У 2024 році кількість українських солдатів, які дезертирували, перевищила цифри за два попередні роки, повідомляє FT.
Різке збільшення випадків дезертирства в Україні збіглося зі стрімким просуванням росіян на фронті.
Протягом перших десяти місяців 2024 року кількість дезертирів серед українських військових перевищила показники за два попередні роки конфлікту. Українська сторона докладає зусиль для зміцнення своїх позицій на фронті, оскільки Росія продовжує розширювати контроль над новими територіями, повідомляє Financial Times.
У публікації підкреслили, що наприкінці жовтня значна кількість піхотинців із 123-ї бригади територіальної оборони самовільно покинула свою військову частину у Вугледарі, що в Донецькій області. Частина військових повернулася до Миколаївської області, де організували відкритий протест, закликаючи до забезпечення більшої кількості зброї та покращення навчання для армії.
"Ми приїхали до Вугледара лише з автоматами. Обіцяли 150 танків, а насправді було лише 20, і нам нічим було прикриватися," - поділився офіцер 123-ї бригади ТРО у розмові з журналістами.
Загалом із січня по жовтень 2024 року в Україні прокурори порушили 60 000 справ проти солдатів за самовільне залишення своїх військових частин, зазначили у виданні. Це майже вдвічі більше, ніж у 2022 і 2023 роках разом узятих.
Місцева влада заявила журналістам, що деякі з дезертирів 123-ї бригади ТРО вже повернулися на фронт. Проте деяка частина солдатів продовжує переховуватися.
Окрім того, певні військовослужбовці використовують можливість виїзду з України, направляючись до міжнародних тренувальних баз. Один з представників польських спецслужб розповів журналістам, що в середньому близько 12 українських військових щомісяця залишають військові збори в країні.
Основною проблемою є те, що різке збільшення дезертирства співпало з активним наступом російських військ на фронті, зазначили у публікації. З літа 2024 року Російська Федерація змогла захопити більше українських територій, ніж за весь період з 2022 року.
Офіцер 123-ї бригади ТРО заявив журналістам, що за три роки в його підрозділі не було жодної ротації. Зазвичай вони складаються з чотирьох тижнів, протягом яких солдати отримують можливість відпочити, потренуватися з новобранцями і полагодити пошкоджену техніку.
"Вугледар нікому не потрібен. Місто перетворилося на руїни понад рік тому, тому не було причин наражати своїх людей на небезпеку, захищаючи його. Вони просто вбивають їх, замість того щоб дати їм можливість реабілітуватися і відпочити", - сказав він.
Численні військовослужбовці з Миколаївської та Запорізької областей поділилися з журналістами своїми переживаннями, зазначаючи, що відчувають втому та стикаються з труднощами в психологічному плані. Вони підкреслюють, що мирні жителі не бажають капітулювати, проте самі солдати не готові до продовження бойових дій.
Представник Генштабу Збройних Сил України розповів журналістам, що основну масу дезертирів становлять піхотні бійці та штурмовики, які виявилися виснаженими від тривалих бойових дій.
Експерти висловлюють думку, що Україна може зазнати серйозних територіальних втрат, які не буде можливим відновити у найближчому майбутньому, зазначається в матеріалі. Зокрема, Інститут вивчення війни передбачає, що в 2024 році Росія зможе захопити 2700 квадратних кілометрів українських земель. Для порівняння, за минулий рік РФ вдалося окупувати лише 465 квадратних кілометрів.
Раніше УНІАН повідомляв, що Верховна Рада ухвалила закон про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини або дезертирував. Зазначається, що розпочаті кримінальні провадження щодо СЗЧ та дезертирства не є підставою для відмови у продовженні військової служби таких військовослужбовців та дії їхнього контракту.
Також юрист Людмила Кормош роз'яснила, в чому полягає різниця між СЗЧ і дезертирством. Експерт підкреслила, що всі правопорушення, скоєні під час воєнного стану, є додатковими обставинами, що обтяжують відповідальність.