У Кремлі вирішили акцентувати увагу на "російському націоналізмі": аналітики ISW розкрили, які концепції пропагують серед росіян.
В Росії, під керівництвом диктатора Володимира Путіна, розпочали процес створення неформальної державної ідеології, що базується на російському націоналізмі. Ця концепція ставить Росію в опозицію до Західних країн і інтегрує в себе поняття "традиційних цінностей", "духовності" та вигаданої "тисячолітньої державності". Мета цієї ідеології полягає в посиленні мілітаризації держави та "об'єднанні" російського населення.
Від деяких російських посадовців вже звучать заклики включити цю ідеологію до російської конституції. Подробиці розкрили у свіжому матеріалі Інтитуту вивчення війни (ISW)
Своєрідну "декларацію" майбутньої неформальної державної ідеології, заснованої на російському націоналізмі, яка позиціонує Росію в опозиції до Заходу і спрямована на мілітаризацію та об'єднання російського населення, Путін проголосив 22 травня на "сценарній церемонії нагородження" у Кремлі.
Диктатор заявив, що "тисячолітню державність" утвореної в 1991 році РФ живлять "міцні сімейні основи" та "традиційні цінності". За словами Путіна, котрий розв'язав криваву війну проти України, "найважливішим" завданням Росії, виявляється, є "збереження свого народу, культури та духовності".
У ході церемонії диктатор вручив нагороду священику РПЦ, який у свою чергу висловив подяку Путіну за "захист традиційної російської культури, духовності та мови". Він зазначив, що вшанування Росією її ролі у перемозі у Другій світовій війні формує у молодого покоління, а також у представників "русского міра" відчуття обов'язку захищати країну та цінувати її культурні та духовні основи.
"Русскій мір" - це геополітична концепція, яку просуває Кремль, з аморфними параметрами, які широко охоплюють тих, хто живе за межами Росії, але певним чином пов'язаний з російською мовою, культурою, православ'ям та ЗМІ", - уточнили в ISW.
Ще однією видатною особою того дня став генеральний директор Російського державного історичного музею Олексій Левікін, який у своїй промові підкреслив, що багато країн, які мають ворожий настрій до Росії, формують свою політику та ідеологію на основі спотворення історичних фактів і подій. Окрім того, нагороджений директор школи бойових мистецтв зазначив, що Росія завжди демонструє, що її бійці є найкращими як на полях битв, так і на спортивних аренах.
Аналітики також звернули увагу на зміну риторики російського диктатора, яка відтепер має відчутний "крен" саме до російського націоналізму - без урахування багатонаціональності та мультикультурності Російської Федедерації.
Путін активно просував російський націоналізм, акцентуючи увагу на духовності та тисячолітній історії країни. Він вручав нагороди лише православним священикам, ігноруючи представників інших релігій, хоча офіційно російська держава визнає православ'я, іслам, юдаїзм і буддизм як "традиційні" релігії. Раніше президент підкреслював внесок етнічних і релігійних меншин у розвиток Росії на різних значних подіях і активно підтримував ідеї громадянської ідентичності та націоналізму. Однак його зміна риторики під час великого заходу 22 травня може свідчити про спробу заспокоїти ультранаціоналістичне середовище, яке стає все більш провоєнним.
Аналітики висловили припущення, що вся урочиста подія разом із виступами лауреатів має на меті допомогти Путіну зміцнити формування неформальної державної ідеології. Ця ідеологія базується на переконанні, що Захід прагне здобути перевагу над Росією, що, у свою чергу, може слугувати виправданням для "можливого військового конфлікту з Заходом у очах російського суспільства".
