Протягом чотирьох місяців кількість судових справ про банкрутство серед населення в Україні зросла вдвічі.


За даними Верховного суду України відкрито 651 справу про банкрутство громадян.

Згідно з інформацією від Опендатабот, кількість справ про банкрутство зросла майже в два рази за останні чотири місяці цього року. Найвищий рівень банкрутств зафіксовано в Києві та його околицях, а також у Дніпропетровській області. При цьому 64% осіб, які оголосили себе банкрутами, належать до вікової категорії від 25 до 45 років.

651 справу щодо людей-банкрутів відкрито в Україні цьогоріч. Від початку літа справ побільшало майже у 2 рази.

На сьогоднішній день кількість справ про банкрутство серед українців перевищила показники всього минулого року, коли було розглянуто 575 таких випадків.

Найчастіше просять визнати себе неплатоспроможними люди віком від 25 до 45 років -- це 64,1% банкрутів. Ще 28,7% припадає на осіб старше 45 років.

51% банкрутів становлять жінки, тоді як 48% — чоловіки.

У столиці зафіксовано найбільшу кількість банкрутств - 95 справ, що становить 15% від усіх випадків. На другому місці розташувалася Київська область з 58 справами, що складає 9%. Третє місце займає Дніпропетровська область з 53 випадками, що становить 8% від загальної кількості.

Арбітражний керуючий Денис Лихопьок вважає, що нинішня динаміка, скоріш за все, є "відкладеним попитом", аніж стрімким зростанням, обумовленим якимось одним фактором.

Слід усвідомити, що в перші дні повномасштабної війни для людей було важливіше займатися питаннями виживання, а не вирішенням боргових зобов'язань.

Протягом більше року існував мораторій, що забороняв стягнення значної частини боргів у рамках виконавчих проваджень. Після його скасування як приватні, так і державні виконавці почали нагадувати боржникам про їхні фінансові зобов’язання. Це могло стати тим каталізатором, який спонукав людей звертатися до процедури неплатоспроможності для вирішення своїх боргових проблем.

До того ж, наразі в Україні вже напрацьовується позитивна судова практика в питаннях банкрутства громадян", -- коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих, фахівець з питань банкрутства.

Раніше повідомлялося, що Верховна Рада дозволила громадянам ставати банкрутами ще у жовтні 2018 року. Повноцінно процедура почала працювати вже у 2019 році. Відтоді людина, яка потрапила у скрутне матеріальне становище, може ініціювати своє банкрутство і, пройшовши всю процедуру, звільнитися від боргів.

Протягом перших п'яти місяців 2024 року 343 громадянина України ініціювали процедуру банкрутства. Це число виявилося у 2,2 рази вищим порівняно з тим же періодом минулого року.

Загалом за останні п'ять років в Україні відкрилось майже 2 тисячі справ про банкрутство фізосіб.

Протягом 2023 року статус банкрутства отримали 575 осіб. Найменше випадків банкрутства серед фізичних осіб було зафіксовано у 2019 році — це був перший рік, коли закон дозволив громадянам звертатися до суду для визнання себе неплатоспроможними. Тоді було відкрито всього 22 справи. З того часу кількість людей, які прагнули визнати свою неплатоспроможність, постійно зростала: у 2020 році цей показник збільшився в 8,3 рази, а в 2021 році — в 2,7 рази.

Related posts