Трамп та його команда: хто будуть основними гравцями в уряді нового президента Сполучених Штатів?


Президент США має право призначати окремих топ-функціонерів самостійно. Хоча офіційно вони обіймуть посади тільки після інавгурації Трампа 20 січня, вже зараз номінанти розпочали свою публічну активність, зокрема і пов'язаних з Україною питаннях.

Майк Волц - консультант з національної безпеки.

Має бойовий досвід в Афганістані, служачи у спеціальних операціях. Останні кілька років обіймав посаду конгресмена від штату Флорида. Після початку повномасштабної агресії Росії Волц відвідував Київ у складі делегацій Конгресу та активно підтримував законодавчі ініціативи на користь України.

Як потенційний радник Трампа з національної безпеки, він вже бере участь у переговорах про завершення війни між Росією та Україною. В інтерв'ю для The Sunday Special 23 грудня Волц підкреслив важливість залучення всіх зацікавлених сторін до процесу переговорів.

"Один із аспектів моєї діяльності та роботи нашої команди полягає в тому, щоб з'ясувати, хто братиме участь у переговорах, як запросити людей до столу, а також розробити умови угоди, які максимально відповідають нашим інтересам," - зазначив майбутній радник Трампа.

Ілон Маск та Вівек Рамасвамі - Міністерство оптимізації державного управління.

Обоє - консервативні підприємці, працюють у сфері високих технологій. Очолять спеціально створений "Департамент урядової ефективності" (DOGE). Їх завдання - з одного боку оптимізувати роботу державного апарату, з іншого - зменшити вплив так званої "глибинної держави", яка часто блокувала ініціативи Трампа під час його першого терміну.

Ілон Маск, мільярдер з Південної Африки, також активно бере участь у різних подіях, пов'язаних з оточенням Трампа, включаючи кілька призначень та міжнародні дискусії. Останніми тижнями він ініціював кампанію, спрямовану на підтримку популістських рухів у Європі та Канаді.

На початку 2022 року Ілон Маск передав Україні системи "Старлінк". Проте він постійно підкреслює важливість закінчення війни, не акцентуючи увагу на необхідності збереження територіальної цілісності України. Крім того, бізнесмен періодично жартує над українським президентом Володимиром Зеленським у своїй соціальній мережі Х.

Рамасвамі — підприємець з Індії, відомий своїми радикальними ідеями щодо зовнішньої політики. Він висловлювався за закінчення війни, навіть якщо це означає піти на компроміси з інтересами України. Після свого призначення, на відміну від Маска, він зосереджується на внутрішніх справах і рідко коментує світові події.

Вівек Рамасвамі (фото: Getty Images)

Кіт Келлог - спеціальний представник з питань, що стосуються України та Росії.

Генерал-лейтенант у відставці. Він побував в Україні після початку повномасштабної агресії. Серед його досягнень – розробка одного з ранніх планів завершення війни ще в період передвиборчої кампанії Дональда Трампа.

Келлог регулярно робить заяви щодо планів закінчення війни Росії проти України. Однак, у більшості з них мало конкретики. Висловлював підтримку рішенню дозволити удари американською зброєю вглиб території Росії.

У січні планувався візит Келлога до України для ознайомлення з поточною ситуацією, однак його поїздка наразі відкладена. Він також повідомив, що протягом ста днів після інавгурації Трампа прагнутиме знайти рішення для завершення війни в Україні.

Сьюзан Вайлз - голова апарату Білого дому

Вайлз очолювала виборчу кампанію Дональда Трампа. У Білому домі вона відповідатиме за управління персоналом, регулювання доступу сторонніх осіб до президента США, а також проведення переговорів від його імені з Конгресом та представниками виконавчої гілки влади.

В інтерв'ю виданню Axios вона підкреслила, що найскладніший етап для команди Трампа розпочнеться між інавгурацією та проміжними виборами до Конгресу в 2026 році. Протягом наступних двох років республіканці матимуть повний контроль над Конгресом, що надасть їм можливість вносити значні зміни в країні. Вайлз зазначила, що стратегія на цей період полягає у "швидкому старті та підтриманні цього темпу з акцентом на досягнення досконалості кожного дня".

