Українські безпілотники вперше досягли Каспійського моря — які наслідки це має?


Вибухи прогриміли на узбережжі Каспійського моря 6 листопада. Під удар потрапили військові кораблі "Татарстан" і "Дагестан", а також, ймовірно, декілька малих ракетних катерів. Незважаючи на те, що флотилія оснащена сучасними засобами протиповітряної оборони, очевидці повідомляють, що дрони збивалися автоматичними чергами, судячи з відеозаписів.

Згідно з даними місцевих російських officials, вдалося знищити щонайменше один безпілотний літальний апарат.

Інші, ймовірно, вразили основний об'єкт базування Каспійської флотилії. Згідно з геолокаційною інформацією, яку представили незалежні розслідувачі в мережі Х, один із ударів був спрямований безпосередньо на портову інфраструктуру.

Головне управління розвідки України підтвердило численним засобам масової інформації свою участь в операції, яку характеризують як "інноваційну". Варто зазначити, що перший удар безпілотників у цьому районі був здійснений рано вранці, причому в зоні, де розташовані сучасні системи протиповітряної оборони.

Унікальний "кукурудзяний пристрій"

У момент атаки поблизу російської бази перебувало, ймовірно, вісім кораблів: три малих артилерійських проєкту "Буян", два -- проєкту "Буян-М", один сторожовий корабель проєкту "Тарантул", ракетоносій "Гепард" і ще один малий ракетний корабель типу "Каракурт". Про це свідчать знімки з супутників, які опублікували в Х.

Слід підкреслити, що як "Буяни", так і "Гепард" оснащені системами протиповітряної оборони, зокрема зенітно-ракетними комплексами. Російські військові аналітики вважають, що цього було б достатньо, аби зупинити напад великого "кукурудзяника з вибухівкою", однак цього не сталося.

Маршрут безпілотника залишається нез’ясованим, проте в районі, куди він прибув, розміщено кілька ракетно-зенітних підрозділів. Найближча до Каспійська знаходиться у Владикавказі. До початку повномасштабного вторгнення РФ місцеві медіа повідомляли, що "Кавказ охоронятиме одна із найсучасніших у світі систем протиповітряної оборони", йдеться про "Бук-М3".

Як вдалося обійти цю захисну лінію? Хоча розвідники не надають детальної інформації, з того, що вдалося дізнатися, можна припустити, що мова йде про вдосконалений Aeroprakt A-22. Цей ультралегкий двомісний літак українського виробництва був адаптований для роботи в безпілотному режимі.

Цей пристрій, коштуванням менше ста тисяч доларів, вже вразив глибини російської території. Зокрема, його фрагменти були виявлені після удару по заводові, що виготовляє "шахеди", в Татарстані, який знаходиться більш як тисячу кілометрів від українського кордону.

Тоді українські OSINT-аналітики висловили думку про модернізовану версію A-22, зазначивши, що можна очікувати збільшення кількості глибоких ударів.

Якщо порівнювати з сучасними дронами, Aeroprakt A-22 виглядає більше як мішень для стрільби, аніж як бойова одиниця. Проте, іронічно, саме це стало ефективним у нападі на надводні об'єкти.

"На практиці, в'їжджаючи в район, де дислокуються судна Каспійської флотилії, легкий літак опинився б під потужним перехресним вогнем, що практично зводило шанси на проходження до нуля. Проте, він не лише зміг уникнути загрози, а й успішно вразив свою ціль," – зазначає військовий експерт Олександр Коваленко, додаючи, що Росія втратила ще одну безпечну локацію для розміщення своїх кораблів.

Міграції кораблів

За попередніми даними, пошкоджені кораблі були носіями ракет "Калібр" і брали участь в атаках України з 2022 року та Сирії 2015-го.

Про наслідки ураження наразі конкретної інформації немає, але відомо, що РФ використовувала базу як відносно безпечне місце. Зокрема, сюди у травні 2024-го перегнали два малих ракетних кораблі проєкту "Каракурт", які тоді "доопрацьовували". Раніше вони базувалися в Чорному морі та мали бути добудовані на заводі "Залив" в окупованій Керчі. Один із кораблів цього проєкту, "Аскольд", РФ спустила на воду за пів року до повномасштабного вторгнення.

У жовтні 2023 року завод отримав значні ушкодження внаслідок ракетного обстрілу Збройних сил України. У зв'язку з цим було ухвалено рішення перенести кораблі до Новоросійська. Після частих атак на окупований Крим цей порт став новим місцем базування Чорноморського флоту Росії.

Проте у 2024 році українські безпілотники знову перетворили цю область на ціль для атак. Новоросійськ кілька разів зазнавав ударів з повітря, внаслідок чого постраждали як нафтопереробні, так і військові об'єкти. В результаті частину суден почали поступово переміщати в Каспійське море. Проте, здається, навіть це не забезпечує їм належного захисту.

Related posts