Україна утримує Покровськ: дронові операції та контратаки ускладнюють реалізацію планів Росії, - ISW.

Цю інформацію передає РБК-Україна, посилаючись на доповідь Інституту вивчення війни (ISW).
Зазначається, що російські війська наразі переслідують три окремі тактичні цілі на Покровському напрямку, але українські безпілотники та локальні контратаки продовжують ускладнювати просування ворога у цьому районі.
Представник оперативно-тактичної групи "Хортиця", майор Віктор Трегубов, повідомив 7 квітня, що підрозділи російських військ намагаються заблокувати трасу Т-0504 Покровськ-Костянтинівка на північний схід від Покровська, обходячи місто з заходу та наступаючи в бік Новопавлівки, що розташована на південний захід від Покровська.
Як зазначили в Інституті, росіяни досягають обмежених успіхів на північний схід від Покровська в напрямку траси Т-0504 та на південний захід від Покровська у напрямку Новопавлівки. Натомість ворог намагається просунутися безпосередньо на південь та південний захід від Покровська, де українські війська зосередили більшість своїх контратак у лютому, березні та на початку квітня 2025 року.
Наступальні дії на північний схід від Покровська підтримують як поточні зусилля росіян з оточення Покровська зі сходу та заходу, так і зусилля з тиску на Костянтинівку з півдня шляхом просування вздовж траси Т-0504 та ліквідації українських позицій на південний захід від Торецька.
Згідно з інформацією, російські військові керівники розгорнули додаткові підрозділи для наступальних дій на сході та північному сході від Покровська на початку 2025 року. Однак за останні кілька місяців їм вдалося досягти лише незначних результатів у напрямку Костянтинівки.
"За останні два місяці російські війська не досягли значних успіхів на північний схід від Покровська і просунулися лише на п'ять-сім кілометрів на північ від Воздвиженки. Росіяни нещодавно просунулися за західні околиці Торецька і на південний захід від Торецька у районі Пантелеймонівки та Олександрополя. Росіяни можуть виділити додаткові війська і змінити пріоритети наступальних операцій на північний схід від Покровська, якщо почнуть здійснювати більш значне просування з Торецька в напрямку Костянтинівки", - йдеться у звіті ISW.
В Інституті вивчення війни підкреслили, що обстановка на південь і південний захід від Покровська залишається дуже напруженою через посилення наступальних дій російських військ, а також через локальні контратаки Збройних Сил України та активне застосування безпілотних літальних апаратів у цьому регіоні.
У середині березня 2025 року російські військові сили посилили наступальні дії на Покровському напрямку, прагнучи оточити Покровськ та захопити його разом із Мирноградом. Проте, з кінця осені 2024 року їм не вдалося досягти істотних результатів через локальні контратаки українських військ та активне використання дронів у цьому регіоні.
Не так давно українські війська зробили невеличкий прогрес на заході від Котлиного, розташованого на південний захід від Покровська, а також здійснили незначні просування на північний схід від Шевченкового, що знаходиться на південь від Покровська. Аналітики ISW зазначили, що в кінці січня та на початку - в середині лютого 2025 року Збройні Сили України розпочали локальні контратаки, які принесли їм скромні досягнення на південь від Покровська, зокрема в районах Шевченкового та Піщаного, а також на південний захід, в зонах Котлиного та Надіївки.
Проте українські підрозділи не змогли утримати позиції в цьому секторі, тоді як російські війська за останні кілька тижнів поступово повернули контроль над більшістю незначних досягнень українських сил на південь і південний захід від Покровська, зазначається у звіті.
На заході від Покровська спостерігається потужне зростання втрат російської техніки, яке утричі збільшилося з початку переговорів між США, Україною та Росією щодо припинення вогню. Протягом останніх кількох тижнів російські війська змогли трохи просунутися в бік адміністративного кордону між Донецькою та Дніпропетровською областями завдяки механізованим атакам у цьому секторі, зокрема на захід від Преображенки (південно-західний напрямок від Покровська). Проте, наразі російські сили не змогли просунутися ще на три кілометри вглиб території Дніпропетровської області.
Аналітики ISW вважають, що російська армія досягла лише обмежених результатів на Покровському напрямку, що сталося внаслідок локалізованих контратак з боку України та покращеної координації між українськими наземними підрозділами і безпілотниками. Історично військове командування РФ намагається реалізувати та інтегрувати різноманітні наступальні операції в Україні, але дії безпілотників ЗСУ ускладнюють ці зусилля ще більше.
Блогери з російських військових кіл не раз підкреслювали, що українські безпілотники здобули перевагу в повітряному просторі на низьких висотах. Це змушує російські війська здійснювати пішу ротацію на відстані понад 10 кілометрів, що значно ускладнює постачання боєприпасів, води та пального.
ISW раніше підкреслював, що українські безпілотники стали вирішальними в обороні проти російського наступу на Покровському напрямку та по всій лінії фронту протягом минулого року. "Однак Україні необхідно вирішити питання морального духу, формування військових підрозділів і підготовки, щоб повністю зупинити наступальні дії Росії в Донецькій області", - зазначають експерти ISW.
В Інституті також підкреслили, що протягом останніх 13 місяців збройні сили Росії зазнали втрат понад п'яти танкових дивізій та тисячі військовослужбовців внаслідок наступальних дій на Покровськ і невдалих спроб зайняти це місто.
Сучасні наступальні дії Росії щодо захоплення Покровська та просування до Костянтинівки підкреслюють непохитну волю президента Володимира Путіна завоювати всю Україну військовими методами, якщо дипломатичні зусилля виявляться безрезультатними.
ISW раніше вказував, що оборонно-промислова база Росії (ОПБ) не здатна виробляти нові бронетехніку та артилерійські системи в необхідних обсягах, щоб компенсувати рівень втрат, яких зазнає російська армія в середньо- та довгостроковій перспективі.
У звіті зазначається, що "потенційні майбутні російські наступи на Покровськ і Костянтинівку, а також вглиб території, можуть призвести до ще більших втрат у живій силі та матеріальних ресурсах, якщо російські військові взагалі спроможні здійснювати такі операції після істотних втрат бронетехніки та особового складу за останні три роки бойових дій".
Водночас, в Інституті вивчення війни переконані, що незважаючи на ці втрати, Путін та військове командування РФ, схоже, сповнені рішучості захопити Покровськ і атакувати Костянтинівку. Таким чином ворог намагається захопити пояс фортець (50-кілометрову лінію чотирьох міст - Слов'янськ, Краматорськ, Дружківка і Костянтинівка), на що росіяни можуть витратити кілька років за умови продовження допомоги Заходу для України.
В ISW продовжують вважати, що Путін не зацікавлений у припиненні війни та має намір продовжувати воювати, поки не досягне своїх цілей в Україні, які полягають у поваленні нинішньої української влади та повному знищенні української армії.