У Великій Британії вперше в історії на посаду керівника розвідки MI6 була призначена жінка.


У неділю Велика Британія призначила Блейз Метревелі, досвідчену співробітницю розвідки, на посаду першої жінки, яка очолить Секретну розвідувальну службу, більш відому як MI6.

Цю інформацію, як зазначає "Європейська правда", передає агентство Reuters.

47-річна Метревелі, відома під псевдонімом "Q" і нині очолює технологічний відділ MI6, розпочала свою кар'єру в Секретній розвідувальній службі в 1999 році. Протягом більшої частини свого професійного шляху вона займала оперативні посади, зосередившись на Близькому Сході та в Європі.

Річард Мур, який наразі очолює MI6, планує залишити свою посаду восени після п'яти років служби.

"Мені дуже приємно і я відчуваю гордість за те, що мені надали можливість очолити свою службу", - зазначила Метревелі, яка стане однією з ключових фігур у західній розвідці та буде відома під кодовим ім'ям "C".

MI6, яка була заснована у 1909 році, відкриває нову сторінку в своїй історії, приєднуючи до інших ключових британських розвідувальних установ, таких як внутрішня розвідувальна служба MI5 та агенція GCHQ, призначивши жінку на посаду директора.

Прем'єр-міністр Кір Стармер, який зараз перебуває в Канаді на саміті G7, заявив, що призначення Метревелі відбувається в час, коли Британія "зіштовхується з загрозами безпрецедентного масштабу".

"Я знаю, що Блейз продовжуватиме забезпечувати відмінне керівництво, необхідне для захисту нашої країни", - сказав він.

Найбільшими викликами для Метревелі, ймовірно, стануть відносини з Росією, Китаєм та Іраном.

Британські розвідувальні агенції висловили обвинувачення на адресу Росії, стверджуючи, що вона здійснює кампанію саботажу в різних європейських країнах з метою зупинити їхню підтримку України в контексті війни з російським вторгненням.

У 2021 році Мур підкреслив, що Китай займає центральне місце в стратегії його розвідувального агентства. У свою чергу, минулого року MI5 повідомило про те, що Іран відповідає за 20 спроб вбивств, викрадень або нападів на дисидентів та політичних опонентів на території Великої Британії з 2022 року.

MI6, представлена в літературі як роботодавець для багатьох відомих вигаданих агентів, таких як Джордж Смайлі з романів Джона Ле Карре та Джеймс Бонд з творів Яна Флемінга, функціонує за межами країни з метою забезпечення безпеки Великої Британії та її інтересів.

Згідно з інформацією урядових джерел, Метревелі колись займала позицію директора в MI5 та отримала освіту з антропології в Кембриджському університеті.

З моменту призначення Стелли Рімінгтон у 1992 році, МІ5 очолювали дві жінки. Еліза Маннінгем-Буллер перебувала на чолі служби з 2002 до 2007 року.

У 2023 році Велика Британія призначила першу жінку директором GCHQ.

Призначення Метревелі відбулося через три десятиліття після того, як актриса Джуді Денч вперше зіграла жінку-керівницю МІ6 у фільмі про Джеймса Бонда "Золоте око".

Раніше ходили чутки, що фавориткою на цю посаду є Барбара Вудворд, постпред Британії в ООН.

Нещодавно польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш оголосив, що вперше в історії держави жінка отримала статус пілота винищувача F-16.

Related posts