що ці виплати сприятимуть розвитку української економіки. Заступник міністра економіки Олексій Соболев переконаний, що це стане додатковою підтримкою для українського мікро- та малого бізнесу.

Потребу запровадити пакет підтримки в уряді також пояснюють зростанням споживчих цін -- насамперед комунальних тарифів та вартості продуктів. Національний банк очікує, що до кінця року рівень зростання споживчих цін сягне 9,7%, перш ніж дещо уповільниться у 2025 році.

"У зв'язку з важкими зимовими умовами та зростанням інфляції, український уряд, на пропозицію президента, поступово реалізує ряд програм і ініціатив, спрямованих на додаткову підтримку громадян України", -- повідомили в Кабінеті Міністрів, зазначивши hromadske.

Звідки гроші та скільки це коштуватиме країні?Народна депутатка і членкиня Комітету фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк пояснювала, що кошти на виплати українцям по 1000 гривень візьмуть з допомоги міжнародних партнерів.

"Чому не спрямувати ці кошти на підтримку армії чи придбання дронів?" — висловлювали своє обурення коментатори під новиною про "виплату грошей".

В уряді пояснюють, що коли міжнародні партнери надають фінансову допомогу Україні, то щоразу ставлять низку умов щодо використання цих коштів. І одна з них -- заборона використання на військові потреби.

Фінансування програми, що надаватиме по тисячі гривень, буде забезпечено за рахунок коштів, які виділяються на "Національний кешбек". У цьому році на "Зимову підтримку" українців з державного бюджету планують витратити 5 мільярдів гривень, а у 2025 році ця сума зросте до 10 мільярдів гривень.

Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа розповідала Forbes, що уряд пропонував профінансувати цю програму коштом Фонду безробіття.

На початку року цей фонд спрямував 10 мільярдів гривень до спеціального фонду державного бюджету для реалізації програм Міністерства економіки, спрямованих на підтримку підприємництва.

З них залишилися невикористаними 9,3 мільярда. Ними й покриватимуть "тисячу" до кінця 2024 року. Можливо, цю програму продовжать на 2025 рік. Це залежатиме від кількості людей, які захочуть узяти гроші, зазначила голова бюджетного комітету.

"Коли стверджують, що 30 мільйонів людей отримають по 1000 гривень, що в результаті обійдеться в 30 мільярдів гривень, я з цим не згодна. Вважаю, що сума буде значно меншою. Поки що неясно, яким чином буде здійснюватися виплата "тисячі" дітям. Якщо кошти нараховуватимуться на рахунки батьків, то 15 мільйонів – це більш реалістичний прогноз," – зазначила Підласа.

Заступник міністра економіки Олексій Соболев зазначив, що програма "єПідтримка", запроваджена під час пандемії COVID-19, коли громадянам надавали по 1000 гривень, обійшлася державному бюджету приблизно в 8 мільярдів гривень.

Як українці реагують на новину про допомогу? Інформація про "тисячу" з'явилася на фоні ухвалення рішення про підвищення податків, що вже викликало чимало протестів. Адже, з одного боку, уряд підвищує податки для підприємств, а з іншого – намагається підтримати населення фінансовою допомогою.

Роздача грошей -- це найгірший сигнал, який може надіслати держава під час війни, вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

"Чимало громадян вважають це проявом непослідовності з боку уряду. На початку заявляється про нестачу фінансів у бюджеті, що вимагає підвищення податків. Потім ухвалюється рішення про підвищення податків, яке є не зовсім оптимальним — лише для тих, хто працює легально. І навіть якщо цей закон ще не підписаний, складається враження, що забирають у тих, хто чесно працює і сплачує податки, аби потім розподілити ці кошти між усіма", — відзначає Гайдай.

Він також висловлює незгоду щодо рішення надати допомогу всім, оскільки, на його думку, соціальна підтримка повинна бути цілеспрямованою — адресованою тим, хто дійсно цього потребує: внутрішнім переселенцям, людям похилого віку, ветеранам та іншим вразливим категоріям.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса охарактеризував анонсовані виплати як прояв печерного популізму та нераціонального використання ресурсів. Він застеріг, що така "роздача коштів" може викликати інфляційні процеси.

Ярослав Рущишин, секретар комітету Верховної Ради, що займається економічним розвитком, висловив думку, що така ініціатива з боку уряду "привчає українців отримувати гроші без зусиль". Депутат вважає, що ці фінансові ресурси можна було б більш ефективно використати для інвестицій або надання цільової підтримки людям з низькими доходами.

Економіст Володимир Вахітов зазначає,

що не бачить негативу в роздачі українцям грошей. На його думку, частина їх піде на оплату комунальних платежів через можливе зменшення боргів домогосподарств, частина повернеться в бюджет через податки.

"Можливо, я викличу неоднозначну реакцію... Мої швидкі підрахунки свідчать про те, що в найгіршому випадку вплив буде економічно нейтральним, проте... політичним", -- міркує економіст.

Депутатка від партії "Слуга Народу" Євгенія Кравчук зазначила, що ця ініціатива сприятиме розвитку українського книжкового ринку. Вона наводить приклад 2021 року, коли в рамках програми "єПідтримка" українці витратили понад 1 мільярд гривень з "ковідної тисячі" на придбання книг. Кравчук також підкреслила, що зараз галузь може отримати 15% від загальної суми виділених коштів, що становитиме приблизно 4-5 мільярдів гривень.

Українці здебільшого негативно сприйняли ініціативу президента. Так, за даними соцопитування компанії Active Group, 38,9% опитаних людей сприйняли це зі здивуванням, 27,3% -- з роздратуванням, а ще 26% відчували сором після такої новини.

70,8% респондентів зазначили, що їх фінансове становище залишиться незмінним після отримання тисячі гривень.

На офіційному веб-ресурсі президента була створена петиція,

У документі, що закликав до скасування або перегляду програми виплати тисяч гривень українцям, за два тижні було зібрано 25 тисяч підписів. Це свідчить про те, що петицію має розглянути президент Володимир Зеленський.

Її автор, Роман Стан, каже, що в запропонованій програмі є низка недоліків. Один з них -- відсутність адресності. Також не до кінця зрозуміло, звідки на це братимуть кошти, а ефективність такої програми досить сумнівна.

Ця концепція не є новинкою. Ідея разових грошових допомог від уряду для українців вже мала місце в минулому. Анонсована виплата швидко отримала популярну назву "Вовина тисяча", що є аналогічною до "Юліної" та "Вітіної".

У 2008 році тодішня прем'єр-міністрка Юлія Тимошенко пообіцяла по 1000 гривень усім вкладникам "Ощадбанку" (Сбербанку СРСР). Це була компенсація людям, які втратили свої кошти після розвалу Радянського Союзу. Тоді на це витратили 5 мільярдів гривень, але гроші в бюджеті швидко закінчилися, тож тисячу отримали не всі.

У 2012 році було відновлено виплати в рамках програми "Вітин тисяча". Втікач-президент Віктор Янукович ухвалив рішення про компенсації для тих, хто не зміг отримати свої тисячі у 2008 році.

Уже не вперше "роздає" гроші й президент Зеленський. Проєкт "єПідтримка" стартував у грудні 2021 року. Він передбачав виплату тисячі гривень за вакцинацію проти COVID-19. "Ковідну тисячу" можна було витратити на купівлю книжок, квитки в кіно, заняття спортом тощо.

А з початком повномасштабного вторгнення гроші дозволили перерахувати на потреби української армії. Лише за перші чотири дні українці надіслали армії з "єПідтримки" 1,5 мільярда гривень.

ознакомьтесь также с:

Related posts