Український громадянин, який постраждав від коливань електрики, здобув перемогу в суді проти обленерго. Він отримав відшкодування за пошкоджений холодильник, а також фінансову компенсацію за моральні страждання.
Першотравневий районний суд міста Чернівці постановив, що "Чернівціобленерго" повинно відшкодувати клієнту збитки, спричинені коливаннями електричної напруги. Енергетична компанія зобов'язана виплатити 1850 грн за ремонт холодильника, а також надати компенсацію за завдану моральну шкоду в розмірі 5 тисяч грн.
Про це йдеться в рішенні суду, яке опубліковано 12 грудня. Матеріали справи є в розпорядженні OBOZ.UA. Сам перепад напруги відбувся в кінці минулого року, але в суд клієнт подав тільки влітку 2024-го. Так, в електромережі с. Біла стався перепад напруги (перевищення) внаслідок чого в оселях мешканців села вийшли з ладу низка побутових приладів.
Згідно з рішенням суду, сума, яку необхідно відшкодувати, становить 1850 грн — це витрати на ремонт холодильника Samsung, що підтверджується накладною № 8 від 30 листопада 2023 року. Крім того, домашній кінотеатр "Samsung" (смарт-ТВ) також був відремонтований за власний рахунок, проте документи, що підтверджують витрати, відсутні. На даний момент не відремонтованими залишаються: кавова машина "De Longhi", водяний насос БЦН, світлодіодний світильник та дві світлодіодні лампи.
У "Чернівціобленерго" повідомили про посилення вітру, де максимальні пориви досягли 16-19 м/с. Це явище класифікується як небезпечне метеорологічне явище, що може бути підставою для оголошення форс-мажору, в рамках якого не передбачено компенсації за невиконання гарантованих стандартів якості. Однак суд не підтримав цю позицію.
"Суд ухвалив стягнути з АТ 'Чернівціобленерго' матеріальні збитки у розмірі 1850 грн, а також компенсацію за моральну шкоду в розмірі 5000 грн", - зазначено в рішенні суду.
Раніше представники обленерго стверджували, що не несуть відповідальності за коливання напруги. Проте насправді ситуація виявилася зовсім іншою.
Низка обленерго на своїх сайтах опублікувала попередження: вони не мають гарантувати безпечну напругу в період навіть планових відключень електроенергії, а також в період надзвичайних ситтацій.
Згідно з пунктом 1.1. ДСТУ ЕN 50160:2014, цей стандарт не поширюється на ситуації з неналежними умовами електричної мережі, зокрема: установлення тимчасових електропостачань для споживачів внаслідок аварій; у надзвичайних обставинах, таких як форс-мажор; або через нестачу потужностей через зовнішні фактори. Таким чином, виконання показників якості електричної енергії оператором системи розподілу не є обов'язковим у випадках, коли вживаються заходи для регулювання споживання з метою зменшення обсягу споживаної електричної енергії та потужності, - повідомив технічний директор "Черкасиобленерго" Павло Солоха.
Як повідомляв OBOZ.UA, у разі сильних морозів в Україні можуть посилити графіки відключень світла. В експертному середовищі вважають, що при середньодобовій температурі -10°C можуть бути запроваджені триваліші відключення - до 10-12 годин на добу.