Трампа вмовили, що Путін "маніпулює ним", - повідомляє Politico.

Ключовим моментом стало коротке спілкування між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським під час церемонії, яке стало їхньою першою зустріччю після невдалого діалогу в Овальному кабінеті. На думку європейських партнерів України, ця розмова стала знаковою і свідчила про зміни в настроях.
Після короткої 15-хвилинної бесіди Трамп розмістив у Truth Social гостре звернення до Володимира Путіна: "Володимире, досить!". Потім він додав: "Можливо, він не прагне завершити війну, а лише затягує час".
Кір Стармер та Емманюель Макрон протягом кількох місяців намагалися переконати Трампа зменшити тиск на Зеленського та зосередитися на Путіні, підкреслюючи, що російський президент "маніпулює ним".
Недовольство Трампа щодо Путіна стало темою неофіційного схвалення серед дипломати в Лондоні та Парижі. Виглядає на те, що їхні старання починають давати результати.
За інформацією одного з екс-послів Великої Британії, Зеленському вдалося змінити погляд Трампа під час їхньої зустрічі в Римі. У той же час Велика Британія та Франція неодноразово підкреслювали, що Путін "ігнорує Трампа, постійно порушуючи оголошене ним перемир'я".
Зазначається, що Трамп болісно реагує на загибель людей - це може бути його слабким місцем, на яке впливають союзники України. Однак тепер Лондон і Париж із тривогою очікують, чи вдасться втримати президента США на більш жорсткій лінії щодо Кремля.
Зміна у позиції США стала результатом злагоджених зусиль Стармера і Макрона, які скористалися своїми контактами з Білим домом, щоб донести однозначне повідомлення: Путіну не слід довіряти.
Глава британського МЗС Девід Ламмі повідомив, що цього року говорив із держсекретарем США Марко Рубіо вже 13 разів. Стармер і Трамп спілкувалися майже настільки ж часто. За лаштунками ключовими фігурами в британській команді стали радник із нацбезпеки Джонатан Пауелл і міністр оборони Джон Гілі, за підтримки американського посла Марка Бернетта.
Французький чиновник додав: "На даний момент Трамп зрозумів, що Путіну довіряти не можна. Це те, що Макрон постійно намагається донести до нього. Така в нас зараз стратегія".
Стівен Пайфер з Вашингтонського інституту Брукінгса підкреслив, що раніше Трамп не надавав значення ігноруванню запитів США з боку Путіна, але його недавні висловлювання свідчать про те, що він відчуває, ніби його обманюють.
Хоча минулий тиждень може здатися дипломатичним успіхом для Великої Британії та Франції, він вкрай неміцний. Орісія Луцевич із Chatham House застерігає: зустріч у Ватикані справила "одноденний ефект", але потрібні реальні політичні кроки, а не тільки заяви в соцмережах.
Історія американської стратегії в переговорах ілюструє, наскільки обмеженими можуть бути зусилля Європи. Яскравим прикладом є недавня відмова Рубіо від участі в лондонському саміті та висловлювання Трампа про потребу в компромісі щодо Криму.
Екс-посол висловив думку: "Нам необхідно ухвалити рішення, чи підіймемося на захист невигідної угоди Трампа, чи станемо на сторону наших європейських партнерів". Наразі Стармер обходить питання, а уряд Великої Британії наполягає, що умови будь-якого примирення можуть бути встановлені лише через переговори з Україною.
Путін досі не висловив чіткої реакції на пропозиції, які надійшли від України та США. Його заява про триденне перемир'я до 9 травня викликала скептицизм у Києві та серед західних партнерів. У той же день у Львові, як символ підтримки України, може відбутись зустріч міністрів закордонних справ Європейського Союзу, ймовірно, з участю Девіда Ламмі.
З кожним днем, коли Москва не проявляє жодних зусиль, Трамп стає все більш розчарованим, оскільки не може досягти угоди в обіцяні перші 100 днів свого президентства, не кажучи вже про перші 24 години.
"Тепер головне питання в тому, чи готовий він змінити курс і зайняти більш жорстку позицію щодо Росії, або просто звинуватить обидві сторони і відступить", - підсумував Пайфер.
Поки Трамп остаточно не відмовиться від спроб, Великобританія, схоже, готова продовжувати давати йому шанс.