Інтерес українців до Курської операції дещо знизився, водночас занепокоєння щодо Покровського напрямку поступово зростає. Інформаційні зведення за період з 24 по 30 серпня 2024 року.
CAT-UA проаналізувала інфополе - новини та емоції - які панували в соцмережах протягом минулого тижня, з суботи 24 по п'ятницю 30 серпня.
Українці, здається, зменшили свою зацікавленість до Курської операції, водночас зростає занепокоєння щодо ситуації на Покровському напрямку. Значну частину уваги від цієї теми відволікає контекст обстрілів і критики влади. Незважаючи на святкування Дня Незалежності, індекс настроїв у соціальних мережах за тиждень знизився до -13.
Видно, що Офіс президента ретельно підготувався, аби максимально скористатися сприятливим інформаційним фоном Дня Незалежності.
Після святкових днів інформаційні кризи починають накопичуватися одна за одною.
Інші важливі події тижня
Настрої серед патріотично налаштованих громадян: радісних моментів стало відчутно менше.
Гнів присутній в 24% постів дотичних до теми війни - через ракетні та дронові атаки по Україні значно зростає гнів на росіян та емоційні прокльони. Гнів на світ - не дозволяють бити по Росії, Польща не спромоглася збити російський дрон на своїй території. Гнів на Лукашенка через його нові заяви. Гнів в критиці влади розрізнений, зростання після заяв про Татарова.
Тривога - 21% - напередодні та під час свята зростає тривожне очікування традиційної масштабної російської атаки. Пізніше вона настає, і під час неї з тривогою спостерігають за рухом ракет і дронів. Тривожно обговорюють стан справ на фронті, особливо просування на Покровському напрямку.
Захоплення - 18% - через удари по тилових позиціях противника, вибухи і пожежі на їх території, атаки на російські аеродроми. Багато радості - у святкових привітаннях з нагоди Дня прапора та Дня Незалежності. Традиційне задоволення від збільшення втрат серед ворога.
Печаль охоплює 14% через втрати серед цивільних від російських атак, що згадується в некрологах військових. Особлива тягота відчувається в День пам'яті загиблих захисників.
Почуття гордості - 9%.
Надія - 6% - на світову підтримку, дозвіл бити по Росії, зростає частка постів-молитов.
Втома - 1% - зростає в день масштабної атаки на українські міста, потім відображається в соціальних мережах і стає особливо помітною ввечері.
Для довідки
Відповідно до методології дослідження CAT-UA, щоденно за допомогою автоматизованих систем моніторингу збирається повний масив згадок воєнної тематики — загалом понад 300 тисяч дописів, що охоплюють 50 ключових пошукових запитів у таких соціальних мережах, як Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Щодня з масиву повідомлень, створених українськими користувачами, випадково відбираються 1350 дописів, що становить близько 0,25% від загального обсягу. Похибка вибірки не перевищує 3%. Дані аналізуються вручну: ідентифікуються користувачі з проукраїнськими поглядами — в середньому це 85% від загальної кількості — та аналізуються їхні емоції за протоколами кодування. Важливо зазначити, що моніторинг охоплює також користувачів з окупованих територій, де російські окупанти поширюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.