Дослідники виявили, яким чином давні люди забезпечували собі тепло на території України 26 тисяч років тому.

Неймовірна знахідка дозволила дослідникам з'ясувати, наскільки майстерно стародавні люди вміли запалювати вогонь.
Дослідники завдяки унікальному відкриттю змогли з’ясувати, яким чином стародавні люди підтримували тепло на території України в часи льодовикового періоду. Важливими доказами стали залишки трьох вогнищ, виявлені на узбережжі річки Дністер поблизу села Кормань у Чернівецькій області, повідомляє Interesting Engineering.
Підкреслюється, що нові відкриття були здійснені науковцями з Університету Алгарве та Віденського університету. У своїй роботі вони розкрили, як сліди вогнищ надали їм можливість отримати нові знання про побут давніх людей.
У публікації повідомляється, що дослідники застосували ряд новаторських геоархеологічних технологій для виявлення залишків трьох вогнищ, що належать до епохи Максимуму останнього зледеніння, яке відбувалося приблизно 26 500–19 000 років тому. У той період температура повітря в Європі знижувалася, коливаючись в межах від -27 до -20 градусів Цельсія.
Вчені розповіли, що вони отримали приголомшливі відомості про те, наскільки складним було розуміння стародавніх людей технологій розведення багать. Проте вони досі не розуміють, чому раніше їм не вдавалося здійснювати подібні відкриття.
"Чи була велика частина доказів знищена характерним для льодовикового періоду поперемінним замерзанням і відтаванням ґрунту? Чи люди не знайшли достатньо палива під час останнього льодовикового максимуму? Або вони не використовували вогонь, а покладалися на інші технологічні рішення?", - ставить питання провідний автор дослідження і геоархеолог з Університету Алгарве Вільям Мерфрі.
Дослідники повідомили, що завдяки мікростратиграфічному дослідженню, аналізу мікроморфології та колориметрії їм вдалося точно ідентифікувати одну з унікальних характеристик вогню епохи льодовикового періоду. В результаті вони виявили залишки трьох вогнищ, які були розведені з використанням дров різних розмірів.
У публікації зазначено, що науковці виявили, що температура в цих вогнищах перевищувала 600 градусів за Цельсієм. Вчені стверджують, що це підтверджує вміння людей адаптуватися і виживати навіть у найскладніших обставинах.
"Люди майстерно управляли вогнем і вміли застосовувати його різними способами в залежності від цілей вогнища. Проте наші дослідження також свідчать про те, що ці мисливці-збирачі поверталися до одного й того ж місця в різні пори року під час своїх щорічних міграцій", - зазначив вчений Філіп Р. Нігст.
Окрім цього, дослідження виявило, що давні люди застосовували деревину, зокрема ялину, для розпалювання вогню під час максимального розвитку льодовикового періоду. Вчені також розглядають можливість використання кісток та жиру, оскільки в умовах спеки давні люди відправляли кістки тварин у вогонь, поки вони не набували хрусткої текстури.
У Єгипті виявили давнє місто-привид, яке датується епохою Тутанхамона. Відомо, що це поселення має значні розміри, і є припущення, що його могли використовувати стародавні військові формування.
Окрім цього, на Мадагаскарі дослідники виявили залишки "жаби з пекла", що полювала на динозаврів. Величезні мастодонти не становили для неї жодної загрози, зате їхні малюки ставали легкою здобиччю.