У NASA розробили робота, здатного за добу видобувати 10 тонн місячного ґрунту.
У складі підсистем IPEx знаходяться камера та система для видалення пилу, що забезпечує навігацію.
У NASA створили незвичайного робота-екскаватора IPEx, який призначений для роботи на місячній поверхні. Він займатиметься видобутком корисних копалин, пише Interesting Engineering.
Зазначається, що IPEx може виконувати функції бульдозера і самоскида. Його ключовим завданням стане видобуток і транспортування місячного реголіту. З нього можна добувати такі важливі ресурси, як водень, кисень і навіть воду.
Проєкт IPEx демонструє намір NASA впроваджувати інноваційні технології для реалізації місій з освоєння Місяця. Зменшуючи залежність від земних ресурсів, IPEx стає ключовим елементом стратегії NASA на шляху до забезпечення стабільної присутності людини на Місяці та поза його межами, - зазначив керівник проєкту IPEx та головний дослідник Космічного центру імені Кеннеді, Джейсон Шулер.
У виданні поділилися, що в IPEx використовується нова конструкція обертових порожнистих циліндрів із черпаками. Їх назвали ковшовими барабанами.
Згідно із заявою NASA, цей робот здатний викопати до 10 000 кілограмів місячного реголіту за один місячний день (13,5 доби). Це еквівалентно вазі 20 дорослих слонів. У виданні нагадали, що раніше роботизованим системам вдавалося збирати всього по кілька десятків кілограмів матеріалу.
У статті зазначено, що добування такої значної кількості реголіту дозволить забезпечити астронавтів, які в майбутньому відправляться на Місяць, достатньою кількістю кисню.
У складі підсистем IPEx присутні камера та система видалення пилу, які забезпечують навігацію та чіткість зображення, а також мобільна система, що дозволяє пересуватися по поверхні Місяця з використанням коліс. Крім того, передбачена система терморегулювання. В публікації також зазначено, що робот має модульну архітектуру, що спрощує його оновлення та модернізацію.
У березні 2024 року в NASA вже провели випробування цієї роботизованої системи. IPEx показав відмінні результати в навігаційних тестах.
Раніше в Європі представили міні-ядерну систему для місяцеходів для місій в екстремальних умовах. Завдяки такій розробці Європа стане на крок ближче до дослідження Місяця.
Крім того, вчені виявили "цеглинки життя" у зразках, доставлених з астероїда. Контейнер зі зразками з астероїда доправили 2023 року в пустелю Юта.