В українських школах запровадять кар'єрних консультантів, а не всі учні проходитимуть НМТ: зміни в освітній системі викликали зацікавленість у суспільстві.
В українських школах після 2027 року учні 9-х класів мають складати державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Саме цей іспит визначатиме, чи зможуть школярі потрапити на обраний профіль.
Цю думку висловив Сергій Колебошин, заступник голови Комітету Верховної Ради, що займається питаннями освіти, науки та інновацій, під час інтервʼю для Нової української школи. Він зазначив, що в ситуації, коли базова та середня ланки не відокремлені від старшої школи, учні зазвичай автоматично переходять у 10 клас. Водночас, для відбору найкращих учнів необхідно впровадити вступні іспити.
"На самом деле НМТ представляет собой одну из форм ЗНО. В законі Про повну загальну середню освіту, який діє вже більше п'яти років, зазначено, що з 2027 року випускники дев'ятого класу повинні проходити ДПА в форматі ЗНО", - підкреслює Колебошин.
"Тут би якраз забезпечити нормальну процедуру вступу до 10-го класу, для того, щоб дійсно туди вступали діти найбільш вмотивовані, які готові демонструвати найкращі академічні та і інші успішності", - додає він.
Водночас, українська освітня діячка Лілія Гриневич пояснює, що коли реформа НУШ буде запроваджуватися у старшій школі, то дітям стають необхідні карʼєрні радники.
"Це дуже важливо зрозуміти - на що орієнтується дитина, як їй знайти свою сродну працю, щоб ми її зразу не послали в неправильний трек. Потім це все буде дуже важко відкочувати назад і компенсувати. Тому кар'єрні радники, які мають бути впроваджені у школах і відповідно таке тестування", - каже Гриневич.
На її думку, основна ідея профільної школи полягає в можливості вибору, яку мають учні. Вони можуть, зокрема, обрати між професійним та академічним ліцеєм, а також отримати збалансовану програму навчання з поглибленим вивченням окремих предметів. Важливо, щоб освітні установи мали висококваліфікованих педагогів, здатних проводити заняття на відповідному рівні.
Раніше OBOZ.UA ділився думками щодо того, чому трирічна програма старшої школи є доцільною.