В аналітичному центрі ISW озвучили припущення щодо вимог, які може висунути Путін під час потенційних переговорів щодо України.
Експерти американського Інституту вивчення війни прийшли до таких висновків, повідомляє РБК-Україна, посилаючись на доповідь ISW.
Американські експерти зазначили, що вимоги Путіна спрямовані на ізоляцію України та ослаблення Північноатлантичного альянсу (НАТО).
У звіті Інституту вивчення війни (ISW) було проведено аналіз статті Financial Times (FT), опублікованої 10 січня. У ній колишній високопрофесійний чиновник з Кремля та інше джерело зазначили, що Путін на майбутніх переговорах планує дотримуватися своїх довоєнних вимог, які передбачають запобігання вступу України до НАТО та вимогу про виведення військових контингентів НАТО з держав Східної Європи.
Вказані співрозмовники розповіли FT, що російський диктатор намагатиметься "змінити правила" міжнародної системи, щоб гарантувати, що немає "ніяких загроз для Росії", що фактично співзвучно його ультиматуму у грудні 2021 року Сполученим Штатам Америки перед повномасштабним вторгненням в Україну.
Отже, у 2021 році Путін висунув вимоги до НАТО:
В Інституті вивчення війни зазначили, що в 2021 році Путін активно використовував і розвивав цей наратив, щоб створити інформаційний контекст і легітимізувати повномасштабне вторгнення в Україну, яке відбулося в лютому 2022 року.
Тим часом експерти підкреслюють, що Альянс не зробив жодних значних кроків щодо розширення в Східній Європі або підтримки перспективи членства України в НАТО в період між Бухарестською декларацією 2008 року, яка обіцяла Україні та Грузії можливість вступу до НАТО, та роком 2022.
В Інституті вивчення війни констатують, що вимоги Путіна від грудня 2021 року "виходять за межі України й спрямовані на відкат НАТО".
Експерти вважають, що Кремль, ймовірно, намагається відновити цей наратив, сподіваючись змусити західних лідерів ненав'язливо прийняти максималістські вимоги Путіна. Це може призвести до ослаблення НАТО під маскою "компромісу" на будь-яких майбутніх мирних переговорах щодо конфлікту в Україні.
У звіті також зазначено, що 10 січня прес-секретар Путіна, Дмитро Пєсков, ще раз підкреслив готовність Кремля до переговорів з новообраним президентом США Дональдом Трампом без жодних "умов".
Водночас аналітики ISW вважають, що "ніякі переговори не зможуть забезпечити істотний або стабільний мир, поки Путін залишається прихильним своїм довоєнним вимогам щодо повної капітуляції України та ослаблення НАТО".