Атака на енергетичну інфраструктуру 28 листопада. Українські атомні електростанції намагаються функціонувати без реакторів і електропередач, за повідомленням МАГАТЕ.
Три працюючі атомні електростанції в Україні суттєво відновили виробництво електроенергії після різкого зниження обсягів виробництва, яке було вжито як заходи безпеки через чергову атаку з боку Росії 28 листопада.
Про це інформує Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). "На Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській атомних електростанціях експлуатуються дев'ять реакторів: вісім з них наразі функціонують, а один зупинено. Останнім часом більшість реакторів поступово нарощують виробництво електроенергії, хоча деякі з них не працювали на повну потужність протягом кількох днів після військових атак 28 листопада, які вплинули на електричну інфраструктуру, важливу для забезпечення ядерної безпеки", - підкреслив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.
Також відзначається, що певні зовнішні лінії електропередач, які станції застосовують для як прийому, так і передачі електроенергії, залишаються у відключеному стані.
"Оператори продемонстрували значну стійкість під час і після цього останнього періоду нестабільності мережі, тож ці станції можуть підтримувати ядерну безпеку і виробляти електроенергію після скорочень виробництва минулого тижня", -- констатував Гроссі.
Водночас він підкреслив, що тендітний стан мереж все ще викликає значну тривогу.
"Ми будемо пильно слідкувати за актуальними подіями, особливо за наступними візитами фахівців на електричні підстанції, які мають критичне значення для атомних електростанцій. Я знову наголошую на необхідності максимальної обережності, щоб уникнути будь-яких дій, що можуть вплинути на зовнішнє енергопостачання та ядерну безпеку," – заявив Гроссі.
На Південноукраїнській атомній електростанції представники МАГАТЕ отримали інформацію про те, що на початку цього тижня було виявлено 17 безпілотних літальних апаратів, які знаходилися приблизно за 3 км від території станції.
Також варто зазначити, що найбільша атомна електростанція України – Запорізька, яка була захоплена російськими військами на початку великого вторгнення в 2022 році, не генерувала електроенергію більше ніж два роки. Всі шість її реакторних блоків перебувають у режимі холодної зупинки, але все ще потребують зовнішнього електропостачання для забезпечення охолодження реактора та інших важливих аспектів ядерної безпеки. Проте ситуація в цій сфері залишається напруженою, оскільки обидві залишені лінії електропередач піддаються частим перебоям.
Групі МАГАТЕ знову відмовили в можливості ознайомитися з зовнішнім складом запасних частин і сховищем дизельного пального. Проте, повідомляється, що резервуар для дизельного пального, який зазнав пошкоджень понад два роки тому, вже відремонтовано.
Група МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції продовжує фіксувати вибухи практично щодня, переважно на значній відстані від самого об'єкта, при цьому не було отримано жодних звісток про ушкодження станції, згідно з інформацією в релізі.
Раніше повідомлялося, що 28 листопада 2024 року Росія здійснила одну з наймасштабніших комбінованих атак на енергетичну інфраструктуру України, використавши близько 100 дронів-камікадзе та інших безпілотних літальних апаратів. Після цього по Україні було випущено 91 ракету, зокрема, «Калібри» з моря, ракети Х-101 з літаків Ту-95, а також авіаційні ракети Х-59/69 і балістичні ракети, націлені на Харків. Протиповітряна оборона змогла перIntercept 79 ракет і 35 дронів. Головною метою атакуючих залишався енергетичний сектор країни.
Внаслідок атак зазнали ушкоджень інфраструктури кілька міст, зокрема Рівне, Житомир, Луцьк і Миколаїв. У цих населених пунктах спостерігаються перебої з електропостачанням і водою. Інформація про руйнування також надходила з Івано-Франківської, Волинської, Львівської, Сумської областей та інших регіонів. У Вінницькій, Одеській та Київській областях, через ракетний обстріл, постраждали приватні домівки, зафіксовано випадки поранень.
По всій Україні ввели аварійні відключення світла. Пізніше аварійні відключення скасували, але зараз застосовуються відключення для чотирьох черг споживачів електроенергії.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко повідомив, що удари, які Росія завдала по енергетичним об'єктам України 28 листопада, були націлені на інфраструктуру високовольтних мереж, зокрема на високовольтні підстанції.