У банках і торгових точках можуть виникнути відмови у прийомі певних гривень: що обов'язково потрібно перевірити.


В Україні банки, торгові заклади та інші юридичні особи мають право відмовлятися від прийому певних купюр гривні. Це цілком законно, оскільки існуючі норми дозволяють не приймати пошкоджені банкноти.

Цю інформацію озвучили в Національному банку України. Вони підкреслили, що мова йде, зокрема, про банкноти:

Також можуть відмовити у прийомі грошей, якщо банкноти, забруднені хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини. А крім того, якщо пошкодження двох або більшої кількості банкнот призвело до їх склеювання (спікання), то власнику банкнот не рекомендується самостійно порушувати цілісність групи склеєних банкнот.

Територіальні підрозділи Національного банку виконують обмін справжніх банкнот, які забруднені хімічними або радіоактивними речовинами, а також будь-якими токсичними органічними компонентами, лише за умови наявності документа, що підтверджує проведення дезінфекції та/або дезактивації банкнот. Цей документ має бути наданий установою або особою, яка відповідно до українського законодавства має повноваження для виконання таких процедур, - зазначили в регуляторі.

Які пошкоджені купюри в українців мають приймати без обмежень

У той же час, було підкреслено, що у випадку, якщо пошкоджені гривневі купюри "зберегли цілу частину, що займає не менше 55% від їх початкової площі", касири банків зобов'язані їх приймати без жодних обмежень. Крім того, приймаються також розірвані або розрізані банкноти, якщо:

"Банки зобов'язані вилучати з обігу пошкоджені банкноти, які складаються з двох або більше частин, і приймати їх на експертизу на вимогу громадян, які їх пред'являють, оскільки такі банкноти можуть викликати сумніви щодо їх автентичності та/або платіжності. Встановлений порядок передбачає направлення цих банкнот до відповідних регіональних підрозділів Національного банку для проведення дослідження. За підсумками безкоштовної експертизи, яку проводить Національний банк, клієнти отримують компенсацію у вигляді грошових знаків національної валюти, які були визнані автентичними та придатними для обігу", - зазначили представники НБУ.

За інформацією OBOZ.UA, касири супермаркетів і магазинів можуть відмовитися приймати певні купюри або монети, посилаючись на відсутність решти. Проте, такі дії є незаконними з точки зору законодавства про захист прав споживачів. У випадку, якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, рекомендується подати скаргу.

Related posts