Умови трудової діяльності та закриття навчальних закладів. Виявлено труднощі, з якими звертаються до омбудсмена.

Цю інформацію озвучила освітній омбудсмен Надія Лещик у розмові з РБК-Україна.
З моменту призначення Лещик на посаду 1 листопада 2024 року і до 1 червня 2025 року, офіс освітнього омбудсмена отримав 1413 заяв.
Серед них особливо гострою темою залишається питання права на вільний вибір форми здобуття освіти - таких звернень було 312.
Ще 180 повідомлень торкалися процесу реорганізації та закриття навчальних закладів, оскільки через зниження кількості учнів школи часто об'єднуються з іншими або змінюють свою спеціалізацію.
Тематика жорстокого поводження з дітьми, зокрема булінг, продовжує бути надзвичайно актуальною та болючою, адже зареєстровано 103 випадки. Окрім цього, у 87 зверненнях порушувалися питання недостатнього рівня безпеки під час навчання, а 76 випадків стосувалися надмірного педагогічного навантаження на учнів.
Як повідомила Лещик, протягом 2024 року найбільшу кількість скарг становили проблеми, пов'язані з навчанням у умовах війни — близько 300 звернень. Також були зафіксовані питання реорганізації або закриття освітніх установ (159 звернень), випадки булінгу (146), умови праці педагогів (104) та недостатня заробітна плата (100).
За словами омбудсмена, вчителі часто скаржаться на перевантаження обов'язками, які не мають відношення до навчального процесу.
Крім того, представники освітньої сфери висловлюють незадоволення своєю зарплатою, випадками цькування з боку адміністрації, а також відсутністю базових умов для виконання своїх обов'язків. Наприклад, деякі вчителі змушені витрачати власні кошти на купівлю паперу та заправлення картриджів для друку документів, включаючи свідоцтва про досягнення учнів.