Російський диктатор оголосив 2025 рік "роком захисника вітчизни". І розвиток неформальної російської націоналістичної ідеології, вважають в ISW, забезпечує ідеологічну основу для постійних зусиль Кремля щодо формування нового кадрового складу лояльних еліт, що включає обраних ветеранів повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Автори аналітичного дослідження вказали, що Путін, ймовірно, посилить свої зусилля на об'єднання російського суспільства проти уявної загрози з боку західних країн. Він також буде сприяти формуванню елітного класу мілітаризованих націоналістів, аби забезпечити, що будь-який його наступник продовжить втілювати подібні агресивні ідеї, які підтримують постійний конфлікт із Заходом і НАТО.
Із пропозицією закріпити в Конституції РФ неофіційну державну ідеологію, що базується на російському націоналізмі, виступив голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін, який є одним із найбільш відвертих представників ультранаціоналістичних поглядів у найближчому колі президента Путіна.
В інтерв'ю, яке кремлівське новинне агентство ТАСС опублікувало 22 травня, Бастрикін заявив, що основою Росії є традиційні цінності, такі як патріотизм, служіння Батьківщині та міцні сімейні зв'язки. Він підкреслив, що ці цінності мають стати фундаментом для російської "національної ідеї". На його думку, Росія повинна закріпити цю "національну ідею" у своїй конституції. Бастрикін також зазначив важливість захисту та збереження "історичної спадщини" країни через правові механізми.
"Бастрикін постійно демонструє публічний інтерес до неофіційної державної ідеології Росії, яка базується на етнорелігійному націоналізмі та критичному ставленні до Заходу, що відрізняє його від багатьох інших російських високопосадовців. Як зазначили аналітики, Конституція Росії прямо забороняє введення офіційної державної ідеології."
Цікаво, що ще 19 травня на полях Санкт-Петербурзького міжнародного юридичного форуму заступник спікера Держдуми РФ Петро Толстой припустив, що у майбутньому російська конституція може зазнати змін. Згодом на цю ідею на тому ж форумі відреагував голова комітету Думи з питань державного будівництва та законодавства Павло Крашенінников, зазначивши, що Конституція Росії "відповідає сучасним реаліям" і не потребує змін. Того ж дня речник Кремля Дмитро Пєсков 19 травня, відповідаючи Толстому, заявив, що зміна конституції "не входить до порядку денного [Кремля]".
Проте всього через три дні після виступу Путіна та інтерв'ю Бастрикіна, Пєсков змінив свою позицію: 22 травня він висловив думку, що важко оцінювати пропозиції щодо внесення змін до російської конституції, оскільки Кремль "не володіє чіткими даними про такі ініціативи". Це суперечить його попередній заяві, зробленій лише три дні тому, де він рішуче відкидав можливість змін до конституції.
Аналітики відзначили, що в цьому році кремлівські посадовці використали 9 травня для популяризації нової неформальної державної ідеї, яка акцентує увагу на єдності Росії в боротьбі проти Заходу.
"Кремль, ймовірно, прискорює просування цієї ідеології, щоб підготувати внутрішнє населення до майбутнього військового конфлікту проти Заходу. Бастрикін, ймовірно, очолює зусилля щодо офіційного закріплення російської націоналістичної ідеології в конституції, як один із наймогутніших і найвпливовіших ультранаціоналістів серед кремлівської еліти", - резюмували в ISW.
Нагадаємо, також в ISW зауважили, що останнім часом у Росії відновили риторику про "незаконність" розпаду Радянського Союзу.
Аналітики зазначають, що російські чиновники час від часу відновлюють неправдиві наративи про незаконність розпаду Радянського Союзу і заклики до його відновлення, починаючи щонайменше з 2014 року. Кремль активізував ці інформаційні кампанії у 2021 та 2023 роках. Таким чином, Москва продовжує свої стратегічні зусилля щодо фактичного інтегрування Білорусі через створення Союзної держави між Росією та Білоруссю, водночас систематично заперечуючи суверенітет України. У майбутньому Росія може прагнути використати ці хибні твердження для обґрунтування ідеї створення "єдиної держави росіян, білорусів і українців".