Згідно з інформацією агентства Reuters, українські підприємства залучають жінок та молодь до роботи через брак кадрів.


Експерти зазначають, що в умовах, коли мільйони людей, в основному жінки та діти, стали біженцями через війну, а десятки тисяч чоловіків були призвані на військову службу, проблема нестачі робочих місць може серйозно зашкодити економічному розвитку та відновленню після конфлікту.

Згідно з інформацією, наданою Національним банком України, з часу початку агресії Росії у лютому 2022 року країна втратила більше ніж 25% своєї трудової сили, як зазначає видання Reuters.

За даними опитування, проведеного Міністерством економіки серед понад 3000 компаній, майже 60% підприємств заявили, що їхньою головною проблемою є пошук кваліфікованих працівників.

"Ситуація дійсно є вкрай серйозною", - підкреслила Тетяна Петрук, директорка з питань сталого розвитку металургійної компанії "Метінвест", одного з провідних роботодавців України, який налічує приблизно 45 000 співробітників. На даний момент в компанії є близько 4000 відкритих вакансій.

Агентство Reuters провело бесіди з представниками дев'яти українських компаній, охоплюючи як великі промислові корпорації, так і роздрібні мережі, а також малих приватних підприємців. Усі вони висловили занепокоєння щодо дефіциту робочої сили та зростаючої невідповідності між необхідними навичками та наявними кадрами.

Фірми оголосили про трансформацію своїх підходів до підбору кадрів та ведення бізнесу. Вони впроваджують автоматизацію, здійснюють ротацію наявних співробітників, розширюють обов'язки в посадових інструкціях, залучають пенсіонерів до роботи та пропонують додаткові пільги, зокрема для молодих спеціалістів.

Їм довелося також здійснити підвищення зарплат. Середній місячний дохід тепер становить приблизно 20 000 гривень, що є значним зростанням у порівнянні з приблизно 14 500 гривнями, які були рік тому.

"Зазначається значний зсув від гендерних і вікових стереотипів під час вибору кандидатів, оскільки роботодавці адаптують вимоги для залучення потрібних фахівців, - повідомили в Київській школі економіки. - Ця тенденція також охоплює бізнес-середовище, де кількість жінок-підприємців істотно збільшується."

Згідно з повідомленням Центрального банку, чоловічі домінуючі сфери найбільше потерпають від дефіциту робочої сили.

Будівельний сектор, транспорт, гірничодобувна промисловість та інші постраждали через військову мобілізацію віком від 25 до 60 років. Щоб економіка продовжувала працювати, уряд надає критично важливим компаніям повну чи часткову відстрочку.

У секторах енергетики та виробництва зброї 100% працівників мають право на відстрочку від призову. У деяких секторах компанії можуть бронювати 50% чоловіків. Але процес отримання відстрочки довгий та складний.

Згідно з інформацією від деяких підприємств, цього року уряд посилив вимоги щодо мобілізації, внаслідок чого зросла кількість чоловіків, які обирають неформальну зайнятість, що дає їм змогу уникати реєстрації.

У південній частині Миколаївської області, де активно розвивається сільське господарство, жінок навчають професії трактористів. Вони все частіше знаходять себе в ролі водіїв трамваїв, вантажівок, шахтарів, охоронців і складських працівників, відзначають представники компаній.

"Ми надаємо можливість навчання та працевлаштування жінкам, які мають обмежений досвід роботи," - зазначила Любов Українець, керівник відділу кадрів компанії "Сільпо", що є частиною Fozzy Group.

У компанії трудяться шість жінок, які займаються водінням вантажівок. Організація активно залучає жінок на різні позиції, які раніше були доміновані чоловіками, зокрема на посадах вантажників, обробників м'яса, пакувальників та охоронців.

Частка жінок-співробітників зростає у таких галузях, як виробництво сталі. Петрук сказав, що жінки-співробітники становлять близько 30-35% робочої сили Метінвесту, і тепер компанія наймає жінок на деякі підземні роботи.

Компанії та економісти очікують, що проблеми на ринку праці збережуться. Роботодавці звертають увагу на молодь, пропонуючи навчання, досвід роботи та цільові пакети пільг.

"Сільпо" найактивніше наймає підлітків на початкові посади в супермаркетах та запустило спеціалізовану програму стажувань для студентів.

Оператор мобільного зв'язку Vodafone оновив свою програму для молоді, що дозволило близько 50 підліткам з 12 міст отримати свій перший професійний досвід.

"Ми хочемо запропонувати цій молодій аудиторії перший повноцінний досвід офіційної роботи. Ще одна мета - сформувати кадровий резерв", - сказала Ілона Волошина з Vodafone Retail.

Уряд разом із міжнародними партнерами ініціював ряд програм, що сприяють перекваліфікації українців.

"Ми відкриваємо перед кожним громадянином шанс отримати за підтримки держави нову, актуальну на ринку професію або підвищити свій професійний рівень", - підкреслила заступник міністра економіки Тетяна Бережна.

За даними РБК-Україна, в Україні спостерігається подальше зростання заробітних плат, яке викликане дефіцитом кваліфікованих кадрів. У другому кварталі 2024 року середня зарплата в доларах становила 526 доларів, що перевищує показники до початку війни.

Related posts