В Україні зміниться підхід до управління багатоповерховими будинками: які нововведення очікують власників квартир і на що слід звернути увагу?
В Україні уряд ухвалив постанову, яка має стати стартом для створення нової системи управління багатоповерховим будинком. Це, як зазначають в уряді, дозволить спростити процедуру управління будинком, дасть можливість легко голосувати онлайн. Про те, як працюватиме нова система і чому не всі задоволенні її введенням, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Які зміни відбудуться в управлінні та хто буде на це впливати?
Протягом наступних двох років в Україні буде запущено цифрову платформу "Наш Дім", що об'єднає всю важливу інформацію щодо багатоквартирних будинків, їхніх співвласників, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та управителів. Про це повідомляють у Міністерстві цифрової трансформації. Відповідну постанову вже затвердив уряд. Фінансування для створення платформи нададуть міжнародні партнери, зокрема USAID, UK Dev та Фонд Східна Європа.
Раніше в Україні не існувало системи, яка б забезпечувала збереження комплексної інформації про багатоквартирні будинки та їх документацію в безпечному форматі. Система "Наш Дім" модернізує управлінські процеси, роблячи їх більш зручними і прозорими. Одночасно держава отримає ефективний інструмент для збору аналітичних даних про багатоквартирні будинки, що дозволить ухвалювати обґрунтовані рішення в сфері житлової політики, - підкреслюють у Мінцифрі.
Така система управління багатоповерховими будинками (СУББ), згідно з задумом уряду, має спростити процедури, голосування і т.д. Але насправді це також зруйнує бізнес-модель для цілої низки компаній, які зараз за гроші продають IT-рішення для ОСББ.
Як буде функціонувати СУББ, поки що залишається незрозумілим для головів ОСББ, опитаних OBOZ.UA. Деякі з них вже тривалий час користуються платними сервісами та програмами для голосування, які також дозволяють вести бухгалтерський облік та до яких вони вже звикли. Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі "Опора", яка брала участь у кількох громадських обговореннях щодо СУББ, також висловила сумніви щодо ефективності роботи цієї системи.
"У ОСББ існує чітко встановлений законом процес прийняття рішень, і ніяка програма не може його змінити. Більше того, на сьогодні існує безліч програм та сервісів для голосування – напевно, це має бути найкраща з них," - зазначає Тетяна Бойко.
Не відомо, яка сума буде витрачена на розробку державної платформи замість приватних аналогів. Хоча ці фінанси надходять з міжнародної допомоги, залишається питання доцільності їх використання для електронної платформи, коли існують інші, більш термінові проблеми.
Не всі готові до зимових відключень.
Поки в уряді оголошують про запуск нової системи управління, в ОСББ повідомляють про труднощі з підготовкою до опалювального сезону. Навіть ті об'єднання, які зуміли зібрати гроші на купівлю генератора або системи для накопичення та зберігання електрики, не всі змогли отримати та встановити необхідне обладнання. Деяким з них довелося замовляти його за кордоном, а терміни доставки коливаються від кількох тижнів до місяців.
"Нещодавно було організовано ОСББ", - ділиться інформацією мешканка київської 23-поверхівки на Здолбунівській, 3Г, у розмові з OBOZ.UA. Під час відключень електрики, деякі жителі залишаються без опалення, світла та можливості потрапити у свої квартири. Щоб щодня підніматися на 23 поверхи без ліфта, потрібно мати гарну фізичну підготовку. "Наш новий голова ОСББ тільки починає свою діяльність, тому, звісно, не все можна вирішити зразу. Але в нас буде й генератор", - додає жінка.
Тисячі багатоповерхових житлових будинків по всій країні критично залежать від електричної енергії. У цих будівлях встановлені теплові насоси, які транспортують теплоносій на верхні поверхи. У разі відключення електрики та зникнення світла, батареї на верхніх поверхах перестають функціонувати. Крім того, в будинках, що перевищують десять поверхів, заборонено використовувати газ. Таким чином, електроенергія також визначає можливість приготування їжі та нагрівання води.
І хоча абсолютна меншість ОСББ в Україні вирішило питання альтернативного живлення теплових і водних насосів, об'єднатись та разом придбати необхідне обладнання - чи не єдиний варіант вирішення проблеми. Всього є кілька опцій:
В великих містах місцева влада запустила програми підтримки, покривають до 70% вартості обладнання. Сонячні панелі можна купити по державній програмі "ГрінДім" (компенсують 70% вартості). Але тут є кілька великих проблем, розповідає голова ОСББ в передмісті Києва Ольга. Щоб реалізувати державну програму, треба спочатку зібрати кошти, купити обладнання, а вже потім отримати компенсацію. Збирати кошти без рішення загальних зборів заборонено. Отже, більшість мешканців має спершу проголосувати за те, щоб здати кошти, а потім зробити свій внесок.
"У нас ЖК відносно новий, люди купували житло, розуміли, що це їх житловий комплекс, що тільки ми за нього відповідальні. Я до цього очолювала ОСББ в своєму будинку на Нивках. Це стара "хрущовка". Бабусі-пенсіонерки найкраще платили, завжди вчасно. Але вмовити їх проголосувати за те, щоб встановити тепловий пункт, було майже неможливо. Я обходила будинок разів 5, поки назбирала ці голоси і вмовила. Я не уявляю, як в старих будинках вмовляти людей здавати хоча б по три тисячі на генератор. А де ці гроші брати людям", - обурюється жінка.
Ще одна складність полягає в тому, що навіть після успішного збору необхідної кількості голосів, фінансування, покупки та встановлення генератора, його обслуговування може виявитися проблематичним. Потрібно регулярно постачати паливо, заправляти пристрій і контролювати його роботу. "Проте в хрущовці генератор не є критично необхідним. Адже там існує централізоване опалення, яке без проблем досягає п'ятого поверху. Вода також подається до 5-го поверху без потреби в насосах. До того ж, там є газ, а ліфтів немає. Досить просто придбати зарядну станцію для квартири, і цього буде цілком достатньо," - зазначає Ольга.
В "Опорі" вказують ще на одну проблему: уряд дозволив ОСББ брати кредити на енергетичне обладнання з пільговою ставкою в 7%. Але проблема полягає в тому, що пільгова ставка діє тільки впродовж першого року. А далі - доведеться користуватись ринковими умовами. І в деяких випадках йдеться про 19% річних. Для абсолютної більшості ОСББ це непосильний фінансовий тягар.
Кількість об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) в Україні щорічно зростає. Наприклад, у Вінниці вже встигли створити ОСББ майже в половині всіх багатоповерхових будівель. Досвід показує, що самоуправління сприяє кращій організації мешканців і дозволяє їм спільно вирішувати проблеми, які часто залишаються поза увагою управлінських компаній, традиційно відомих як ЖЕКи. Однак для реальної підтримки ОСББ критично важливо забезпечити доступ до грантових коштів, а також до вигідних кредитів для утеплення, ремонту, модернізації, купівлі та встановлення енергетичного обладнання. Водночас, функціонування без електронних систем управління залишається можливим.