Українці стикаються з серйозною проблемою нестачі стажу для своєчасного виходу на пенсію: які кроки вжити та хто ризикує залишитися без пенсійних виплат.


В Україні планується поступове підвищення вимог до стажу для виходу на пенсію в 60 років до 2028 року. В даний час українці повинні мати не менше 32 років трудового стажу, і більшість з них успішно виконує цю умову, отримуючи пенсії у встановлені терміни. Проте, вже за кілька років середній стаж, який українці зможуть накопичити до досягнення 60-річного віку, може виявитися нижчим за необхідний для отримання пенсії.

Детальніше про те, хто може втратити право на пенсію, які нововведення чекають на вимоги та скільки коштує придбати додатковий пенсійний стаж – читайте в статті на OBOZ.UA.

Вимоги до стажу зростатимуть щороку: виконати норму зможуть далеко не всі

"Я 28 років працювала на базарі. Наступного року мені виповнюється 60, і пенсії у мене не буде", - розповідає 59-річна мешканка Дніпра Світлана. Жінка нарахувала у себе лише 9 років стажу, а для того, щоб отримати пенсію хоча б у 65, їй треба мати принаймні 15 років стажу. Ще під час зміни правил виходу на пенсію у 2017-му в Мінсоці підрахували: станом на 2027-й в Україні близько 5% виходитимуть на пенсію у 65 років, ще 40% - у 63 роки і 55% - у 60 років.

Спочатку пандемія, а потім повномасштабна війна внесли свої корективи. З наступного року українцям для того, щоб вийти на пенсію вчасно, треба буде мати у середньому 33 роки стажу. А ще через рік - 34 роки, через два - вже 35 років. Наступний рік може стати критичним для великої кількості українців.

Важливо зазначити, що значна частина українців, які досягли 60-річного віку, не мають достатнього трудового стажу для отримання пенсії в установлені терміни. Ірина Ковпашко, заступниця голови Пенсійного фонду України, у відповіді на запит OBOZ.UA повідомила, що минулого року на пенсію вийшли 436 тисяч українців. Зокрема, їхній середній стаж на момент виходу на пенсію (в рамках загальних правил) складав 33 роки і 9 місяців.

Світлана, подібно до тисяч інших українців, які не зможуть накопичити 15 років стажу, отримуватиме не пенсію, а соціальну допомогу, що покриватиме різницю між її фактичними доходами та прожитковим мінімумом.

З кожним роком українці все менше мають трудового стажу. Це зумовлено кількома факторами:

Отже, навіть якщо припустити, що трудовий стаж не скорочуватиметься, і в середньому українці досягатимуть пенсійного віку із стажем понад 33 роки, то вже у 2027 році для своєчасного виходу на пенсію буде потрібно мати 34 роки стажу. Це означає, що середній стаж буде недостатнім для виходу на пенсію у 60 років.

Наступний рік може бути останнім, коли більшість українців зможуть виконати вимоги щодо стажу. Після цього багатьом з них доведеться приймати рішення: або ж купувати необхідний стаж, або ж продовжувати працювати довше.

Що важливо врахувати кожному та як здійснити перевірку свого трудового стажу

Кожен громадянин України має можливість перевірити свій трудовий стаж, починаючи з 2004 року, через особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду України. Цей кабінет доступний для всіх українців, незалежно від того, чи вони працюють, чи вже перебувають на пенсії. Якщо в особистому кабінеті не відображається стаж до 2004 року, можливо, доведеться надати додаткові документи для його підтвердження під час оформлення пенсії. Це можуть бути копії трудової книжки, диплома та інші документи, що підтверджують трудовий стаж. У більшості випадків українці не зіштовхуються з труднощами, але є винятки: проблеми можуть виникнути, якщо записи в трудовій книжці відсутні, підприємство вже ліквідоване та не вдається знайти архівні дані, або якщо підприємство знаходиться на окупованій території і немає відповідних записів.

Щоб отримати доступ до даних на порталі Пенсійного фонду України, необхідно пройти процедуру авторизації. Це можна зробити через застосунок Дія, свій банківський аккаунт або за допомогою електронного підпису. На порталі ви зможете ознайомитися зі своїм загальним стажем, який враховано на сьогоднішній день.

У розділі "Мій страховий стаж" ви знайдете інформацію про роки вашої трудової діяльності. А у секції "Моя зарплата" можна провести порівняння вашого доходу на поточній посаді з середніми зарплатами по країні в той же період. Чим вища ваша зарплата в порівнянні з середньою, тим більша буде ваша пенсія. Додатково ви зможете дізнатися приблизний розмір майбутньої пенсії та вік, у якому зможете вийти на заслужений відпочинок.

Як пояснюють у ПФУ: докупити стаж можна за минулі періоди й за майбутні. "Страхування на майбутні періоди здійснюється протягом строку, визначеному в договорі, але не менше ніж 1 рік. Сплачувати єдиний внесок необхідно щомісяця у розмірі не менше від мінімального страхового внеску (з 1 квітня 2024 року - 1760 грн)", - пояснюють у ПФУ.

Громадяни України мають можливість "докупити" страховий стаж за попередні роки. Важливо зазначити, що в такому випадку розмір сплаченого ЄСВ буде подвоєний. З 1 квітня 2024 року щомісячний внесок становитиме 3520 гривень.

Щоб зрозуміти, чи варто вам докупляти стаж, порахуйте, скільки ви втратите пенсії у випадку, якщо не будете докуповувати стаж.

Related posts