В ISW роз'яснили, чому Путіну потрібно "перемир'я" на День Перемоги.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на звіт Інституту вивчення війни (ISW).
Експерти вважають, що завершення вогню після енергетичних атак і "Великоднє перемир'я" продемонстрували необхідність того, щоб усі деталі майбутніх угод про припинення вогню або мирні угоди були відкритими для громадськості, офіційно узгодженими усіма зацікавленими сторонами заздалегідь і включали ефективні механізми спостереження.
У цьому контексті в ISW зазначили, що запропоноване російським диктатором Володимиром Путіним припинення вогню на День Перемоги, не передбачає жодних додаткових механізмів моніторингу. Тому російські джерела, скоріш за все, скористаються відсутністю таких механізмів, щоб знову наповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про порушення режиму припинення вогню з боку України.
"Згідно з інформацією в звіті, російські чиновники, здається, не проявляють бажання розробляти ефективні механізми контролю або створювати загальнонаціональну платформу для укладання мирних угод. Це, ймовірно, пов'язано з тим, що Росії вигідно експлуатувати неясні та двозначні умови перемир'я для своїх власних цілей у відносинах з Україною."
В Інституті вивчення війни вважають, що Путін застосовує одностороннє припинення вогню для здобуття інформаційних та військових переваг в Україні. Водночас президент США Дональд Трамп прагне використовувати загальне припинення вогню як крок до укладення довгострокового і стабільного мирного договору для України.
"Путін, схоже, кон'юнктурно оголошує про припинення вогню під час великих релігійних і військових свят, щоб змусити Україну погодитися на перемир'я або ризикнути виглядати непоступливою перед Заходом", - вважають в ISW.
Крім того, експерти вважають, що одностороннє проголошення перемир'я слугує для лідера Кремля способом відвернути увагу від його відмови прийняти американо-українську ініціативу щодо 30-денного загального припинення вогню, запланованого на березень 2025 року.
Путін також прагне створити видимість зацікавленості в мирних переговорах, одночасно утримуючи повну владу над умовами та термінами будь-яких угод щодо припинення бойових дій.
В ISW звертають увагу на те, що російські збройні сили використали "Великоднє затишшя" для обстрілів та розвідки українських передових позицій, а також для пошкодження техніки вздовж фронтової лінії в рамках підготовки до можливих наступальних операцій. В агентстві не відкидають ймовірності, що російські війська можуть знову застосувати перемир'я на День Перемоги для проведення подібних підготовчих дій.
Згідно з інформацією Інституту вивчення війни, Путін, ймовірно, сприймає можливе перемир'я на День Перемоги як шанс для російських військових на відпочинок перед новими бойовими операціями на фронті. Це також може бути способом запобігти суттєвим ударам з української сторони по території Росії під час святкових заходів. Отже, Путін, імовірно, не вважає перемир'я на День Перемоги серйозним кроком до досягнення стабільного миру в Україні.
Також в ISW вважають, що невпинні спроби Путіна замаскувати свої попередні відмови від американських та українських пропозицій щодо припинення вогню суперечать концепції, яку висловив Трамп. Він пропонував спочатку запровадити режим припинення вогню, а потім розпочати переговори про більш масштабну мирну угоду. Це також йде врозріз з наміром президента США досягти стабільного миру в Україні.