Україна уклала угоду з Європейським Союзом, що дозволить залучити до 35 мільярдів євро на основі російських активів.


Від України угоду підписали міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний. Від ЄС - віцепрезидент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс.

"Фінальний обсяг макрофінансової допомоги (MFA) буде встановлений після погодження суми кредитів усіх учасників ініціативи. З урахуванням пропозиції Сполучених Штатів про фінансування в розмірі 20 мільярдів доларів, макрофінансова підтримка з боку Європейського Союзу може досягти 18 мільярдів євро", - зазначається в повідомленні.

Як повідомили в Міністерстві фінансів, погашення позики буде здійснене виключно за рахунок майбутніх доходів від заморожених суверенних активів Російської Федерації в Європейському Союзі. В результаті, передбачається, що всі кошти механізму макрофінансової допомоги (MFA) для України надаватимуться без вимоги повернення. Внутрішні фінансові ресурси не будуть використані для погашення цього боргу.

Фінансування буде здійснюватися відповідно до нової системи кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism - ULCM), що гарантує безповоротну макрофінансову підтримку.

Програмою передбачено 14 заходів, щоб залучити макрофінансову допомогу. Напрями: макрофінансова стабільність, державні підприємства, державне управління, енергетика, верховенство права та боротьба з корупцією, оборонна промисловість.

"Наступним ключовим етапом у залученні фінансів за рахунок заморожених активів країни-агресора є наші дії. Протягом останніх місяців ми активно співпрацюємо з Європейським Союзом та іншими партнерами в рамках цієї ініціативи, щоб досягти реальних результатів у задоволенні фінансових потреб України у 2025 році та в подальшому", - підкреслив Марченко.

У червні лідери країн "Великої сімки" домовилися про надання Києву кредиту на суму 50 мільярдів доларів, який частково фінансується за рахунок відсотків, отриманих від російських активів, конфіскованих після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.

Президент Європейської ради Антоніу Кошта оголосив, що з січня Україна буде отримувати від Європейського Союзу щомісячну допомогу в розмірі 1,5 млрд євро. Ці фінансові ресурси будуть зібрані з заморожених російських активів, і, за його словами, "можуть бути спрямовані на військові потреби".

3 грудня Верховна Рада ухвалила зміни до Бюджетного кодексу, що дозволять Україні залучити 50 мільярдів доларів від країн G7 під забезпечення російських активів. У новому законодавстві вводиться термін "умовні боргові зобов'язання". В документі зазначається, що ці кошти не будуть зараховуватися як державний борг України. Повернення цього кредиту не відбудеться, поки Україна не отримає репарації від Росії.

Related posts