Сенат США повинен затвердити ряд ключових призначень у команді Трампа після його інавгурації, і ця процедура не є лише формальністю. Наприклад, кандидат на посаду генерального прокурора Метт Гетц змушений був відмовитися від своєї номінації, оскільки навіть його прихильники висловили обурення щодо цього призначення. Гетц опинився в епіцентрі кількох скандалів, зокрема, його підозрювали в участі в секс-торгівлі.

Цього тижня в Сенаті США розпочнуться слухання, присвячені затвердженню кандидатів на важливі посади в адміністрації Трампа. Кандидати пройдуть опитування, яке включатиме їхній досвід та відповідність вимогам для обраних посад. Ця процедура є невід'ємною частиною стандартної перевірки перед голосуванням сенаторів щодо їхнього затвердження.

Марко Рубіо - державний секретар

Сенатор від Флориди. Працював в органах державної влади на різних рівнях понад 25 років, з них останні 13 - у Сенаті. Рубіо вирізняється переважно "яструбиними" поглядами в питаннях національної безпеки та зовнішньої політики.

Тривалий час він виступав за жорсткий підхід у відносинах з Китаєм та Росією. Раніше підтримував допомогу Україні, але з наближенням до політичних поглядів Трампа його позиція стала більш обережною і критичною. Наразі очікується, що його кандидатуру затвердять без труднощів.

Піт Хегсет займає посаду міністра оборони.

Кандидатура Хегсета викликала певні сумніви, адже його призначення стало предметом обговорень. Перед тим, як його номінували, він працював телеведучим і не мав досвіду в управлінських посадах. Це спонукало сенаторів засумніватися в його кваліфікації. Додатково, Хегсет зазнав критики через звинувачення у сексуальних домаганнях та проблеми з алкоголем.

Проте, згідно з інформацією CBS News, Джон Тун, який є лідером більшості в Сенаті, в приватній бесіді з Трампом висловив думку, що Хегсет зможе отримати необхідну кількість голосів для затвердження на посаді. Для досягнення цього мети команда Трампа вклала чимало зусиль як у публічній, так і в закритій сферах. Серед інших заяв, Хегсет підкреслив, що у разі призначення міністром оборони, він відмовиться від вживання алкоголю.

На початку 2022 року Хегсет характеризував Путіна як воєнного злочинця, прагнучого відновити Радянський Союз, і закликав до прискорення підтримки України. Проте, його позиція щодо українського питання залишається неясною. Ймовірно, він буде спиратися на погляди Трампа.

Джон Реткліфф займає посаду директора Центрального розвідувального управління (ЦРУ).

Протягом 2020-2021 років обіймав посаду керівника національної розвідки США — організації, що відповідає за координацію та інтеграцію інформації від різних спецслужб для президента.

Вважається особисто відданим Трампу. Реткліфф на початку 2022 року зробив низку проукраїнських заяв, однак наразі його позиція стосовно України невідома.

Директор ЦРУ Вільям Бернс у своєму інтерв'ю для National Public Radio розповів, що вже провів кілька бесід зі своїм наступником Реткліффом. Він запевнив його, що зробить все можливе для "найбільш безперешкодного переходу справ".

Говард Лутнік - міністр торгівлі

Серед іншого, Лутнік відповідатиме за "торгові війни", які вже анонсував Трамп, аби посилити американську економіку - проти Китаю, Євросоюзу, а також Канади. Лутнік особисто лояльний до Трампа, він прихильник впровадження тарифів проти імпорту з інших країн. Однак його затвердження під питанням через можливий конфлікт інтересів.

Лутнік займає посаду голови ради директорів та генерального директора інвестиційної компанії Cantor Fitzgerald, що здійснює діяльність у різноманітних сферах, охоплюючи як комерційну нерухомість, так і ринок криптовалют.

Скотт Бессент обіймає посаду міністра фінансів.

Контролюватиме найбільший у світі ринок облігацій, процес збору податків у США та економічні санкції. Окрім того, матиме суттєве значення у фінансуванні України за рахунок заморожених російських активів.

Засновник і генеральний директор хедж-фонду Key Square Group, Бессент, ймовірно, може виступати проти введення високих торгових тарифів, що дозволить йому зменшити вплив Лутніка. Щодо інших аспектів, пов'язаних з Україною, навряд чи він прийматиме рішення без підтримки.

Related posts