Українцям потрібно буде внести додаткові податки: які причини, хто підлягає покаранню та якими можуть бути наслідки.


В Україні стартувала кампанія з декларування доходів громадян. Щороку сотні тисяч українців повинні самостійно звертатися до податкових органів за місцем своєї реєстрації, заповнювати декларацію та сплачувати 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору. Виконання податкових зобов'язань є конституційним обов'язком кожного громадянина. У умовах повномасштабної війни всі зібрані податки використовуються для підтримки обороноздатності країни.

Незважаючи на це, культура сплати податків в Україні залишається на вкрай низькому рівні. Про те, яка відповідальність загрожує за несплату податків і за що треба заплатити, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Українці не поспішають звітувати про свої доходи: які можуть бути наслідки цього?

У середньому в Україні приблизно 270 тисяч громадян заповнюють податкові декларації, виходячи з даних минулих років. Близько половини з них роблять це з метою отримання податкової знижки. Наприклад, якщо ви витратили кошти на навчання чи медичні послуги, ви маєте право на повернення частини сплаченого податку. Для реалізації цього права необхідно заповнити та подати відповідну декларацію.

"Відповідно до даних про декларацію доходів фізичних осіб за 2023 рік, надходження склали: податку на доходи фізичних осіб – 4 539,02 млн грн, а військового збору – 946,09 млн грн", – повідомив Данило Гетманцев, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, під час обговорення результатів кампанії з подачі декларацій.

Таким чином, українці сплатили 4,5 мільярда гривень податку через декларування, а через механізм податкової знижки з бюджету отримали 444 мільйони гривень. Ці показники вказують на наявність суттєвого потенціалу для детінізації економіки. Сьогодні ціла низка секторів працює в тіні, зокрема, оренда. За різними оцінками, до 90% цього ринку функціонує поза офіційним обліком.

Згідно з чинним законодавством, орендодавець зобов'язаний щорічно подавати податкову декларацію в місці своєї реєстрації, вказуючи додаткові доходи. Наприклад, якщо ви здаєте квартиру за 10 тисяч гривень на місяць, вам потрібно задекларувати 120 тисяч гривень. З цієї суми необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% та 5% військового збору.

Деякі українці не лише ухиляються від сплати податків на доходи, отримані від оренди, але й оформляють субсидії на квартири, які вони здають в оренду, що є порушенням чинного законодавства.

Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, розповідає OBOZ.UA: серед українців не поширена культура сплати податків, бо немає наслідків. "Культура поширюється штрафами. Чому в ЄС громадяни більш дисципліновано сплачують податки? Вони розуміють, що покарання невідворотнє", - каже експертка.

В Україні сплата податків з додаткового доходу є радше винятковим випадком, незважаючи на вимоги закону. Як зазначає Томашевська, у випадку, коли дохід надходить від податкового агента, такого як ФОП або юридична особа, саме вони несуть відповідальність за сплату податків, а не отримувач доходу. Проте, якщо дохід отримано від фізичної особи, то саме отримувач зобов'язаний самостійно заповнити декларацію та сплатити податок.

У своєму інтерв'ю OBOZ.UA Данило Гетманцев зазначив, що до завершення війни не варто очікувати на ухвалення законодавчих змін, які б розширювали повноваження податкової служби у контролі за сплатою податків фізичними особами. "Кабінет Міністрів ще до початку війни планував підготувати законопроєкт про непрямі методи податкового контролю. Але я маю сумніви, що цей документ буде представлений до закінчення війни; новий парламент, який з'явиться після цього, займеться його розглядом", - підкреслив він.

Наразі податкова служба зосередила увагу на великих правопорушниках. Серед них опинилися, наприклад, деякі популярні персоналії з платформи OnlyFans, які, незважаючи на свої мільйонні доходи, не сплачували податки. Якщо українець отримує зарплату в конверті або на картку, і ця сума є відносно незначною, податкові органи, ймовірно, не дізнаються про це. Проте, з посиленням фінансового моніторингу питання можуть виникнути у банку, через який надходить ця тіньова зарплата. У разі несплати податків банк може вирішити припинити співпрацю з таким клієнтом. Однак інформацію до податкової служби банки не передають.

Хто та за що має заплатити

В Україні фізичні особи-підприємці, за винятком тих, хто користується спрощеною системою оподаткування, а також звичайні громадяни, зобов'язані до 1 травня цього року подати декларації за попередній рік. Про це повідомила Державна податкова служба.

"За умови якщо у платника податку відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлені згідно зі ст. 13 Кодексу, то відповідно до п. п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним", - зазначають в ДПС.

Заплатити податки треба за:

Податкову декларацію також зобов'язані подавати:

Податковці також попереджають: якщо вчасно не подати декларацію, доведеться заплатити 340 грн штрафу. Також, відповідно до ст. 164-1 КУпАП, за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 136 грн).

Хоча податкові органи мають обмежені можливості у виявленні тих, хто ухиляється від сплати податків, рано чи пізно це може призвести до серйозних наслідків. Перш за все, банки можуть зіткнутися з труднощами. Окрім того, відсутність належного легального доходу ускладнить отримання кредиту. У майбутньому, з посиленням методів податкового контролю, можуть виникнути проблеми навіть при купівлі коштовних активів.

Related posts