Українцям пропонують підроблені гривні: як виявити фальсифікацію.
В Україні спостерігається зростання кількості фальшивих гривень. Згідно з результатами першого півріччя 2024 року, на 1 мільйон автентичних банкнот припадало 3,4 підробки, що на 62% перевищує показники минулого року.
НБУ повідомив про збільшення кількості підроблених банкнот, інформує "Мінфін". Відзначається, що в період з січня по червень 2024 року 90% фальшивок серед гривневих банкнот відносилося до двох номіналів старих серій. Це:
"Новий зразок гривні має підвищений рівень захисту, включаючи сучасні оптично-змінні елементи. Серед них – 'віконна' стрічка та елемент SPARK, який демонструє кінетичні ефекти, зокрема, рух фону та зміну кольору", - зазначили в Національному банку.
Серед валют, які найчастіше підробляють, лідирує долар - це відбувається в 95% випадків. Найбільш затребуваною купюрою у фальшивомонетників є 100-доларова банкнота.
Водночас, у Національному банку України наголосили, що, незважаючи на збільшення випадків підробок, ситуація не є критичною. До того ж, перед початком повномасштабної агресії з боку Росії цей показник був значно вищим — 7,1 фальшивих купюр на 1 мільйон справжніх.
Як визначити підроблені гривні?
Розпізнати ж фальшиві гривні можна, причому кількома способами. Зокрема, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряється:
Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.
Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.
Крім того, існує можливість перевірити автентичність банкноти, змінюючи її нахил. Варто звернути увагу на такі аспекти:
У справжніх банкнотах спостерігається зміна кольору в залежності від кута огляду. Крім того, при зміні нахилу купюри змінюється напрямок переміщення фону на стрічці, що створює кінетичний ефект.
Вона включає в себе зображення цифрового значення номіналу та графічного символу гривні (на банкнотах номіналом від 100 до 500 грн), а також Державний герб України, при цьому має яскраво виражений кінетичний ефект.
При огляді банкноти на рівні очей проти світла під певним кутом стає очевидним - темний елемент на світлому фоні, коли дивитися з довгої сторони. А світлий елемент на темному фоні буде помітний, якщо спостерігати з короткої сторони.
"Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків мінімізують ризики отримання підробок. Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дають змогу гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час їхнього уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання", - резюмували в НБУ.
Окрім цього, існує можливість перевірки за допомогою дотиків. Як зазначили представники Національного банку, саме так здійснюється перевірка:
Згідно з інформацією від OBOZ.UA, українці можуть натрапити на підроблені долари в обмінниках. У 2023 році 97% всіх підроблених іноземних банкнот складали саме долари. Варто зазначити, що найбільша кількість фальшивок припадала на купюри великих номіналів.