У кіберполіції поділилися інформацією про три найпопулярніші методи шахрайства.
Громадяни України в основному звертаються до кіберполіції у зв'язку з шахрайством, яке виникає при онлайн-покупках, фішинговими атаками та підробленими телефонними дзвінками, які нібито надходять від "банків".
В інтерв'ю для видання "Детектор медіа" начальник відділу боротьби з різними формами онлайн-шахрайств Департаменту кіберполіції Олександр Ульяненков повідомив про це, інформує Укрінформ, посилаючись на сайт Національної поліції.
Відповідно до його слів, кіберполіція щоденно проводить аналіз усіх заяв і класифікує їх на різні підкатегорії.
"Основна підкатегорія, яку ми зараз бачимо, -- це недоставлення замовлень, зроблених через інтернет. Це стосується купівлі-продажу товарів в інтернеті, розміщення оголошення про надання певних послуг, і при цьому отримується часткова або повна передплата. На другому місці -- фішинг. Це кваліфіковане шахрайство, де за допомогою методів соціальної інженерії та програмних засобів робляться посилання, які схожі на оригінальні сайти. Третє місце на сьогодні займають дзвінки "з банку", - розповів Ульяненков.
Він також підкреслив, що спостерігається зниження числа дзвінків від аферистів, які видають себе за співробітників банків. Це стало можливим завдяки спільним зусиллям правоохоронних органів, банківського регулятора та самих банків.
Згідно з інформацією, наданою представником правоохоронних органів, кіберполіція активно працює над блокуванням телефонних номерів, що регулярно використовуються для шахрайських схем.
"Окрім цього, було нейтралізовано багато шахраїв, які діяли в установах виконання покарань, звідки регулярно надходили такі дзвінки. Встановлено також їхніх спільників на свободі, які займалися конвертацією привласнених коштів у готівку. Тож ми спостерігаємо суттєве зниження кількості таких дзвінків, хоча цей вид шахрайства все ще має місце", - підкреслив Ульяненков.
За останній рік кількість звернень громадян до правоохоронців через дії інтернет-зловмисників зменшилася, але при цьому викритих шахрайських груп побільшало. За вісім місяців 2024-го кіберполіція знешкодила 23 організовані групи - на шість більше, ніж за аналогічний період минулого року.
"Також за вісім місяців поточного року за оперативного супроводження кіберполіції до суду направлено 1897 кримінальних проваджень. У 2023 році цей показник за аналогічний період становив 1546 кримінальних проваджень", - зазначив Ульяненков.
Він зазначив, що в даний час спостерігається загальний спад у кількості звернень від громадян, пов'язаних з онлайн-шахрайствами: "Порівнюючи з минулим роком, ми фіксуємо зменшення таких випадків. Я впевнений, що ця тенденція зумовлена, зокрема, регулярним інформуванням населення та нашими зусиллями проти шахрайств".
Правоохоронець повідомив, що кіберполіція постійно моніторить нові кримінальні методи та активно займається підвищенням свідомості громадян про небезпеки онлайн-шахрайств.
Згідно з інформацією, кіберполіція разом з Офісом омбудсмена застерегли громадян України щодо шахрайських схем, пов'язаних з військовополоненими та особами, які зникли безвісти.